Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA prestatii servicii EXTERNE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA prestatii servicii EXTERNE

20 replies to this topic

#1 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2007 - 06:22 PM

Seara buna la dumneavoastra.

Daca trebuie sa intocmesc o factura unui partener din germania caruia ii prestez niste servicii ( reparatii si intretineri la utilaje si cladiri) in Romania cum intocmesc factura ?
1. Cu valoarea fara tva ?
2. Cu valoarea fara tva si scriu pe ea taxare inversa ?
3. Cu valoarea fara , tva si total, si scriu taxare inversa ?
Mentionez ca sunt platitor de tva sunt inregistrat si am codul cu RO.

Va multumesc pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 July 2007 - 05:22 PM




#2 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 07 February 2007 - 06:42 PM

Locul prestarii de servicii asupra bunurilor imobile se considera LOCUL unde se afla bunul imobil,cf.art.132(2)(a) cod.fiscal,In cazul tau,Germania.Daca serviciul nu este prestat pe teritoriul Romaniei,nu se datoreaza TVA in Romania.Parerea mea,factura fara tva.

Count your life by friends,not years!



#3 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2007 - 06:49 PM

Imi pare rau daca nu m-am exprimat corect in sintaxa frazei dar am vrut sa spun ca bunul imobil este in romania.





Vezi postareaina_cont, la Feb 7 2007, 08:42 PM, a spus:

Locul prestarii de servicii asupra bunurilor imobile se considera LOCUL unde se afla bunul imobil,cf.art.132(2)(a) cod.fiscal,In cazul tau,Germania.Daca serviciul nu este prestat pe teritoriul Romaniei,nu se datoreaza TVA in Romania.Parerea mea,factura fara tva.




#4 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 07 February 2007 - 07:15 PM

Prestatorul este obligat la plata taxei,daca nu se incadreaza la scutiri conf.art.152 sau 141 (2)(e),sau la exceptii conf.art 150(1)(h)...deci aplici taxarea inversa
Count your life by friends,not years!



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 10:56 AM

:lostit (13): Buna tuturor
Am o problema cu factura externa
Firma mea presteaza servicii de editare programe software pentru o firma din Spania.Am citit in codul fiscal dar nu imi pot da seama.
Deduc TVA sau nu?Va rog mult dati mi o baza legala ,-alineat,punct ,orice numai sa pot rezolva aceasta problema..
Multumesc anticipat



#6 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 03:50 PM

:lostit (13): nu s a mai confruntat nimeni cu o asemena factura?
pana acum o realizam cu "scutit cu drept de deducere " in dreptul tva-ului,dar chiar nu stiu cum sa fac ..
Va rog mult ,eu sunt incepatoare si poate pentru unii e o banalitate problema mea dar pentru mine face enorm
Multumesc celor care ma vor ajuta



#7 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 20 February 2007 - 09:39 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Feb 20 2007, 03:50 PM, a spus:

:lostit (13): nu s a mai confruntat nimeni cu o asemena factura?
pana acum o realizam cu "scutit cu drept de deducere " in dreptul tva-ului,dar chiar nu stiu cum sa fac ..
Va rog mult ,eu sunt incepatoare si poate pentru unii e o banalitate problema mea dar pentru mine face enorm
Multumesc celor care ma vor ajuta


Intotdeauna cand se analizeaza o op. dpdv al TVA se cauta raspunsurile la urmatoarele 5 intrebari (in ordine):

1. op. este efectuata de o persoana impozabila ?
2. op. este in sfera de aplicare a TVA ?
3. unde este locul op.?
4. exista scutiri ?
5. care este persoana obligata la plata TVA ?

Daca raspunsul la intrebarea 1 este "DA", se trece la 2;
Daca raspunsul la intrebarea 2 este "DA", se trece la 3;
Daca raspunsul la intrebarea 3 este "RO", se trece la 4;
Daca raspunsul la intrebarea 4 este "NU", se trece la 5;
Daca raspunsul la intrebarea 5 este "persoana pt.care (din al carei pdv) se analizeaza op.", inseamna ca avem de-a face cu o op. ce este impozabila in RO dpdv al TVA.

Oricare alte raspunsuri inseamna ca op.analizata nu este impozabila in RO dpdv al TVA, drept pt.care nu se trece mai departe.
De remarcat ca, potrivit definitiei de la Art. 126, op. ce indeplinesc toate cele 4 conditii de acolo determina ca op.cu pricina sa fie impozabila dpdv al TVA in RO. Exista insa si cazul in care op.respective, neimpozabile dpdv al TVA in RO, pot fi impozabile in alt stat. Acest caz se analizeaza daca pers. respectiva din RO desfasoara activ. in acest alt stat , deoarece ea poate fi obligata la plata TVA in acest alt stat.

Intrebarile 1, 2 si 4 nu pun probleme deosebite.
Intrebarile 3 si 5 presupun o analiza atenta



deci locul nu e in Romania ,este neimpozabil in ROMANIA, fact fara tva!!!

- daca este vorba de servicii (zise "intangibile") de la Art. 133 (2) g) 1-9 si 13-14, atunci:
--- regula de baza este ca locul prestarii oricaror servicii este sediul furnizorului (Art. 133 (1));
--- regula derogatorie (exceptia 1) este ca locul prestarii acestor servicii este sediul clientului (Art. 133 (2) g)), in urm.conditii:
------ daca clientul are sediul in afara UE;
--- regula derogatorie (exceptia 2) este ca locul prestarii serviciilor este tot sediul clientului (Art. 133 (2) g)), in urm.conditii:
------ daca clientul are sediul in UE SI SM(client) # SM(furnizor) SI
------ daca clientul este pers.impozabila.
In oricare din cazurile in care nu sunt indeplinite conditiile de la exceptiile 1 sau 2, locul prest.serv.este cel dat de regula de baza, adica sediul furnizorului.
ocoleanui



#8 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 20 February 2007 - 10:20 PM

WOW...excelent argumentat si documentat raspunsul. Felicitari !!! :lostit (13):

P.S. : Era mai frumos scris cu rosu...bolduit...cu verde, stii tu! :pullhair:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 10:57 PM

Ionut exceptional... pacat ca nu ne-ai raspuns si noua la modul de completare decl 300(pt. achizitii UE) :lostit (13):



#10 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 11:00 PM

Iarta mi stangacia dar ce inseamna " SI SM(client) # SM(furnizor) SI "?
scuze daca e o intrebare penibila,dar din pacate nu am gasit o incadrare a activitatii de editare programe software realizate in Romania pentru o societate din UE,cazul meu -Spania.:pullhair:
Multumesc mult de raspuns :lostit (13):


Intotdeauna cand se analizeaza o op. dpdv al TVA se cauta raspunsurile la urmatoarele 5 intrebari (in ordine):

1. op. este efectuata de o persoana impozabila ?
2. op. este in sfera de aplicare a TVA ?
3. unde este locul op.?
4. exista scutiri ?
5. care este persoana obligata la plata TVA ?

Daca raspunsul la intrebarea 1 este "DA", se trece la 2;
Daca raspunsul la intrebarea 2 este "DA", se trece la 3;
Daca raspunsul la intrebarea 3 este "RO", se trece la 4;
Daca raspunsul la intrebarea 4 este "NU", se trece la 5;
Daca raspunsul la intrebarea 5 este "persoana pt.care (din al carei pdv) se analizeaza op.", inseamna ca avem de-a face cu o op. ce este impozabila in RO dpdv al TVA.

Oricare alte raspunsuri inseamna ca op.analizata nu este impozabila in RO dpdv al TVA, drept pt.care nu se trece mai departe.
De remarcat ca, potrivit definitiei de la Art. 126, op. ce indeplinesc toate cele 4 conditii de acolo determina ca op.cu pricina sa fie impozabila dpdv al TVA in RO. Exista insa si cazul in care op.respective, neimpozabile dpdv al TVA in RO, pot fi impozabile in alt stat. Acest caz se analizeaza daca pers. respectiva din RO desfasoara activ. in acest alt stat , deoarece ea poate fi obligata la plata TVA in acest alt stat.

Intrebarile 1, 2 si 4 nu pun probleme deosebite.
Intrebarile 3 si 5 presupun o analiza atenta



deci locul nu e in Romania ,este neimpozabil in ROMANIA, fact fara tva!!!

- daca este vorba de servicii (zise "intangibile") de la Art. 133 (2) g) 1-9 si 13-14, atunci:
--- regula de baza este ca locul prestarii oricaror servicii este sediul furnizorului (Art. 133 (1));
--- regula derogatorie (exceptia 1) este ca locul prestarii acestor servicii este sediul clientului (Art. 133 (2) g)), in urm.conditii:
------ daca clientul are sediul in afara UE;
--- regula derogatorie (exceptia 2) este ca locul prestarii serviciilor este tot sediul clientului (Art. 133 (2) g)), in urm.conditii:
------ daca clientul are sediul in UE SI SM(client) # SM(furnizor) SI
------ daca clientul este pers.impozabila.
In oricare din cazurile in care nu sunt indeplinite conditiile de la exceptiile 1 sau 2, locul prest.serv.este cel dat de regula de baza, adica sediul furnizorului.
[/quote]

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 20 February 2007 - 11:03 PM




#11 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 11:18 AM

:pullhair: :lostit (13):



#12 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 21 February 2007 - 03:26 PM

Tratamentul "copy/paste" este f.util atunci cand e aplicat pt.uzul propriu.
In rest, in afara faptului ca se pierd elementele de forma, se pierd si elemente de fond, deoarece s-ar putea ca sursa sa fie circumscrisa unei anume intrebari, unui anume caz, care - de multe ori - nu sunt identice cu nevoile destinatiei.
De cele mai multe ori, e recomandabil sa copiati tot. Copiatul partial e periculos.
Cat despre semnatura... eu stiu ca tine de educatie.
popescul



#13 sorinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:suceava

Postat 21 June 2007 - 08:44 AM

Vezi postarealorenzo, la Feb 21 2007, 04:26 PM, a spus:

Tratamentul "copy/paste" este f.util atunci cand e aplicat pt.uzul propriu.
In rest, in afara faptului ca se pierd elementele de forma, se pierd si elemente de fond, deoarece s-ar putea ca sursa sa fie circumscrisa unei anume intrebari, unui anume caz, care - de multe ori - nu sunt identice cu nevoile destinatiei.
De cele mai multe ori, e recomandabil sa copiati tot. Copiatul partial e periculos.
Cat despre semnatura... eu stiu ca tine de educatie.


crezi ca s-a prins..esti prea subtil..:)



#14 dani81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 June 2007 - 06:54 PM

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:

o societate din cipru presteaza servicii arhitecturale pt o soc din romania. soc din cipru nu e platitoare de tva. avand in vedere ca obiectul contractului il reprezinta un imobil din romania, inteleg din codul fiscal ca locul prestarii se considera a fi romania si impozitarea se face in romania...intrebarea m ea este ce presupune acest lucru..ce note contabile se fac si daca eu firma beneficiar trebuie sa platesc ceva statului roman...as dori si baza legala in cazul in care doreste cineva sa-mi dea o mana de ajutor.


va multumesc din suflet! :lostit (13):



#15 diana_stefan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 June 2007 - 02:01 PM

Am nevoie de ajutor....ma gasesc in urmatoarea situatie: soc noastra(plat de tva) primeste de la o soc din cipru o fact de prestari servicii arhitecturale in leg cu un imobil din romania. firma din cipru nu e platitoare de tva...cf codului fiscal pt ca imobilul se afla in romania se considera ca locul prestarii serviciilor e romania. Intrebarea mea este ce implicatii exista dpdv fiscal in cazul companiei romanesti?

Va multumesc anticipat!



#16 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 28 June 2007 - 02:13 PM

Vezi postareadiana_stefan, la Jun 28 2007, 03:01 PM, a spus:

Am nevoie de ajutor....ma gasesc in urmatoarea situatie: soc noastra(plat de tva) primeste de la o soc din cipru o fact de prestari servicii arhitecturale in leg cu un imobil din romania. firma din cipru nu e platitoare de tva...cf codului fiscal pt ca imobilul se afla in romania se considera ca locul prestarii serviciilor e romania. Intrebarea mea este ce implicatii exista dpdv fiscal in cazul companiei romanesti?

Va multumesc anticipat!


TREBUIE SA SE INREGISTREZE IN ROMANIA CA PLATITOR DE TVA SI FACTUREAZA FIRMEI TALE CU TVA.MERGI LA ADMINISTRATIE SI DEPUI O CERERE DE INSCRIERE DE MENTIUNI...( cred ca organul competent este cel pe raza caruia se afla imobilul)
elma



#17 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2007 - 02:37 PM

Norme metodologice:
68. (1) În sensul art. 154. alin. (4) din Codul fiscal, persoana impozabilă nestabilita în România poate fi scutită de obligația înregistrării în scopuri de TVA când efectuează în România una sau mai multe din operațiunile următoare pentru care este obligată la plata taxei conform art. 150 din Codul fiscal:
a) servicii prestate ocazional, dacă aceste operațiuni nu sunt precedate de achiziții intracomunitare de bunuri efectuate în România;
b) livrări ocazionale de bunuri în România, cu excepția:
1. livrărilor intracomunitare de bunuri scutite conform art. 143 alin. (2) din Codul fiscal;
2. vânzărilor la distanta;
3. livrărilor de bunuri precedate de achiziții intracomunitare de bunuri în România;
c) livrări de bunuri scutite de taxa în condițiile art. 143 alin. (1) lit. a) și b) din Codul fiscal;
d) livrări de bunuri scutite care sunt plasate într-un regim vamal suspensiv;
e) livrări sau achiziții de bunuri scutite care sunt plasate într-un regim de antrepozit de TVA și/sau care încă se afla în acest regim;
f) prestări de servicii scutite aferente bunurilor plasate în regim de antrepozitare TVA și/sau care încă se afla în acest regim.
(2) În sensul alin. (1) lit. a) și b), livrările de bunuri și prestările de servicii sunt considerate ocazionale dacă sunt realizate o singura data în cursul unui an.



#18 vulpus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 June 2007 - 07:45 AM

Buna am si eu o intrebare referitoare la tva daca poate sa ma ajute cineva?
in cazul meu sunt implicate trei firme, astfel:
- o firma din romania, o firma din elvetia si o firma din franta.
Intre firma romana si cea elvetiana este incheiat un contract de prestare de servicii prin care firma romana livreaza produse finite unei firme din franta in baza unor comenzi, iar prestarea de servicii o suporta firma elvetiana, serviciile de transport a produselor finite din romania in franta le suporta firma franceza.
Factura se intocmeste astfel:
- firma romana este vanzatorul (expeditorul), firma elvetiana este cumparatorul (revanzator), iar firma franceza este beneficiarul (destinatarul);
- firma romana este inregistrata in scopuri de tva (RO), firma elvetiana este o persoana impozabila dar ne inregistrata in scopuri de tva in unul din cele doua state membre, iar firma franceza este si ea inregistrata in scopuri de tva si are un cod valid de tva.
Cum se intocmeste factura?
1. se trece tva pe factura?
2. este scutit cu drept de deducere si nu se trece tva (asa procedam pana la 31.12.2006)?
Va rog mult daca ma poate ajuta si pe mine cineva in aceasta problema



#19 slippers76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 29 June 2007 - 10:11 PM

Buna seara

Am citi cu atentie topicul, insa situatia mea nu se "suprascrie" cam pe nimic, si anume:

Fac importuri din Coreea. Am produse defecte pe care le-am trimis inapoi in Coreea pentru inlocuire. Marfurile nu mai pot inlocuite, insa exportatorul este dispus sa ma despagubeasca pentru ele, cu conditia sa-i transmit o factura de despagubiri. Intrebarea mea este daca factura o emit cu TVA sau nu. La prima vedere cred ca ar trebui sa colectez TVA, dat fiind ca la import am dedus taxa pentru produsele respective. Si nu imi dau seama daca operatiunea se incadreaza la prestari servicii sau nu.

S-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare? Aveti vreo parere?

Multumesc



#20 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 July 2007 - 08:40 AM

Vezi postareavulpus, la Jun 29 2007, 08:45 AM, a spus:

Buna am si eu o intrebare referitoare la tva daca poate sa ma ajute cineva?
in cazul meu sunt implicate trei firme, astfel:
- o firma din romania, o firma din elvetia si o firma din franta.
Intre firma romana si cea elvetiana este incheiat un contract de prestare de servicii prin care firma romana livreaza produse finite unei firme din franta in baza unor comenzi, iar prestarea de servicii o suporta firma elvetiana, serviciile de transport a produselor finite din romania in franta le suporta firma franceza.
Factura se intocmeste astfel:
- firma romana este vanzatorul (expeditorul), firma elvetiana este cumparatorul (revanzator), iar firma franceza este beneficiarul (destinatarul);
- firma romana este inregistrata in scopuri de tva (RO), firma elvetiana este o persoana impozabila dar ne inregistrata in scopuri de tva in unul din cele doua state membre, iar firma franceza este si ea inregistrata in scopuri de tva si are un cod valid de tva.
Cum se intocmeste factura?
1. se trece tva pe factura?
2. este scutit cu drept de deducere si nu se trece tva (asa procedam pana la 31.12.2006)?
Va rog mult daca ma poate ajuta si pe mine cineva in aceasta problema

Din cate am inteles pare o operatiune triunghiulara falsa, cu un membru al operatiunii aflat in afara UE.
Parerea mea este ca trebuie sa facturezi elvetianului cu TVA, doarece nu se indeplinesc conditiile pt scutirea livrarii intracomunitare:
1. Cod valid de TVA din UE (nu ai, pt ca firma elvetiana nu este inregistrata in scopuri de TVA in UE)
2. Dovada transportului

Inainte de 31.12.2006 operatiunea era export si era scutita de TVA in baza declaratiei vamale de export.

Vezi postareaslippers76, la Jun 29 2007, 11:11 PM, a spus:

Buna seara

Am citi cu atentie topicul, insa situatia mea nu se "suprascrie" cam pe nimic, si anume:

Fac importuri din Coreea. Am produse defecte pe care le-am trimis inapoi in Coreea pentru inlocuire. Marfurile nu mai pot inlocuite, insa exportatorul este dispus sa ma despagubeasca pentru ele, cu conditia sa-i transmit o factura de despagubiri. Intrebarea mea este daca factura o emit cu TVA sau nu. La prima vedere cred ca ar trebui sa colectez TVA, dat fiind ca la import am dedus taxa pentru produsele respective. Si nu imi dau seama daca operatiunea se incadreaza la prestari servicii sau nu.

S-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare? Aveti vreo parere?

Multumesc

In momentul in care ai trimis marfurile defecte in Coreea trebuie sa fi facut declaratie vamala de export.
Factura o faci fara TVA deoarece exportul este scutit in baza DVE.

Rationamentul tau este incorect: nu trebuie sa colectezi TVA pt ca ai dedus TVA la import. TVA-ul la import l-ai dedus pt ca l-ai platit in vama in momentul importului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL