Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 100 - incepand cu ian 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia 100 - incepand cu ian 2005

29 replies to this topic

#21

  • Guests

Postat 17 February 2005 - 08:38 AM

eu am depus la admin fin decl 100 cu suma de datorata cu lei si suma da plata in mii lei...si le-au primit
mai sunt si alte pareri?



#22 antares

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 February 2005 - 11:06 AM

de primit le primesc numai ca vei aparea cu datorii in fisa contribuabilui.
tot pe venituri si cheltuieli exceptionale trebuie trecute.




#23

  • Guests

Postat 17 February 2005 - 11:45 AM

ok...le completam rotujite....iar pentru ianuarie le trecem pe venituri sau cheltuieli
intrebarea este...pt februarie ce facem...umblam la statele de salarii la fiecare salariat in parte si rotunjim acolo?...sau rotunjim numai la total si bagam diferenta tt pe venituri sau cheltuieli?...
daca rotunjim la fecare salariat...nu au sa mai semene cu sumele scoase de programele de la cas, somaj..etc
o alta intrebare....se rotunjeste si cota de 0.75%???



#24 antares

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 February 2005 - 03:23 PM

DOAR TOTALUL SE ROTUNJESTE. SI SE REPETA PROCEDURA



#25 Ioana Bran

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2005 - 10:37 AM

Buna tuturor,
am sunat acum la AF2 si mi s-a spus ca trebuie completata datoria exact cu iese din stat, programul o rotunjeste automat si se vireaza suma rotunjita. Daca deja s-au facut platile pentru luna ianuarie trebuie regularizate (de virat diferentele). Programul care e acum pe site ;
nu ii intereseaza cum ni se inchid noua conturile si nici de diferentele care apar intre declaratiile lunare la CAS si somaj. Simplu.



#26 Ioana Bran

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2005 - 10:42 AM

Nici eu nu sunt lamurita cu 0.75 % ; la sal minim am calculat 23.250 si tot atat am virat, dat fiind ca suma asta nu se declara nicaieri, ramane asa ? nu rotunjim nimic ?!
In ceea ce priveste contributiile angajatului retinute pe stat, cand calculam salariul net nu rotunjim nimic ?? la sal min pe eco se va acorda un net de 2.561.320 calculat la fel ca si pana acum, nu ? nu intram in state si rotunjim ?
inchidem conturile de contributii cu 6588 si 7588 dupa caz ????



#27

  • Guests

Postat 18 February 2005 - 02:28 PM

Am fost si eu la Directia Fin. Bihor si am obtinut urmatoarele raspunsuri:
- In declaratia 100 trecem la suma datorata(rd.1) nu suma care iese din calcule in contabilitate ci suma rotunjita care este egal cu suma de plata(rd.3) si cu suma care se vireaza cu O.P.;
- In decontul 300(de TVA) se trece rotunjit doar suma de la TVA colectata, respectiv TVA deductibila deoarece suma care iese de la TVA de plata sau TVA de rambursat apare automat cu rotunjiri; se vireaza de asemenea TVA de plata cu rotunjiri;
- In declaratia 101(priv. imp.pe profit pe 2004) la rd. 44(impozit pe profit datorat final) se trece suma cu rotunjiri astfel incat sa iasa exact suma rotunjita automat de programul var.1.2 sau 1.3 la rd. 47(dif. de imp. pe profit datorat); sau se foloseste programul declaratii fiscale 2005 var.1.1(prima varianta) in care decl.101 ne lasa sa trecem sumele fara rotunjiri si la rd.47 suma de dif. de imp.pe profit iese normal fara rotunjiri!
- In leg. cu diferentele ce apar din rotunjiri in contabilitate , acestea se trec pe ct. 6588, respectiv 7588 in fiecare luna si cei care au virat contrib. obligat. pe ianuarie fara rotunjiri vor regulariza diferentele odata cu cele din februarie!



#28

  • Guests

Postat 18 February 2005 - 02:39 PM

monografie firma termopane



#29

  • Guests

Postat 18 February 2005 - 02:42 PM

monografie firma de facut si pus geamuri termopane ??????????????????/



#30 kaddy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 April 2005 - 11:58 PM

1.|13.Accize pentru produse din tutun si
2.|12.Accize pentru alcool etilic
...din declaratia 100
Mai sunt legal valabile? La platesc si cei care nu platesc TVA?
Luminati-ma si pe mine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL