Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OMFP.86-D.392,393 si OMFP.80-D.100 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


OMFP.86-D.392,393 si OMFP.80-D.100

50 replies to this topic

#21 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 12 February 2007 - 10:16 AM

In normele de completare a Declaratiei 392 pt.neplatitorii de TVA spune ca cifra de afaceri se preia din jurnalul de vanzari.Care jurnal de vanzari? :lostit (13):



#22 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 12 February 2007 - 02:46 PM

Vezi postareaCristina L, la Feb 12 2007, 08:27 AM, a spus:

Am o firma platitoare de TVA care nu a avut activitate in 2006, deci CA< 10.000 Euro.
Trebuie sa depun declaratia 392 cu 0?

Având în vedere că nu există vreo prevedere specifică de exonerare a răspunderii pentru depunerea declarației pentru firmă care nu au avut activitate (exceptând cazul în care firma are activitatea suspendată, fapt dovedit prin înregistrarea la Reg. Com. și prin depunerea dovezii respectiva la Adm. Fin.) și având în vedere că 0<33817... Da, trebuie sa o depui cu 0.




#23 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 February 2007 - 04:29 AM

sugestie de completare - se aplica doar daca programul de conta are posibilitatea introducerii datelor clientilor - c.u.i., adresa etc. din lista de clienti te uiti care are R la CUI, apoi verifici din balanta de clienti rulajul anual pe conturile analitice cu pricina, faci totalul si gata. ai facut declaratia. mai greu e cind nu tii pe analitice - desi e contar legislatiei in vigoare. sau faci totalul la cei fara r, daca sint mai putini.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 16 February 2007 - 04:30 AM




#24 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2007 - 02:39 AM

Vezi postareaiimro2003, la Feb 16 2007, 02:29 AM, a spus:

..... mai greu e cind nu tii pe analitice - desi e contar legislatiei in vigoare. .


unde scrie in legislatie ca sunt obligat sa tin pe analitice?



#25 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 17 February 2007 - 11:52 AM

Aici scrie:
Art. 16. - Contabilitatea clientilor si furnizorilor, a celorlalte creante si obligatii se tine pe categorii, precum si pe fiecare persoana fizica sau juridica.
Este vorba de L 82 rerepublicata :lostit (13):
Count your life by friends,not years!



#26 ferentari

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2007 - 11:15 PM

www.mfinante.ro Declaratii fiscale

Vezi postareaMariucaLuca, la Feb 9 2007, 10:25 AM, a spus:

De unde pot lua declaratia 392? Exista un program sau se completeaza "de mana"? Sunt in ceata, nu mai stiu nimic! :lostit (13):




#27 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2007 - 09:04 AM

Ref. la societatile neplatitoare de TVA, atentie declaratia o depun doar cei care se aflau in regimul special de scutire conf art 152 din L 571/2003



#28 pampu2001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 19 February 2007 - 03:06 PM

Vezi postareacarol28sm, la Feb 19 2007, 09:04 AM, a spus:

Ref. la societatile neplatitoare de TVA, atentie declaratia o depun doar cei care se aflau in regimul special de scutire conf art 152 din L 571/2003

Se pare ca, mai nou, neplatitorii de TVA sunt persoane impozabile dar care se afla in regimul special de scutire. Deci neplatitorii de TVA (cei fara RO) sunt scutiti daca cifra de afaceri nu depaseste plafonul de 35.000 euro (in 2007) cu mentiunea ca cifra de afaceri este ce ramane dupa excluderea TVA-ului din aceasta, ca si cum ar fi fost platitori de TVA.
Oare am inteles bine???

Extras din instructiunile la 392
Persoanele impozabile neinregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, a caror cifra de afaceri este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei, inscriu cifra de afaceri realizata, in lei, la finele anului 2006, constituita din suma, fara taxa pe valoarea adaugata, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile, incluzand si operatiunile scutite cu drept de deducere, potrivit dispozitiilor art.152 alin.(6) din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, in vigoare pana la 31 decembrie 2006, fara a include veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane.

art 152 din L 571/2003, alin. 2
2) Cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru aplicarea alin. (1) (plafonul de scutire) este constituita din valoarea totala, exclusiv taxa, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere, efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic, incluzand si operatiunile scutite cu drept de deducere si pe cele scutite fara drept de deducere prevazute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) si f), daca acestea nu sunt accesorii activitatii principale, cu exceptia urmatoarelor.......

Parca e mai clar in codul fiscal...
Oricum in decl. 392 se specifica "pers. impozabile neinreg. ca platitori de TVA", dar cu jurnalul de vanzari la acestia cum ramane?
Nu stiu daca in OMF 171/2004 (nu l-am gasit inca) scrie ca si neplatitorii de TVA trebuiau sa intocmeasca jurnal de vanzari.

Si, decl. 392 se depune la organul fiscal competent inseamna finantele din localitatea unde depunem decl. 100?
Alte pareri?



#29 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2007 - 05:55 PM

Le-am depus astazi , tot acolo unde am depus si deconturile de TVA si a fost ok.
Vedeti ca s-au schimbat iarasi declaratiile la finante; a aparut o noua versiune de astazi.



#30 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 09:27 AM

Ordinul 171/2004 prevede :Persoanele impozabile care sunt în regim special de scutire trebuie sa tina evidenta operatiunilor taxabile si a operatiunilor scutite cu drept de deducere în jurnalul de vânzari, conform art. 152 alin. (3) din Codul fiscal (N.B: in vigoare la 31.12.2006), numai în scopul de a face dovada ca nu au depasit plafonul de scutire stabilit, conform legii.
Prin urmare, cei care nu au procedat astfel, nu au alta solutie decat sa totalizeze veniturile anului 2006, pe care sa le diferentieze apoi intre livrari catre platitori si neplatitori de tva.

...prevedea, pentru ca incepoand cu 2007, a fost abrogat de ordinul 2217/2006.

Aceasta postare a fost editata de cabira: 20 February 2007 - 09:28 AM




#31 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2007 - 10:07 AM

va rog mult un sfat! :pullhair:

la o societate inregistrata TVA am urmatoarele:

livrari purtatoare de tva in suma de 800 lei - cedare active

si livrari scutite in suma de 7000lei - op. bancare care sunt scutite fara drept de deducere iar in instructiuni spune ca se trec doar cele cu dr de deducere.

Cum sa fac 392? ce suma trec la cifra de afaceri? doar cei 800?

Va multumesc pentru raspuns.
Am ajuns sa vad si ca cifra de afaceri poate reprezenta doar cheltuieli din cedarea activelor? :lostit (13):



#32 hauraton29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2007 - 10:11 AM

SITUATIE IPOTETICA:
anul 2006 : nu sunt platitor de tva, am o cifra de afaceri totala de 20.000 ron, la 1 octombrie mi se pune pata sa devin platitor de tva, iar cifra de afaceri corespunzatoare perioadei octombrie- decembrie 2006 este de 5.000 ron.

INTREBARE: la pct III, "Cifra de afaceri", ce suma trec: 20.000 sau 5.000???????????? :lostit (13):



#33 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 20 February 2007 - 02:02 PM

Vezi postareahauraton29, la Feb 20 2007, 08:11 AM, a spus:

SITUATIE IPOTETICA:
anul 2006 : nu sunt platitor de tva, am o cifra de afaceri totala de 20.000 ron, la 1 octombrie mi se pune pata sa devin platitor de tva, iar cifra de afaceri corespunzatoare perioadei octombrie- decembrie 2006 este de 5.000 ron.

INTREBARE: la pct III, "Cifra de afaceri", ce suma trec: 20.000 sau 5.000???????????? :lostit (13):


Te incadrezi la "persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de TVA la data de 31 decembrie 2006, a căror cifră de afaceri efectiv realizată la această dată este inferioară sumei de 10.000 euro, stabilită la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la finele anului 2006, și anume 33.817 lei".
Si fiindca declaratia se refera la intreg anul 2006, cifra de afaceri e 25000 ron.



#34 hauraton29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2007 - 03:03 PM

Te incadrezi la "persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de TVA la data de 31 decembrie 2006, a căror cifră de afaceri efectiv realizată la această dată este inferioară sumei de 10.000 euro, stabilită la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la finele anului 2006, și anume 33.817 lei".
Si fiindca declaratia se refera la intreg anul 2006, cifra de afaceri e 25000 ron.
[/quote]

oare??? in Instructiunile de completare a formularului 3952, la sectiunea III "Cifra de afaceri" scrie "persoanele inregistrate ca platitori...inscriu cifra de afaceri...constituita din suma livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii TAXABILE..." ori, daca firma nu a fost platitoare de tva in perioada ianuarie-septembrie 2006, cifra de afaceri realizata in aceasta perioada e constituita din livrari de bunuri si prestari de servicii TAXABILE??? :lostit (13):



formular 392, scuze :pullhair:



#35 hauraton29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 February 2007 - 09:27 AM

inutil sa precizez ca acea "situatie ipotetica" nu-i deloc ipotetica, ci cat se poate de reala. deci, rogu-va, daca ma poate deslusi cineva, as fi mai mult decat recunoscator...



#36 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 21 February 2007 - 11:21 PM

Am auzit azi ca nu tb sa depuna declaratia 392 decat cei care au facut importuri (achizitii intracomunitare). M-am uitat in CF si cam asa este. Obligatia de a declara este stipulata la art.156.3 aliniatele (6) si (7), dar se refera la persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA cf art.153. La art.153 se vorbeste despre inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare. Am inteles bine?



#37 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 February 2007 - 11:48 PM

Stimabililor, oare voi ati deschis declaratia 392? Iar daca ati deschis-o, ati remarcat ceea ce este scris acolo? Ca zau, e scris negru pe alb sa inteleaga tat romanu' (contabil), pentru Dumnezeu !!!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 21 February 2007 - 11:53 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#38 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 February 2007 - 12:21 AM

p.s. cum de se poate ca unii sa posteze articole din CF sau sa dea citate sau sa faca trimiteri la nu stiu ce alte spete si ...speze, iar cand vine vorba de o banala si mult obisnuita hartie declarativa, sa spuna "am auzit", "mi se pare".... nu cred ca da bine breslei noastre. Nu tine de profesionalism. Hai sa ne trezim la realitate si sa invatam mai intai alfabetul si aritmetica si vom fi mult mai bine ancorati.<br>Cu parere de rau dar si cu multe succese !<br>
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#39 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 22 February 2007 - 09:07 AM

Pt Robert Antal : Nu stiu de ce esti atat de ofensat. Mie personal nu imi este jena sa spun ca " am auzit" . Multe informatii noi le aflu din discutii , iar ulterior citesc articolele din lege care se refera la problema respectiva, asa cum am si scris mai sus. Din discutia anterioara referitoare la subiect am inteles ca declaratia s-ar depune de catre toti cei neinregistrati in scopuri de TVA cu CA intre 10000 si 35000 de EURO si de toti cei inregistrati in scopuri de TVA cu CA mai mica de 10000 EUR (probabil n-am priceput bine ca de.. nu sunt toti la fel de destepti). Apoi , uitandu-ma in CF (in urma faptului ca am discutat cu cineva despre asta, adica am auzit) , am inteles ca nu ar fi chiar asa, lucru pe care l-am adus in discutie. In loc sa incepi cu jignirile, mai corect ar fi fost sa-ti spui parerea in legatura cu acest subiect. Poate ca ar fi mai bine daca am incerca sa ne ajutam intre noi chiar daca problemele aduse in discutie sunt banale pentru anumite persoane.



#40 pampu2001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 February 2007 - 09:24 AM

Vezi postareamiha m, la Feb 21 2007, 11:21 PM, a spus:

Am auzit azi ca nu tb sa depuna declaratia 392 decat cei care au facut importuri (achizitii intracomunitare). M-am uitat in CF si cam asa este. Obligatia de a declara este stipulata la art.156.3 aliniatele (6) si (7), dar se refera la persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA cf art.153. La art.153 se vorbeste despre inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare. Am inteles bine?

Eu cred ca inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare se refera la perioada de la 01.01.2007 si este cu totul altceva decat decl 392, care serveste pentru informare si se refera la anul 2006. Nu are legatura cu achizitiile intracomunitare de care se poate vorbi dupa aderare si care nu existau in 2006.
Toate sunt prea complicate in acest domeniu. Daca as avea acces si timp sa citesc toate legile probabil n-as mai intra toata ziua pe acest forum. Se poate intampla oricui sa spuna o prostie. Si ce? Uneori fisa pica mai tarziu! :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL