Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OMFP.86-D.392,393 si OMFP.80-D.100 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


OMFP.86-D.392,393 si OMFP.80-D.100

50 replies to this topic

#1 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 February 2007 - 01:53 AM

Stimati colegi,atasez cele doua ordine care contin instructiunile de completare a declaratiilor 100,dar mai ales 392 si 393-declarații informative privind activitatea desfășurată în cursul anului 2006.
Septimiu,sper ca nu le-ai mai postat si tu pe undeva...Poate la "noutati legislative",ca aici la "noutati legislatie" nu le-am gasit

Fisiere atasate





#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 February 2007 - 02:11 AM

Vezi postareaGAMA, la Feb 7 2007, 01:53 AM, a spus:

Poate la "noutati legislative",ca aici la "noutati legislatie" nu le-am gasit

mda ai 1-0 :lostit (13):




#3 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 08 February 2007 - 04:52 PM

Si cei cu CA peste 33 817 lei nu trebuie s-o depuna,nu?Pentru ei probabil va fi alta declaatie?!
ddd



#4 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 February 2007 - 06:47 PM

eu am inteles asa:

Trebuie sa depuna decl 392, 393:

platitorii de tva cu CA < 33817 lei si
NEplatitorii de tva cu 33817 < CA < 200000 lei

Deci daca esti neplatitor tva cu CA < 33817 nu depui, iar daca esti platitor tva cu CA peste 33817 nu depui.

( cei care nu trebuie sa depuna, ce fac? declara pe proprie raspundere? sau balanta/bilantul le e motiv suficient pt nedepunere?)
Julia S



#5 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2007 - 10:25 AM

De unde pot lua declaratia 392? Exista un program sau se completeaza "de mana"? Sunt in ceata, nu mai stiu nimic! :lostit (13):



#6 mihaelatb

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:rm sarat

Postat 09 February 2007 - 11:10 AM

Formularul "Declarație informativă privind livrările de bunuri și prestările de servicii" se completează de către:
- persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de TVA la data de 31 decembrie 2006, a căror cifră de afaceri efectiv realizată la această dată este inferioară sumei de 10.000 euro, stabilită la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la finele anului 2006, și anume 33.817 lei;
- persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie 2006, se aflau în regimul special de scutire în condițiile art. 152 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare, în vigoare până la data de 31 decembrie 2006, a căror cifră de afaceri realizată la această dată, excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, este cuprinsă între 33.817 lei și 200.000 lei.
Formularul "Declarație informativă privind livrările de bunuri și prestările de servicii" se depune la organul fiscal competent, până la data de 1 martie 2007 inclusiv.
Formularul "Declarație informativă privind livrările de bunuri și prestările de servicii " se depune, în format electronic, astfel:
- la registratura organului fiscal competent;
- la poștă, prin scrisoare recomandată.
Formatul electronic, depus pe suport electronic, va fi însoțit de formularul editat de persoana impozabilă cu ajutorul programului de asistență, semnat și ștampilat conform legii.
Formatul electronic se editează în două exemplare:
- un exemplar se depune la unitatea fiscală, împreună cu suportul electronic;
- un exemplar se păstrează de către persoana impozabilă.
Formatul electronic al formularului "Declarație informativă privind livrările de bunuri și prestările de servicii" se obține prin folosirea programului de asistență elaborat de Ministerul Finanțelor Publice.
Programul de asistență este pus la dispoziția persoanelor impozabile, gratuit, de unitățile fiscale sau poate fi descărcat de pe serverul de web al Ministerului Finanțelor Publice, la adresa www.mfinante.ro.
:lostit (13):
NU O CAUTATI CA NU A APARUT INCA DESI TERMENUL ESTE DESTUL DE STRANS.
LA INTREBAREA MEA mfin a raspuns
In ceea ce priveste intrebarea dv., dupa publicarea Ordinului presedintelui ANAF nr. 86/2007 in Monitorul Oficial al Romaniei, directia initiatoare a actului normativ solicita directiei de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice (Centrul de calcul) sa fie instalate pe portalul ANAF, formularul si aplicatia electronica.
Ca urmare, vom redirectiona e-mail-ul dv. spre centrul de calcul, cu rugamintea de a urgenta actualizarea portalului.



#7 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2007 - 04:05 PM

Cum selectati beneficiarii ca platitori sau neplatitori de TVA? Daca nu au fost actualizate datele si unii care au fost neplatitori cand am inceput colaborarea au devenit platitori si in datele mele nu am R? Stau acum sa verific de cand e fiecare platitor ca sa stiu unde incadrez fiecare suma? Unii poate s-au si desfiintat! E o aberatie aceasta impartire a livrarilor catre platitori si neplatitori! Sa ne puna sa declaram la achizitii daca am achiz de la platitori sau de la neplatitori ca avem un control asupra datelor actuale ale acestora prin facturile pe care ni le-au emis dar fata de clienti nu avem control! Sa le cerem tuturor acum certificatul de inreg ca platitor?



#8 MonicaBrebenel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:braila

Postat 09 February 2007 - 07:41 PM

dar daca societatea a depasit 200000 lei in luna noiembrie 2006 si a devenit platitoare prin depasirea plafonului cu 01.01.2007, ce se intampla?
la 31 12.2006 avea o ca de peste 200000 dar nu era inregistrata ca platitoare de tva
:lostit (13):



#9 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 February 2007 - 09:47 PM

Vezi postareaMonicaBrebenel, la Feb 9 2007, 05:41 PM, a spus:

dar daca societatea a depasit 200000 lei in luna noiembrie 2006 si a devenit platitoare prin depasirea plafonului cu 01.01.2007, ce se intampla?
la 31 12.2006 avea o ca de peste 200000 dar nu era inregistrata ca platitoare de tva
:lostit (13):


nu o mai depui , nu se incadreaza in lege.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#10 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2007 - 09:56 PM

NU O CAUTATI CA NU A APARUT INCA DESI TERMENUL ESTE DESTUL DE STRANS.
LA INTREBAREA MEA mfin a raspuns
In ceea ce priveste intrebarea dv., dupa publicarea Ordinului presedintelui ANAF nr. 86/2007 in Monitorul Oficial al Romaniei, directia initiatoare a actului normativ solicita directiei de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice (Centrul de calcul) sa fie instalate pe portalul ANAF, formularul si aplicatia electronica.
Ca urmare, vom redirectiona e-mail-ul dv. spre centrul de calcul, cu rugamintea de a urgenta actualizarea portalului.
[/quote]
din pacate a aparut pe site mfinante.ro :lostit (13):



#11 anca2609

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:neamt

Postat 09 February 2007 - 10:06 PM

Vezi postareacristalex, la Feb 9 2007, 04:05 PM, a spus:

Cum selectati beneficiarii ca platitori sau neplatitori de TVA? Daca nu au fost actualizate datele si unii care au fost neplatitori cand am inceput colaborarea au devenit platitori si in datele mele nu am R? Stau acum sa verific de cand e fiecare platitor ca sa stiu unde incadrez fiecare suma? Unii poate s-au si desfiintat! E o aberatie aceasta impartire a livrarilor catre platitori si neplatitori! Sa ne puna sa declaram la achizitii daca am achiz de la platitori sau de la neplatitori ca avem un control asupra datelor actuale ale acestora prin facturile pe care ni le-au emis dar fata de clienti nu avem control! Sa le cerem tuturor acum certificatul de inreg ca platitor?
Declaratiile respective se refera la vanzarile firmei tale (persoana juridica impozabila platitoare de TVA sau nu) si nu la beneficarii facturilor emise de firma ta!!!



#12 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 February 2007 - 10:10 PM

Vezi postareaMonicaBrebenel, la Feb 9 2007, 05:41 PM, a spus:

dar daca societatea a depasit 200000 lei in luna noiembrie 2006 si a devenit platitoare prin depasirea plafonului cu 01.01.2007, ce se intampla?
la 31 12.2006 avea o ca de peste 200000 dar nu era inregistrata ca platitoare de tva
:lostit (13):
-de ce nu s-a inregistrat patitoare de tva in decembrie, atunci trebuia dupa ce a depasit plafonul in nov 2006 nu la 01.01.2007 ?
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#13 MonicaBrebenel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:braila

Postat 10 February 2007 - 09:56 AM

in noiembrie a depasit plafonul, in decembrie a declarat aceasta depasire pe baza balantei la noiembrie, si a devenit platitor incepand cu luna ianuarie, se ofera o luna de gratie ca sa ai timp sa te inregistrezi la ORC , sa faci facturi, etc..



#14 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 February 2007 - 11:52 AM

[quote name='MonicaBrebenel' date='Feb 10 2007, 09:56 AM' post='120779']


Dupa cate vad trebuie sa avem grija cu D 392. La prima vedere trebuie depusa si de firmele platitoare de TVA care nu au avut activitate in 2006. Adica CA =0. Alte pareri



#15 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 February 2007 - 10:30 AM

Vezi postareaanca2609, la Feb 9 2007, 10:06 PM, a spus:

Vezi postareacristalex, la Feb 9 2007, 04:05 PM, a spus:

Cum selectati beneficiarii ca platitori sau neplatitori de TVA? Daca nu au fost actualizate datele si unii care au fost neplatitori cand am inceput colaborarea au devenit platitori si in datele mele nu am R? Stau acum sa verific de cand e fiecare platitor ca sa stiu unde incadrez fiecare suma? Unii poate s-au si desfiintat! E o aberatie aceasta impartire a livrarilor catre platitori si neplatitori! Sa ne puna sa declaram la achizitii daca am achiz de la platitori sau de la neplatitori ca avem un control asupra datelor actuale ale acestora prin facturile pe care ni le-au emis dar fata de clienti nu avem control! Sa le cerem tuturor acum certificatul de inreg ca platitor?
Declaratiile respective se refera la vanzarile firmei tale (persoana juridica impozabila platitoare de TVA sau nu) si nu la beneficarii facturilor emise de firma ta!!!


Din pacate, declaratia se refera la
Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:
1. persoane inregistrate ca platitori de TVA
2. persoane neinregistrate ca platitori de TVA

Daca ai cateva sute de clienti in 2006?



#16 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 February 2007 - 10:34 AM

[quote name='lyv' post='120786' date='Feb 10 2007, 09:52 AM'][quote name='MonicaBrebenel' post='120779' date='Feb 10 2007, 09:56 AM']


Dupa cate vad trebuie sa avem grija cu D 392. La prima vedere trebuie depusa si de firmele platitoare de TVA care nu au avut activitate in 2006. Adica CA =0. Alte pareri[/quote]


-da trebuie depusa si de acestea
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#17 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 11 February 2007 - 11:14 AM

Daca o firma face comert en detail, deci catre persoane fizice ce se intampla ? se trec oare la persoane neinregistrate ca platitori de TVA ? ca nu se specifica clar . Ordinul se refera numai la persoane juridice inregistrate sau neinregistrate sau se includ si clientii persoane fizice la neinregistrate ?



#18 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 11 February 2007 - 11:19 AM

Eu n-am inteles nimic din declaratiile alea :pullhair:
Am 3 firme care sunt platitoare de tva, cu cifra de afaceri peste 33817 si una NEplatitoare de tva cu cifra de afaceri pana in 33817, ce declaratie depun? :lostit (13):



#19 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 11 February 2007 - 11:40 AM

Vezi postareamyrelutza, la Feb 11 2007, 11:19 AM, a spus:

Eu n-am inteles nimic din declaratiile alea :pullhair:
Am 3 firme care sunt platitoare de tva, cu cifra de afaceri peste 33817 si una NEplatitoare de tva cu cifra de afaceri pana in 33817, ce declaratie depun? :lostit (13):

Eu înțeleg doar că:

1. Oamenii din Minister, per ansamblu, suferă de un fel de ură și scârbă față de întreprinzători.
2. Țara se duce dracului, pentru că Tătuca Statul trebuie să fie informat de fiecare pârț.

3. În cazul tău, nu depui nici o declarație. Cele 3 plătitoare sunt peste pragul la care trebuie depus iar neplătitoarea este sub pragul necesar. (însă dacă vreuna dintre ele obține venituri din vânzarea de bilete pentru transportul rutier internațional, cu locul de plecare din România, depui declarația 393)



#20 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 February 2007 - 08:27 AM

Am o firma platitoare de TVA care nu a avut activitate in 2006, deci CA< 10.000 Euro.
Trebuie sa depun declaratia 392 cu 0?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL