Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IVG 2004 deducerea pentru persoanele scutite de impozit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IVG 2004 deducerea pentru persoanele scutite de impozit

12 replies to this topic

#1 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 February 2005 - 10:21 PM

O persoana salariata, in 2004, sta, cumulat, 5 luni in concediu de maternitate si pentru cresterea copilului pana la 2 ani. Aceasta persoana a lucrat intregul an 2004 la aceeasi societate.
Intrebare:
Deducerea personala si cheltuielile profesionale aferente celor 5 luni de scutire de impozit pe salariu se acorda la regularizarea aferenta 2004 sau nu?
Multumesc si astept pareri.



#2 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2005 - 10:13 AM

Asta este si problema mea!
Daca poate cineva sa ne lumineze v-as fi recunoscatoare.

Multumesc




#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2005 - 01:35 PM

Pentru ca nu vad raspunsuri de la cei care au un astfel de caz, incerc doar o parere. Citind codul fiscal gasesc:
Art. 45. - (1) Persoanele fizice prevãzute la art. 40 alin. (1) lit. a) ºi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul anual global a unor sume sub formã de deducere personalã de bazã ºi deduceri personale suplimentare, acordate pentru fiecare lunã a perioadei impozabile.
Cum perioada impozabila este doar cea lucrata, cred ca pentru celelalte luni salariata nu are dreptul la deducere. Altfel, la regularizare ar reiesi ca are de plata impozitul de care a fost scutita in baza legii. Iar veniturile neimpozabile nu ar trebui trecute in fisa fiscala.



#4 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2005 - 11:56 AM

Ce pot sa va spun este ca am sunat la asistenta contribuabili si mi s-a spus ca pentru periaoda in care angajatul a fost in CIC nu se acorda ded, si deci nici chelt profesionale.
Am inteles insa ca ar fi unele probleme cu IVG-ul care da niste erori in cazul asta. Si problema asta nici cei de acolo nu stiau cum s-o rezolve.



#5 roxana_vasi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 February 2005 - 02:15 PM

Atunci pt pers aflate in cic nu se face regularizarea? (programul nu face asta daca nu ai ded pers pe tot anul)

In aceeasi perioada (cateva luni de CIC cu venit 0 si impozit 0) se trece copilul in intretinere? La regularizare, per total an, ded pers cuvenite vor fi mai mari decat cele inregistrate in statele de plata lunare. Este corect?
Multumesc anticipat



#6 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2005 - 02:46 PM

Tocmai asta era eroarea data de IVG.

Singura solutie care imi vine in minte este ca pt aceste cazuri sa nu se regularizeze fisa fiscala de catre angajator si... regularizarea sa fie facuta de catre stat!

Problema este insa ca nu cred ca cei de la administratiile financiare care vor primi dischetele sunt in stare sa inteleaga problema asta!



#7 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2005 - 09:16 PM

Am fost si sunt obosita si,nu v-am raspus la timp;am pus FF 2004 si am avut cazul despre care vorbiti;vor 0 la venit impozabil,vor 0 la impozit(evident) dar vor fisa regularizata deci,vor sa punem deducerea de baza pentru lunile de CIC;eu nu am regularizat fisele respective(nu mi-a dat voie programul),nu a comentat,mi-a explicat ce v-am spus si voua,mi-a descarcat dischetele,mi-a dat numar de inregistrare pe borderou si mi-a spus sa vin cu rectificativa dupa ce se termina"balamucul"cu depunerea in termen a FF si,rezolvam;atat!



#8 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2005 - 10:40 AM

si eu am avut 2 cazuri de concediu de maternitate si cic. am completat 0 la venit, 0 la impozit si programul mi-a facut regularizarea...prin urmare angajata are de LUAT BANI....pt ca programul nu stie ca acolo a fost cic sau conc fara plata sau ce s-a intamplat...el regularizeaza...

am sa le depun asa...dar daca apar modif ulterioare, eu cum cer banii inapoi angajatei?



#9 nadia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 February 2005 - 11:26 AM

Buna,

Am si eu o intrebare:

Ce fac cu persoanele care sunt in CIC tot anul ???


Multumesc anticipat pt raspuns,

Nadia



#10 juzer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 18 February 2005 - 12:17 PM

1.drept de deducere au toti cetatenii romani, cu resedinta in Ro.
2.deducerea se acorda in limita veniturilor.

de aici deduc , persoanele in CIC au dret de deducere , dar valoarea deducerii este 0 ( daca a fost 12 luni in CIC , si nu are alte venituri impozabile)
DAR
daca are in timpul anului venituri impozabile , aceste venituri vor fi diminuate cu deducera anuala , in care intra si deducere nevalorificabila in timpul anualui din perioada CIC.

in perioada CIC , la calculul avansului de impozit nu
s-a valorificat dreptul de deducere , dar la determinarea impozitului anual
nu vad de ce nu s-ar tine cont de dreptul de deducere ...



#11 feri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:Salarii

Postat 18 February 2005 - 11:17 PM

Mare atentie, a aprut noua versiune sper ca v-am ajutat cat de cat cu asta si eu am aceasi situatie dar mai astept, iar cei care si-au depus deja declaratiile SFAT faceti o rectificativa asta SA NU VINA IN SUPARARE UN CONTROL



#12 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 21 February 2005 - 03:50 PM

de acord cu juzer. da' problema e ca impozitul de restituit creste vertiginos. sa vezi atunci discutii intre angajati!



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2005 - 07:24 PM

buna
ma bag si eu in discutie
nu este obligatoriu sa se regularizeze fisa fiscala pt cic este posibil ca persoana sa aiba si venituri din chirii care tb globalizate mare atentie






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL