Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutati-ma sa inregistrez corect o subventie pentru investitii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutati-ma sa inregistrez corect o subventie pentru investitii

5 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 06 February 2007 - 09:06 PM

In luna dec. 2006 am obtinut finantare pentru urmatorul proiect de investitii : "achizitia de utilaje noi necesare desfasurarii activitatii".
Conform contractului incheiat la data de 06.12.2006 cu privire la obiectul contractului :
1. valoarea totala estimativa a proiectului de investitii este de 451.839 lei;
2. contributia proprie este in valoare de 67.776;
3. banca acorda beneficiarului o finantare astfel :
- 205.703 lei credit bancar;
- 178.360 lei ( reprezentand c/val a 50.000 euro ) alocatie financiara nerambursabila - AFN
4. alocatia financiara nerambursabila va fi redusa cu sumele neutilizate din bugetul estimat ca urmare a faptului ca respectivele costuri reale eligibile sunt mai mici decat cele din bugetul aprobat.



Conform extrasului de cont in luna decembrie 2006 am de inregistrat urmatoarele operatii :

1. 29.12.2006
acordare AFN transa 1 .............. 125.903 lei

Conform extrasului de cont in lei in luna ianuarie 2007 am de inregistrat urmatoarele operatii

1. 08.01.2007
stornare diferenta de curs valutar ................ -12.768 lei
la 29.12.2006

Aceasta stornare se refera la pct 4. si anume alocatia financiara nerambursabila va fi redusa cu sumele neutilizate din bugetul estimat ca urmare a faptului ca respectivele costuri reale eligibile sunt mai mici decat cele din bugetul aprobat.

2. 23.01.2007
acordare AFN transa 2 ................ 52.457 lei
3. 23.01.2007
stornare partiala diferenta de curs valutar ............... -5.351,77 lei
la 23.01.2007

Aceasta stornare se refera la pct 4. si anume alocatia financiara nerambursabila va fi redusa cu sumele neutilizate din bugetul estimat ca urmare a faptului ca respectivele costuri reale eligibile sunt mai mici decat cele din bugetul aprobat.


Nota : Am trecut peste celelate inregistrari referitoare la contributia proprie, credit, la plata facturii furnizorului extern pentru care s-a acordat finantarea fiindca cunosc inregistrarile, ma intereseaza doar aspectul inregistrarii subventiei deoarece nu am lucrat cu asa ceva pana acum.

Eu am facut urmatoarele inregisrari :

La luna decembrie 2006 :

1. 06.12.2006 ..... contract 48
Subventia guv. de primit

4451.1 = 131.1 ............ 178.360 lei

2. acordare AFN transa 1

5121.2 = 4451 ............ 145.204 lei

La luna ianuarie 2007 :

1. stornare diferenta de curs valutar la 29.12.2006

5121.2 = 4451.1 ............ -12.768 lei

2. acordare AFN transa 2

5121.2 = 4451.1 ............ 52.457 lei

3. stornare partiala diferenta de curs valutar
la 23.01.2007

5121.2 = 4451.1 ........... -5.351,77 lei

4. storno subventie guv. de primit

4451.1 = 131.1 ......... -18.119,77 lei

Rugamintea mea este poate avea rabdare cineva sa-mi confirme si mie daca sunt corecte inregistrarile ?
in cazul in care nu sunt ma puteti ajuta va rog sa inregistrez aceasta subventie ?



#2 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 09 February 2007 - 08:47 AM

Va rog mult chiar nu ma poate ajuta numeni ?




#3 Andreea_Ilie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Accounting, Finance, Auditing

Postat 09 February 2007 - 12:01 PM

In primul rand, trebuie sa amortizezi subventia odata cu mijlocul fix pe care il amortizezi si sa o treci la venituri, aplicand aceeasi metoda de amortizare pe acelasi numar de ani. Iti dau un exemplu simplificat, dc mijlocul fix este de 50.000 de ron si se amortizeaza liniar pe 10 ani si subventia e de 30.000 ron "
Amortizarea anuala va fi:
6811= 281... cu 5.000
si 131= 7584- Venituri din subventii pentru investiti -cu 3.000

Ca sa rambursezi o subventie neconsumata inregistrarea este 131= 5121 adica nu faci acea stornare 455= 131

Cu privire la inregistrarile la 455, mi se pare ca te complici adica atunci cand primesti cele 2 rate la subventii ti se inchide practic contul 455, care de fapt asa se inchide prin incasarea subventiei. Ceeea ce nu inteleg eu e de acea diferenta de curs valutar nu o treci pur si simplu pe cheltuiala cu dif de curs valutar. pentru ca acea diferenta nu se refera la faptul ca nu ai utilizat toata subventia ci la faptul ca exista o diferenta intre cursul valutar istoric si cel la care ai incasat. Pentru ca daca te uiti, subventia ta este de 178.360 RON iar tu practic incasezi in 2 transe de 125.903 si de 52.457 RON adica in total 178.360.

N-am inteles inregistrarea 5121= 4551 cu 132.436 din moment ce sus ai scris 125.903 prima transa.

Practic nu am facut niciodata o subventie, este ceea ce stiu dpdv teoretic. Iti recomand OMF 1752/ 2005 partea referitoare la subventii.


7.8. SUBVENTII
193. - ( ) În categoria subventiilor se cuprind subventiile aferente activelor si subventiile aferente veniturilor.
Acestea pot fi primite de la: guvernul propriu-zis, agentii guvernamentale si alte institutii similare nationale si
internationale.
(2) In cadrul subventiilor se reflecta distinct:
- subventii guvernamentale;
- imprumuturi nerambursabile cu caracter de subventii;
- alte sume primite cu caracter de subventii.
194. - ( ) Su bventiile aferente activelor reprezinta subventii pentru acordarea carora principala conditie este ca
entitatea beneficiara sa cumpere, sa construiasca sau achizitioneze active imobilizate.
(2) O subventie guvernamentala poate imbraca forma transferului unui activ nemonetar, caz in care subventia si
activul sunt contabilizate la valoarea justa.
(3) In conturile de subventii pentru investitii se contabilizeaza si donatiile pentru investitii, precum si plusurile la
inventar de natura imobilizarilor corporale si necorporale.
195. - Subventiile aferente veniturilor cuprind toate subventiile, altele decat cele pentru active.
196. - Subventiile se recunosc, pe o baza sistematica, drept venituri ale perioadelor corespunzatoare cheltuielilor
aferente pe care aceste subventii urmeaza sa le compenseze.

197. - ( ) Su bventiile nu trebuie inregistrate direct in conturile de capital si rezerve.
(2) Subventiile pentru active, inclusiv subventiile nemonetare la valoarea justa, se inregistreaza in contabilitate
ca subventii pentru investitii si se recunosc in bilant ca venit amanat. Venitul amanat se inregistreaza in contul de
profit si pierdere pe masura inregistrarii cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.
198. - ( ) Re stituirea unei subventii referitoare la un activ se inregistreaza prin reducerea soldului venitului
amanat cu suma rambursabila.
(2) Restituirea unei subventii aferente veniturilor se efectueaza fie prin reducerea veniturilor amanate daca
exista, fie, in lipsa acestora, pe seama cheltuielilor.
(3) In masura in care suma rambursata depaseste venitul amanat sau daca nu exista un asemenea venit,
surplusul, respectiv valoarea integrala restituita, se recunoaste imediat ca o cheltuiala.
"The avoidance of taxes is the only intellectual pursuit that carries any reward."- John Maynard Keynes, English economist.



#4 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 02 May 2007 - 10:56 AM

veniturile din subventii/fonduri nerambursabile se impoziteaza?.. nu exista scutiri?
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#5 kristina30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 May 2007 - 01:20 PM

Vezi postareapestesa, la May 2 2007, 11:56 AM, a spus:

veniturile din subventii/fonduri nerambursabile se impoziteaza?.. nu exista scutiri?


Buna ziua
eu am intrebat la ADMINISTRATIA FINANCIARA SECTOR 1 si mi-au spus ca nu se ia in calculul impozit pe venit(eu avand o microintreprindere)



#6 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 May 2007 - 11:52 PM

Eu inregistrez astfel:
subventia de primit pentru investitii
445=131
incasarea subventiei
5121=445
cota parte a subventiei ptr investitii trecuta la venituri corespunzator amortizarii calculate
131=758






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL