Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de casa in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registrul de casa in valuta

4 replies to this topic

#1 petrodor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 February 2007 - 09:24 PM

daca se intocmeste registrul de casa in valuta, cum trebuie sa apara pe foaia de regitru sumele:in valuta sau in lei la cursul de referinta din ziua respectiva?



#2 lacramioara botezatu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bacau

Postat 09 February 2007 - 07:46 PM

Vezi postareapetrodor, la Feb 8 2007, 09:24 PM, a spus:

daca se intocmeste registrul de casa in valuta, cum trebuie sa apara pe foaia de regitru sumele:in valuta sau in lei la cursul de referinta din ziua respectiva?


Vezi postarealacramioara botezatu, la Feb 9 2007, 07:44 PM, a spus:

Vezi postareapetrodor, la Feb 8 2007, 09:24 PM, a spus:

daca se intocmeste registrul de casa in valuta, cum trebuie sa apara pe foaia de regitru sumele:in valuta sau in lei la cursul de referinta din ziua respectiva?

incasarile si platile le faci in valuta conform documentelor anexe - Sodul zilei il scrii in valuta si-l transformi in ron la cursul zile

lacra



#3 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 February 2007 - 01:02 PM

Buna ziua.
Problema mea este urmatoare: nu am mai facut pana acum registru de casa in valuta, ca nu am lucrat cu asa ceva. Se pare insa ca un client al nostru se incapataneaza sa ne plateasca de acum incolo facturile in transe mici de sume in Euro (cate 2900 odata) :lostit (13): . S-a intamplat deja o data, am crezut ca e caz singular, am schimbat banii in lei si i-am bagat in casierie in RON, cu chitanta. Cum insa par a se indrepta spre aceasta modalitate generala de a ne plati, banuiesc ca e mai sigur sa incep sa tin si registru de casa in valuta. Intrebarea mea este urmatoarea: avand in vedere faptul ca din cate am inteles chitantele nu mai au regim special,ca si facturile, care sa-mi fie documentul justificativ de inregistrare a banilor? Pot crea eu un fisier in Word, sau Excel, similar formularului de chitanta pt operatiuni valutare pe care l-am gasit intr-un nomenclator de formulare financiar-contabile? Ii dau eu o serie si un numar interne. Este suficient, mai trebuie ceva? Pe urma ma gandeam sa depun valuta la banca in contul nostru, pt care am inteles ca imi trebuie doar declaratia de incasare externa, dar pentru registrul in valuta mai am nevoie de vreun document justificativ?
Multumesc.



#4 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 27 July 2007 - 08:25 AM

incasarile si platile le faci in valuta conform documentelor anexe - Sodul zilei il scrii in valuta si-l transformi in ron la cursul zile
[/quote]

Si cum inregistrezi, 5311 - 5314?
Mersi.



#5 alexandragaby30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 October 2007 - 08:55 AM

Vezi postarealara 07, la Feb 22 2007, 02:02 PM, a spus:

Buna ziua.
Problema mea este urmatoare: nu am mai facut pana acum registru de casa in valuta, ca nu am lucrat cu asa ceva. Se pare insa ca un client al nostru se incapataneaza sa ne plateasca de acum incolo facturile in transe mici de sume in Euro (cate 2900 odata) :smile: . S-a intamplat deja o data, am crezut ca e caz singular, am schimbat banii in lei si i-am bagat in casierie in RON, cu chitanta. Cum insa par a se indrepta spre aceasta modalitate generala de a ne plati, banuiesc ca e mai sigur sa incep sa tin si registru de casa in valuta. Intrebarea mea este urmatoarea: avand in vedere faptul ca din cate am inteles chitantele nu mai au regim special,ca si facturile, care sa-mi fie documentul justificativ de inregistrare a banilor? Pot crea eu un fisier in Word, sau Excel, similar formularului de chitanta pt operatiuni valutare pe care l-am gasit intr-un nomenclator de formulare financiar-contabile? Ii dau eu o serie si un numar interne. Este suficient, mai trebuie ceva? Pe urma ma gandeam sa depun valuta la banca in contul nostru, pt care am inteles ca imi trebuie doar declaratia de incasare externa, dar pentru registrul in valuta mai am nevoie de vreun document justificativ?
Multumesc.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu registrul de casa in valuta cum se procedeaza?? ce inregistrai contabile trebuie facute??
va multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL