Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul non-transferurilor de bunuri si registrul bunurilor primite din alt stat membru - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registrul non-transferurilor de bunuri si registrul bunurilor primite din alt stat membru

4 replies to this topic

#1 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 February 2007 - 10:54 AM

Intrebarea mea este simpla, ce se trece domle' in aceste registre? Conform art. 128 alin 10-11 respectiv art 130 cu 1 alin 2 din Codul fiscal, si Ordinul 2217/22 dec 2006?
Oare se trec bunurile primite cu aviz, factura proforma din comunitate? Cu exceptia bunurilor primite in regim de perfectionare activa?



#2 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 06 February 2007 - 11:14 AM

registrul non transferurilor il vad ca pe un echivalent al exporturilor temporare (si viceversa, binenteles, al bunurilor primite intr-un regim suspensiv vamal). Si cred ca va trebui sa contina ce continea dve-ul. Un cumul al dve-urilor, asa cum declaratia intrastat contine fostele date ale dvi-urilor .

cat despre transferuri, hm, nu cred ca acestea se fac cu factura ci cu aviz de expeditie. personal, vad aceste non-transferuri ca pe fostele transferuri intre depozite, sucursale ale aceeasi unitati, numai ca acum sunt intre sucursale aflate in tari din ue diferite.


Am raspuns asa, pentru ca deja sunt date modelele de declaratii.

Aceasta postare a fost editata de iren: 06 February 2007 - 11:16 AM




#3 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 February 2007 - 11:45 AM

Ceva de exemplu:
O firma are deschis un punct de lucru in afara Romaniei, intr-un stat comunitar. Bunurile care si le transporta la acel sediu pentru utiliare, prelucrare sa fie de fapt non-transferurile?
Sau bunurile trimise in consignatie sau depozitare in alt stat membru, fara sa presupuna o operatiune cu plata, dar asimitata totusi achizitiilor/livrarilor intracomunitare.
Declaratia Intrastat dupa cat stiu eu tine locul si DVI si DVE-urilor , daca se depaseste binenteles plafonul prevazut.

Aceasta postare a fost editata de citrom05: 06 February 2007 - 11:46 AM




#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 February 2007 - 07:32 AM

Am gasit Ordinul 2216 din 22 decembrie 2006.



#5 bccami

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:bacau

Postat 18 February 2007 - 08:20 PM

Vezi postareacitrom05, la Feb 6 2007, 10:54 AM, a spus:

Intrebarea mea este simpla, ce se trece domle' in aceste registre? Conform art. 128 alin 10-11 respectiv art 130 cu 1 alin 2 din Codul fiscal, si Ordinul 2217/22 dec 2006?
Oare se trec bunurile primite cu aviz, factura proforma din comunitate? Cu exceptia bunurilor primite in regim de perfectionare activa?

Eu am situatia lohn: primesc materii prime, materiale accesorii... de la clientul meu din Italia. Cf art 156 CF, firma mea trebuie sa tina registrul bunurilor primite, la baza avand facturile proforme, la care dupa cate am inteles trebuie sa facem si note de receptie, iar d.p.v. contabil evidenta mat. prime...intrate cu factura proforma se evidentiaza in conturile din afara bilantului, clasa 8.
In acelasi timp, clientul din Italia tine registrul non-transferurilor.
Exista undeva pe forum speze la tva. Sunt foarte bune si poate gasesti mai multe lamuriri acolo. Bafta :lostit (13):
petrariu camelia






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL