Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OMFP.86-D.392,393 si OMFP.80-D.100 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


OMFP.86-D.392,393 si OMFP.80-D.100

50 replies to this topic

#41 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 February 2007 - 09:35 AM

si totusi, daca ai sute de clienti cum ii separi pana la 1 martie in platitori/neplatitori de TVA?! ca se presupune ca mai avem si alte treburi mai importante de facut la serviciu...



#42 pampu2001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 February 2007 - 09:50 AM

Vezi postareaioana.d, la Feb 22 2007, 09:35 AM, a spus:

si totusi, daca ai sute de clienti cum ii separi pana la 1 martie in platitori/neplatitori de TVA?! ca se presupune ca mai avem si alte treburi mai importante de facut la serviciu...

Daca ai sute de clienti eu zic sa mai verifici o data cifra de afaceri sa vezi daca chiar treb sa depui decl 392. Eu am 2-3 facturi pe luna la o forma neplatitoare de tva care depaseste 10000de eur. Asa ca din facturier fac o lista cu beneficiarii platitori sau neplatitori de tva. Sau la alta firma tot neplatitoare de tva, dar cu casa de marcat, e mai simplu ca "populatia" e neplatitoare.
La o firma platitoare de tva cu venituri <10000 eur nu am sute de facturi. Daca totusi cazul tau, cu sute de clienti si probabil sute de facturi se incadreaza sub 10000euro intradevar te compatimesc. Verifica totusi. Poate scapi!




#43 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 22 February 2007 - 09:54 AM

Vezi postareaioana.d, la Feb 22 2007, 09:35 AM, a spus:

si totusi, daca ai sute de clienti cum ii separi pana la 1 martie in platitori/neplatitori de TVA?! ca se presupune ca mai avem si alte treburi mai importante de facut la serviciu...

Scuze că nu am un răspuns concret însă mă mănâncă limba la adresa minunaților funcționari. Vezi tu, toate minunatele ordine de ministru încep de jos... Creatorii de legislație sunt în realitate niște mici nestimați care se chinuie să dovedească ce buni sunt ei. Majoritatea consideră că "treaba firmelor" e să facă ce zic ei, pentru că, vezi tu, noi ăștia ne-am trezit să muncim.

Oricum, chestia de aici ăsta sună mișto.



#44 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 February 2007 - 11:03 AM

nu am sute de facturi la o singura firma, doar cateva zeci la mai multe firme (care trebuie sa depuna 392)...
oricum nu vad la ce sa foloseasca declaratia asta...daca i-as gasi o logica as avea tragere de inima sa o fac, dar asa...



#45 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 04:17 PM

Probabil finantele trebuie sa depuna vreo raportare statistica in acest sens. S-au gandit ca ce sa se mai chinuie ei, mai bine depune fiecare, ei centralizeaza si declara. Simplu, nu?



#46 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 February 2007 - 09:39 PM

Declaratia asta urmareste cumva ca cifra de afaceri pe care o scrii sa fie egala cu suma facturata catre platitori + suma facturata catre neplatitori (sume luate din Jurnalul de vz dupa cum spun instructiunile)?
ca daca ai avansuri nu se poate...



#47 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 February 2007 - 08:42 PM

eu am inteles ca cei vizati in primul rand sunt NEplatitorii de tva (inclusi in regimul special - art. 152) iar in al doilea rand sunt vizati cei care, desi sunt cu "R/RO", nu au activitate mai deloc (vanzari in 2006 sub 340 de milioane).



#48 Ciobotari Mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 24 February 2007 - 11:34 PM

Buna!Am si eu o nelamurirre in leg cu aceasta declaratie.Pana pe 30.06am fost neplatitor dupa care am devenit platitor.CA la finele anului 17630ron. TVA la aceasta sume este de3350 care nu-mi corespunde cu balanta pt ca pana la 30.06 nu am dedus TVA.Cum fac in acest caz.Va rog frumos sa ma ajutati!



#49 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 24 February 2007 - 11:43 PM

Vezi postareaCiobotari Mihaela, la Feb 24 2007, 11:34 PM, a spus:

Buna!Am si eu o nelamurirre in leg cu aceasta declaratie.Pana pe 30.06am fost neplatitor dupa care am devenit platitor.CA la finele anului 17630ron. TVA la aceasta sume este de3350 care nu-mi corespunde cu balanta pt ca pana la 30.06 nu am dedus TVA.Cum fac in acest caz.Va rog frumos sa ma ajutati!

Mihaela:

Având în vedere că a avea o prevedere pentru fiecare situație posibilă ar fi CRETIN (ordinul ar avea vreo treizeci de pagini)...


1. Cifra de afaceri se referă la cea pe tot anul... ergo: contează ce dracului a fost firma la sfârșitul anului fiscal.
2. CA-ul fiind 17630, ca și plătitor de TVA esti obligat sa depui 392.
3. Nu inteleg de ce zici de tva dedus... Devenind platitor de TVA ai emis facturi cu TVA (este vorba de TVA facturat).
4. Scrii frumusel la IV 1 - valoarea facturilor emise catre platitori de TVA iar valoarea TVA-ului DOAR TVA-UL PE CARE L-AI FACTURAT
la IV 2 faci la fel... valoarea facturlor emise catre neplatitori + valoarea TVA-ului DOAR TVA-UL PE CARE L-AI FACTURAT acestora.



#50 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 01 March 2007 - 09:03 AM

eu am avut astfel de declaratii cu vanzari egale cu 0 si nu mi le-au primit



#51 gabiant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 March 2007 - 09:27 AM

Vezi postareaGAMA, la Feb 7 2007, 03:53 AM, a spus:

Stimati colegi,atasez cele doua ordine care contin instructiunile de completare a declaratiilor 100,dar mai ales 392 si 393-declarații informative privind activitatea desfășurată în cursul anului 2006.
Septimiu,sper ca nu le-ai mai postat si tu pe undeva...Poate la "noutati legislative",ca aici la "noutati legislatie" nu le-am gasit

am si eu o mare rugaminte: daca are cineva declaratia tip de incadrare in plafoanele referitoare la numarul mediu de salariati, cifra de afaceri neta si active totale, pentru stabilirea tipului de intreprindere micro, mica sau mijlocie, cf Lg 346/2004 poate sa mi le transmita si mie la gabiant@yahoo.com?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL