Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rcuperare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rcuperare TVA

9 replies to this topic

#1 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 06 February 2007 - 08:29 AM

ce presupune exact aceasta procedura?La ce sa ma astet la control?



#2 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 06 February 2007 - 08:44 AM

Vezi postareamihails2005, la Feb 6 2007, 08:29 AM, a spus:

ce presupune exact aceasta procedura?La ce sa ma astet la control?
cu siguranta!
indiferent daca esti mare contribuabil (atunci controlul este ulterior) sau daca nu esti mare contribuabil (controlul este anterior)
daca esti neplatitor de tva si ai facut decont special, atunci recuperarea tva este procedura speciala dar presupunde, de asemenea, control.




#3 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 12 March 2007 - 02:33 PM

Si eu as vrea sa cunosc experienta cuiva care a avut control pentru rambursare de tva: ce formalitati trebuie indeplinite, ce anume trebuie pregatit, in cat timp de la depunerea dosarului de rambursare vin in control, dupa finalizare control in cat timp se restituie banii de la buget, daca tva-ul de rambursat poate fi compensata cu alte obligatii de plata la bugetul statului (ex: impozite si taxe pentru salarii, impozit profit).
Daca societatea nu a avut control in ultimii 5 ani inseamna ca va fi controlata toata aceasta perioada?

Va multumesc frumos!
mdtru



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 03:11 PM

eu am avut anul trecut fiindca am solicitat rambursare tva la 31.12 !

au venit in aprilie 2006 si au verificat 5 ani !

- s-a facut situatii pt. toti anii la: somaj; cas; impozit salarii; profit; venit; tva; sanatate, fd.risc, etc, toate taxele si impozitele aferente perioadei ;
- mi-au cerut fisa analitica la zi de la administratia financiara;
- au facut si control incrucisat la cei de la care am achizitionat marfa (sumele mai mari) au selectat ei firmele din jurnalul de cumparari;
- a durat cam 3 saptamani , iar banii i-am incasat in iunie !

Multa bafta !!

eu am avut anul trecut fiindca am solicitat rambursare tva la 31.12 !

au venit in aprilie 2006 si au verificat 5 ani !

- s-a facut situatii pt. toti anii la: somaj; cas; impozit salarii; profit; venit; tva; sanatate, fd.risc, etc, toate taxele si impozitele aferente perioadei ;
- mi-au cerut fisa analitica la zi de la administratia financiara;
- au facut si control incrucisat la cei de la care am achizitionat marfa (sumele mai mari) au selectat ei firmele din jurnalul de cumparari;
- a durat cam 3 saptamani , iar banii i-am incasat in iunie !

Multa bafta !!

eu am avut anul trecut fiindca am solicitat rambursare tva la 31.12 !

au venit in aprilie 2006 si au verificat 5 ani !

- s-a facut situatii pt. toti anii la: somaj; cas; impozit salarii; profit; venit; tva; sanatate, fd.risc, etc, toate taxele si impozitele aferente perioadei ;
- mi-au cerut fisa analitica la zi de la administratia financiara;
- au facut si control incrucisat la cei de la care am achizitionat marfa (sumele mai mari) au selectat ei firmele din jurnalul de cumparari;
- a durat cam 3 saptamani , iar banii i-am incasat in iunie !

Multa bafta !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#5 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 16 March 2007 - 03:28 PM

Multumesc frumos, Cristina5859!
Inteleg ca ai cerut rambursare in ian 2006 pt 31.12.2005, iar ei au venit in control abia in aprilie! Parca termenul pentru rezolvarea rambursarilor de TVA era de 45 de zile! Depinde de cand socotesc ei 45 de zile, desi mi se pare normal sa inceapa din momentul in care ceri rambursarea, adica 25.01.2006. Dar asta este...

Este cineva care, in urma cererii de rambursare TVA, a cerut compensarea acestui TVA cu alte impozite si taxe?
mdtru



#6 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 16 March 2007 - 03:56 PM

Si tu acum... 45 zile. Chiar credeai asta?

Cat despre compensarea cu alte obligatii bugetare, se face automat, nu trebuie cerere. Cand vin ei in control iti stabilesc si restante / penalizari de intarziere si le retin din TVA de rambursat.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#7 gabrielle26z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 16 March 2007 - 04:30 PM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Mar 16 2007, 03:56 PM, a spus:

Si tu acum... 45 zile. Chiar credeai asta?

Cat despre compensarea cu alte obligatii bugetare, se face automat, nu trebuie cerere. Cand vin ei in control iti stabilesc si restante / penalizari de intarziere si le retin din TVA de rambursat.

Ieri am incheiat un control pe rambursare de TVA. Decontul cu suma negativa era din august 2006!!!
Ei nu controleaza acum decit TVA chiar daca nu ai avut control niciodata la societate.
Trimit raportul de inspectie fiscala la administratie, iar cei de acolo, dupa ce se uita in el te cheama la reglare de fisa....Daca ai obligatii neachitate in fisa lor si la fel si in balanta ta,..iti fac decizie de impunere si iti compenseaza sumele..
Ideea este ca nu-ti dau bani pina nu iti opresc tot ce este datorie in fisa, inclusiv majorari si penalitati!!
In rest, daca mai doriti sa ma intrebati ceva...OK..eu am avut 9 controale pe rambursare de TVA! De la sect. 2, 3 si 1




#8 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 16 March 2007 - 04:46 PM

Multumesc frumos pentru informatii, Cristina Grigoras!
Firma tine de sectorul 1.
Primesc orice sfat sau sugestie care ma ajuta sa fac tot ce trebuie astfel incat controlul sa fie scurt, concis, la obiect, iar compensarile sa se faca mai rapid. Firma nu are absolut nicio datorie la buget (solicitam si primim certificat fiscal cu datorii "0" lunar pentru participari la licitatii).
mdtru



#9 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 17 March 2007 - 12:46 AM

Vezi postareamichi dtru, la Mar 16 2007, 03:28 PM, a spus:

Multumesc frumos, Cristina5859!
Inteleg ca ai cerut rambursare in ian 2006 pt 31.12.2005, iar ei au venit in control abia in aprilie! Parca termenul pentru rezolvarea rambursarilor de TVA era de 45 de zile! Depinde de cand socotesc ei 45 de zile, desi mi se pare normal sa inceapa din momentul in care ceri rambursarea, adica 25.01.2006. Dar asta este...

Este cineva care, in urma cererii de rambursare TVA, a cerut compensarea acestui TVA cu alte impozite si taxe?



buna,

corect este spus , se compenseaza automat ...daca exista vreo datorie pe taxe si impozite
toate lumea e speriata de control TVA ! nu e chiar asa de rau.
am avut control aproape in fiecare luna in 2006.
vara cand sunt plecati in concedii :pullhair: se dau banii pe analiza documetara - din birou - ( asta inseamna ca, acte: balanta, jurnale ), apoi cand vine toamna incep sa controleze.
stabilesti cu ei o data cand pot veni, faci situatiile cerute. cand apar la firma iau dosarele....si dai, si dai ...!!!
cat despre money, i-am primit repede ! :biggrin:
alte info despre situatii - lasa un id yahoo
toate cele bune!



#10 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 20 March 2007 - 02:01 PM

Va multumesc tuturor pentru lamuriri si oferte de ajutor!
M-am mai linistit; avand in vedere ca dosarul fiscal este curat, curat, am toate sperantele ca va fi OK. :pullhair:
mdtru






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL