Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum o dreg ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum o dreg ?

5 replies to this topic

#1 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2007 - 05:48 PM

Am situatia urmatoare : un cetatean strain, asociat unic intr-un SRL, incheie un antecontract de vanzare-cumparare intre SRL si o persoana fizica romana pentru cumpararea unui teren.Am antecontractul, e ok pana aici, problema mea este cum contabilizez eu plata primei rate, in conditiile in care aceasta s-a efectuat in fata notarului ,in euro (50.000 euro; in antecontract scrie c/val in lei, dar s-au platit in euro)???...Ar trebui sa fac un contract de imprumut in valuta (pe care sa-l notific la BNR), dar mie banii nu mi-au intrat nici in banca, nici in casa, si chiar daca as presupune ca i-am incasat cash, tot mi-ar trebui un buletin de schimb valutar.De unde scot eu un buletin pe suma asta (nici nu cred ca fizic s-ar putea cumpara 50.000 de euro)???
Sau pot face un contract de imprumut in lei ???
Mentionez ca , creditorul e persoana fizica straina , iar banii astia cu care a venit nu i-a declarat niciunde...
Cum sa o scot eu la capat, sa fie bine si sa nici nu intru in incidenta legii 656/2002 ( ca ar trebui sa notific si acolo ) ???
Multumiri anticipate pentru orice solutie imi puteti da !



#2 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 February 2007 - 04:15 PM

Chiar nu se incumeta nimeni???o idee macar ???
M-am gandit eu daca as face 232=167 50.000 euro (la cursul BNR), notific la BNR (contract de imprumut) si fac raport si la oficiu national pentru combaterea spalarii banilor....
Nu e prea corect, dar nu stiu ce altceva as mai putea face....
Va rog , care ati aveti vreo idee, spuneti-mi-o si mie.Multumiri anticipate.




#3 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2007 - 05:53 PM

daca banii au venit din buzunarul asociatului iar pe contract scrie ca s-au platit lei, de unde stii tu ca a platit euro?
faptic?... nu se pune. ce e scris e adevarat.
crediteaza pe lei.



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 February 2007 - 08:38 PM

Corect! Ce e scris in actul notarial e batut in cuie!



#5 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2007 - 03:35 PM

Dar poate un cetatean strain sa imprumute o societate romana in lei ??? ca am auzit variante cum ca nu, desi logic o crediteaza inca din momentul in care plateste taxele la ORC pentru constiture, taxe pe care le inregistrez in 4551 in urma decontului.



#6 sweetdoly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 February 2008 - 11:52 PM

am citit problema ta , dar e ceva vreme decand ai pus-o , acum ma confrunt eu cu ceva similar - imi spui te rog cum ai dres-o pana la urma ???






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL