Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legea 601 din2002 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legea 601 din2002

9 replies to this topic

#1 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 February 2007 - 08:37 PM

-nu reusesc sa atasez ordinul 155 dar spune clar care sant societatile care fac taxare inversa si anume pentru lucrarile stipulate in codul CAEN de la 4511 la 4550
-eu nu reusesc sa gasesc o lucrare de c-tii care sa nu se regaseasca in ordinul 155

deci toate sant cu taxare inversa la furnizorii de servicii
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#2 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 06 February 2007 - 10:40 PM

te rugam sa incerci sa il atasezi , daca nu poti da-ne exact nr. ordinului si anul aparitiei, eventual in ce monitor, ne intereseaza!
multumim




#3 florinaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 06 February 2007 - 10:53 PM

LA 4531-CONSTRUCTII SI LUCRARI DE GENIU TREB SA SPECIFICE IN FACT 'TAXARE INVERSA' ..?
SAU CUM TREB SA FACA..? nu s inca lamurita.si in fact vechi pe care inca le emite...? ar treb sa scrie si acolo?
multumesc

dc am achizitie de cherestea, anul trecut de ex inreg 4426=4427
acum..? nu mai inreg nimic..? doar baza si atat? dc puteti sa ma luminati.. va rog..



#4 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 06 February 2007 - 10:54 PM

gata am gasit , ai dreptate banuiala a fost confirmata :lostit (13): tota grupa Caen 45 INTRA LA "TAXARE INVERSA"



#5 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 06 February 2007 - 10:59 PM

DA , trebuie sa specifici mentiunea " taxare inversa" si nu treci TVa pe factura citeste normele de aplicare la Codul fiscal si ai sa vezi ca sunt explicite la articolul 160 , tot asa vei proceda cu inregistrarea contabila 4426=4427, doar ca nu treci pe factura TVA, mentionezi baza si taxare inversa, oricum citeste cu atentie normele ca scrie explicit acolo! te vei lamuri, sper ca ti-am fost de folos
si apropo foloseste butonul cautare ca s-a mai discutat mult pe tema asta pe forum

Aceasta postare a fost editata de mm-miron: 06 February 2007 - 11:00 PM




#6 florinaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 06 February 2007 - 11:13 PM

Vezi postareamm-miron, la Feb 6 2007, 10:59 PM, a spus:

DA , trebuie sa specifici mentiunea " taxare inversa" si nu treci TVa pe factura citeste normele de aplicare la Codul fiscal si ai sa vezi ca sunt explicite la articolul 160 , tot asa vei proceda cu inregistrarea contabila 4426=4427, doar ca nu treci pe factura TVA, mentionezi baza si taxare inversa, oricum citeste cu atentie normele ca scrie explicit acolo! te vei lamuri, sper ca ti-am fost de folos
si apropo foloseste butonul cautare ca s-a mai discutat mult pe tema asta pe forum
merci mult, tocmai am citit in alta parte pe forum..ma delectam de zor cu taxarea asta inversa.. :)))



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 February 2007 - 12:34 AM

Vezi postareamm-miron, la Feb 7 2007, 12:40 AM, a spus:

te rugam sa incerci sa il atasezi , daca nu poti da-ne exact nr. ordinului si anul aparitiei, eventual in ce monitor, ne intereseaza!
multumim
uite atasez eu ordinul 155

Fisiere atasate





#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 February 2007 - 12:37 AM

sa inteleg ca noi astia care punem noutati in sectiunea de "noutati legislative" ne chinuim degeaba ?



#9 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 February 2007 - 01:55 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 7 2007, 02:37 AM, a spus:

sa inteleg ca noi astia care punem noutati in sectiunea de "noutati legislative" ne chinuim degeaba ?
sorry,maria ta,se intampla si la case mai mari,de vina este ora cam tarzie,m-am repezit sa ajut un coleg,fara sa caut daca s-a mai postat actul normativ pe undeva.
Mea culpa



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 February 2007 - 02:18 AM

gresiti voi care ii ajutati a nspea oara
sunt deja ajutati dar nu cauta
oricum degeaba ma agit faceti cum vreti Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL