Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii cu termen 25 februarie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii cu termen 25 februarie

17 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 February 2007 - 09:53 PM

(7) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), dar excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este între 10.000 și 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, trebuie să comunice, printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informații:
a) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totală și taxa aferentă a achizițiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totală a achizițiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.

inteleg eu bine? trebuie sa stiu daca celui caruia i-am vindut ceva sau cel de la care am cumparat era sau nu platitor de tva?
si e valabila pentru anul asta?



#2 Babiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 11:32 AM

De unde ai luat acest text? poti sa-mi spui si mie te rog? :lostit (13):
Din codul fiscal? ce articol? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 February 2007 - 04:11 PM




#3 magda24

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:De a trai mai bine.

Postat 06 February 2007 - 04:12 PM

Vezi postareaBabiela, la Feb 6 2007, 11:32 AM, a spus:

De unde ai luat acest text? poti sa-mi spui si mie te rog? :lostit (13):
Din codul fiscal? ce articol? :pullhair:
art. 156.3 alin (7)
e declaratia 392 sau 393 e pe situl anaf

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 February 2007 - 04:12 PM




#4 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2007 - 07:13 AM

Termen 1 martie



#5 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2007 - 10:51 PM

si totusi , trebuie acum sa ma intorc in 2006 si sa fac selectie intre cumparatori???
ca doar nu tin seama daca e platitor sau nu de tva...



#6 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2007 - 12:09 AM

Vezi postareaNICOLETA p, la Feb 8 2007, 10:51 PM, a spus:

si totusi , trebuie acum sa ma intorc in 2006 si sa fac selectie intre cumparatori???
ca doar nu tin seama daca e platitor sau nu de tva...
am fost ieri la AFP sector 1 si am intrebat , la serviciul metodologie,despre aceste notificari, si mi s-a raspuns ca sunt vigoare incepand cu anul acesta, termen 25.02.2008 :lostit (13):



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 February 2007 - 07:52 AM

În temeiul art. 33 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice și a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, cu modificările și completările ulterioare,
având în vedere dispozițiile art. 521 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și pentru a se asigura informațiile necesare determinării bazei TVA pentru resursa proprie a României, adoptată în conformitate cu prevederile Regulamentului Consiliului nr. 1.553/1989 privind regimul unitar definitiv de colectare a resurselor proprii provenite din taxa pe valoarea adăugată,


președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală emite următorul ordin:


Art. 1. - Se aprobă modelul și conținutul formularului (392) "Declarație informativă privind livrările de bunuri și prestările de servicii", cod MFP 14.13.01.02/i, prevăzut în anexa nr. 1.
Art. 2. - Se aprobă modelul și conținutul formularului (393) "Declarație informativă privind veniturile obținute din vânzarea de bilete pentru transportul rutier internațional de persoane, cu locul de plecare din România", cod MFP 14.13.01.02/v, prevăzut în anexa nr. 2.
Art. 3. - Formularele prevăzute la art. 1 și 2 se completează și se depun conform instrucțiunilor de completare prevăzute în anexa nr. 3.
Art. 4. - Caracteristicile de tipărire, modul de difuzare, de utilizare și păstrare a formularelor prevăzute la art. 1 și 2 sunt stabilite în anexa nr. 4.
Art. 5. - Procedura de gestionare a formularelor (392) "Declarație informativă privind livrările de bunuri și prestările de servicii" și (393) "Declarație informativă privind veniturile obținute din vânzarea de bilete pentru transportul rutier internațional de persoane, cu locul de plecare din România", este stabilită în anexa nr. 5.
Art. 6. - Anexele nr. 1-5 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 7. - Declarațiile prevăzute la art. 1 și 2 se depun la organul fiscal competent, până la data de 1 martie 2007 inclusiv.
Art. 8. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Art. 9. - Direcția generală de gestiune a impozitelor și contribuțiilor din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Direcția generală a tehnologiei informației din cadrul Ministerului Finanțelor Publice, Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, precum și direcțiile generale ale finanțelor publice județene și a municipiului București vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.


p. Președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală,

Daniel Chițoiu


Asadar, termenul de depunere este 1MARTIE!
iuliana



#8 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 February 2007 - 08:06 AM

eu in declaratia 392 cu gasesc nici o pozitie cu achizitii, sau nu vad eu bine :wink:
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#9 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 09 February 2007 - 09:04 AM

Vezi postareaNICOLETA p, la Feb 8 2007, 08:51 PM, a spus:

si totusi , trebuie acum sa ma intorc in 2006 si sa fac selectie intre cumparatori???
ca doar nu tin seama daca e platitor sau nu de tva...

e curata nebunie, de unde sa stim daca e sau nu platitor de tva un client de anul trecut ????



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2007 - 02:54 PM

presupun ca stii, daca are trecut pe factura fiscala atributul R (pt. platitorii de tva)
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 February 2007 - 03:49 PM

azi au fost adaugate pe site http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/cont.../programe11.htm



#12 monika90

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 February 2007 - 04:00 PM

A aparut pe mfinate.ro Declaratiile 392 si 393. Spor la treaba!



#13 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 09 February 2007 - 04:08 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Feb 9 2007, 07:52 AM, a spus:

Asadar, termenul de depunere este 1MARTIE!
din instructiunile de completare: Formularul "DeclaraTie informativã privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii" se depune la organul fiscal competent, pânã la data de 25 februarie 2007, inclusiv.
cine sa-i mai inteleaga?
liliana



#14 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 09 February 2007 - 07:18 PM

Vezi postareacristina5859, la Feb 9 2007, 12:54 PM, a spus:

presupun ca stii, daca are trecut pe factura fiscala atributul R (pt. platitorii de tva)

deci sa inteleg asa:
Cap IV
randul 1 valoarea BI si TVA... clientii carora le-am dat facturi si mi-au spus ca au atribut R
randul 2 valoarea BI si TVA... clientii fara atribut R pe facturi si cei cu bonuri pt. ca oricum nu si-au dedus TVA chiar daca ei sunt platitori

?????????

Aceasta postare a fost editata de Felichir: 09 February 2007 - 07:26 PM




#15 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 11 February 2007 - 09:18 PM

Asta ma intreb si eu . Oare in cazul comertului cu amanuntul unde vinzi catre persoane fizice acestea vor fi tratate ca persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153??????????



#16 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 12 February 2007 - 01:02 AM

Vezi postareageorge75, la Feb 11 2007, 09:18 PM, a spus:

Asta ma intreb si eu . Oare in cazul comertului cu amanuntul unde vinzi catre persoane fizice acestea vor fi tratate ca persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153??????????
DA!




#17 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 15 February 2007 - 11:12 AM

Deci eu am inteles ca daca eu am atribut fiscal R (adica SUNT inregistrat ca platitor de TVA) NU trebuie sa fac aceste declaratii? Corect sau nu?

Mersi.



#18 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2007 - 01:33 PM

trebuie sa le faci daca ai o CA LA 31.12.2006 mai mica de 33.817 LEI






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL