Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil autorizat sau expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabil autorizat sau expert contabil


39 replies to this topic

#1 eu_4ever2003

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 March 2008 - 12:37 PM

Buna!
In vara aceasta termin o facultate cu profil economic(licentiat economist) si ce stiu sigur este ca vreau sa devin contabil.Care ar fi pasii de urmat pentru acest lucru.Din cate stiu si ce am mai auzit daca am terminat o facultate cu profil economic pot sa ma inscriu direct pentru expert contabil, nu?Mai are rost sa dau intai examen pentru contabil autorizat?
Exista stagiu de pregatire pentru expert contabil?Cat dureaza,care e taxa, ce alte detalii imi puteti spune?
Va multumesc anticipat si astept lamuririle voastre.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 June 2009 - 04:47 PM




#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2008 - 01:04 PM

Direct la experti contabili
Amanunte actualizate despre taxe+cursuri la gasesti la www.ceccarbuc.ro




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 March 2008 - 01:29 PM

Daca nu esti expert contabil, dupa terminarea studiilor economice superioare, poti tine contabilitatea firmelor doar angajata la acele firme.
Ca sa devii expert contabil trebuie sa treci mai intai examenul de acces la stagiu si apoi sa faci 3 ani stagiu. Examenul de acces este insa foarte greu (si inadecvat conceput) si multi contabili cu ani de experienta nu au reusit sa-l treaca.
Functia de "contabil autorizat" este pentru studii medii si nu-ti permite sa semnezi bilanturi.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 14 May 2008 - 11:58 AM

CITAT(nopris @ Mar 31 2008, 03:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
[...]Functia de "contabil autorizat" este pentru studii medii si nu-ti permite sa semnezi bilanturi.

La Oradea se pot semna si daca ai studii medii! Intreaba la CECCAR

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:07 PM




#5 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 14 May 2008 - 02:07 PM

:thumbup: :smile: :sad: esti sigura de afirmatia facuta, jojoro? la filiala Ceccar Bacau, directorul executiv a anuntat ca se verifica bilanturile depuse ( pt situatiile din 2007) iar pt cele care nu sunt semnate conform legislatiei, se intocmeste dosar penal ( persoanei care a semnat)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:07 PM




#6 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 16 May 2008 - 09:40 AM

am intrebat la CECCAR Oradea si mi s-a spus ca nu e nicio problema! Eu am semnat deja in jur de 100 de bilanturi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:08 PM




#7 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 May 2008 - 04:24 PM

100 DE BILANTURI????? DA AI SEMNAT BILANTURILE LA TOATE FIRMELE DIN JUDET, SAU CUM????
Si parca legislatia spune ca numai expert contabil poate semna bilant, sau director economic, contabil sef, care astia, prostii, tb neaparat sa aiba studii superioare. altfel nu ai voie sa conduci activitatea contabila a unei firme.
deci cum poate cineva cu studii medii sa semneze bilanturi??? (mama are studii medii si i le-am semnat eu, ptr ca eu sunt expert, cu contractele de rigoare).



#8 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 16 May 2008 - 05:10 PM

nu am semnnat pt toate firmele din judet, dar au apelat la mine si prietene mai fricoase si le-am semnat si ale lor. Eu am 134 de firme, deci mai am inca de semnat. Nici intr-un caz nu voi apela la vreun expert, care la noi in Oradea cere cel putin 200 ron pt firmele fara activitate si de la 500 ron pt cele cu activitate. Nu vad de ce as avea vreo problema pt asta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:09 PM




#9 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 16 May 2008 - 05:38 PM

uite de ce:

Ordonanță nr. 65 din 19/08/1994
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 13 din 08/01/2008
privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați


CAPITOLUL I
Calitatea de expert contabil și contabil autorizat
.....................
Art. 2. -
(1) Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența profesională de a organiza și conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societăților comerciale, de a întocmi situațiile financiare și de a efectua expertize contabile.
(2) Asupra constatărilor, concluziilor, opiniilor și recomandărilor sale, expertul contabil întocmește raport.
(3) Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența de a ține contabilitatea și de a pregăti lucrările în vederea întocmirii situațiilor financiare.
......................
CAPITOLUL II
Exercitarea profesiei de expert contabil și de contabil autorizat

SECȚIUNEA 1
Expertul contabil

Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare;
b) acordă asistență privind organizarea și ținerea contabilității;
c) efectuează analize economico-financiare și evaluări patrimoniale;
d) efectuează expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condițiile prevăzute de lege;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, de organizare administrativă și informatică;
f) îndeplinește, potrivit dispozițiilor legale, atribuțiile prevăzute în mandatul de cenzor la societățile comerciale;
g) acordă asistența de specialitate necesară pentru înființarea și reorganizarea societăților comerciale;
h) efectuează pentru persoane fizice și juridice servicii profesionale care presupun cunoștințe de contabilitate.

SECȚIUNEA a 2-a
Contabilul autorizat

Art. 10. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține contabilitatea operațiunilor economico-financiare prevăzute în contract;
b) pregătește lucrările în vederea elaborării situațiilor financiare.


SECȚIUNEA a 4-a
Răspunderile experților contabili și ale contabililor autorizați

Art. 16. -
(1) Experții contabili și contabilii autorizați răspund, în exercitarea profesiei, disciplinar, administrativ, civil și penal, după caz, potrivit legii.
(2) Limitele răspunderii civile a experților contabili și contabililor autorizați se stabilesc prin contractele de prestări de servicii încheiate în condițiile legii, în funcție de uzanțele interne și internaționale ale profesiei contabile.
Art. 17. -
(1) Sancțiunile disciplinare ce se aplică experților contabili și contabililor autorizați, în raport cu gravitatea abaterilor săvârșite, sunt următoarele:
a) mustrare;
b) avertisment scris;
c) suspendarea dreptului de a exercita profesia de expert contabil sau de contabil autorizat pe o perioadă de timp de la 3 luni la un an;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia de expert contabil sau de contabil autorizat.
(2) Abaterile în funcție de care se aplică sancțiunile disciplinare se stabilesc prin regulamentul de organizare și funcționare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:10 PM




#10 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 May 2008 - 03:44 PM

eu cred ca sunteti invidiosi pe mine! Chiar daca sunt doar contabila sunt mult mai descurcareata decat voi! Sunt sigura ca castig cat 10 dintre voi ! Si mai am o varianta, in cazul in care nu se vor mai lua de la mine bilanturi la Oradea: voi semna ca director economic ( chiar daca nu sunt inca licentiata) . Sunt lucruri care nu se pot verifica.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:10 PM




#11 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 17 May 2008 - 08:40 PM

nu este vorba de invidie,nici de cine castiga mai mult sau mai putin, ci de ETICA PROFESIONALA...............



#12 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 May 2008 - 08:46 PM

Sau inconstienta, poate..., te-ai gandit?ca exista si legi in tara aceasta ?



#13 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 18 May 2008 - 11:24 AM

Legi? Pt fraieri poate!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:11 PM




#14 diana79ion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 24 May 2008 - 06:15 PM

am termint a.s.e.-ul de vreo 4 ani si lucrez la o firma, sunt economista de trei ani si vreo 3 luni. pot sa dau examen pt expert contabil?mai trebuie sa fac si stagiatura? va rog sa-mi raspundeti si mie, k nu gasesc nimic pe site-ul ceccar. multumesc!
Dragostea este ca un zimbet , niciodata nu are valoare daca n-o daruiesti.



#15 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 24 May 2008 - 06:27 PM

Te inscrii la examenul de acces (anul acesta va fi prin octombrie), il iei, faci un stagiu de 3 ani cu cate o lucrare la fiecare
semestru si la sfarsit dai examenul de aptitudini si obtii calitatea de expert contabil.
P.S. Examenele se iau cu media 7.
Intra pe www.ceccar.ro si la examene vei gasi toate amanuntele care te intereseaza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:14 PM




#16 diana79ion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 26 May 2008 - 09:44 PM

multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:14 PM

Dragostea este ca un zimbet , niciodata nu are valoare daca n-o daruiesti.



#17 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 May 2008 - 02:06 PM

Or mai fi multi ca tine?
oare unde o sa ajungem?



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 07:13 PM

Dragi colegi, v-am editat aproape toate mesajele deoarece ati citat din mesajul anterior fara a fi necesar. Recititi, va rog, regulamentul si atentie la urmatoarele postari.
Madalina



#19 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 07 July 2008 - 08:55 PM

da intradevar asta e o jignire la adresa profesionistilor si nerepectarea eticii profesionale, si sa ne mai laudam ca incalcam legea, sau e doar pentru unii? oare de cand se discuta cine are dreptul sa o respecte si cine nu? 100 de firme? semnate de cineva fara drept de semnatura? eu spun ca e gluma buna plus de asta ar trebui sa nici nu dormi numai ocupandu-te de 100 de firme :thumbup: hai sa nu credem tot ce ni se spune! :frusty:



#20 Cristinam20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 September 2008 - 09:47 PM

Va rog mult lamuriti-ma!!! Am terminat anul acesta ASE-ul si m-am angajat contabila. Vreau sa stiu cum sta treaba cu dreptul de semnatura pe bilant. Ca sa ajung sa am drept de semnatura trebuie neaparat sa dau de expert contabil sau pot sa dau de contabil autorizat cu studii superioare. Vreau sa stiu daca se merita pentru k eu as vrea sa dau examenul de contabil autorizat deoarece cel de expert mi se pare foarte greu si in acelasi timp as vrea sa am drept de semnatura pe bilant.........deoarece doresc ca in viitor sa tin contabilitatea mai multor firme. Va rog ajutati-ma cu un sfat !!! Si inca ceva stagiul la CECCAR cati ani dureaza?





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL