Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Corectia profitului? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Corectia profitului?

2 replies to this topic

#1 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2007 - 02:43 PM

Buna! Am cateva nelamuriri:
1.Daca se greseste calculul ch. nedeductibile, se depune vreo rectificativa pt. val. declarata in bilant, 101? In ce fel se corecteaza profitul/pierderea fiscala declarata pt acel an?
2. Daca in ianuarie vin facturi care reprezinta cheltuieli pt. luna decembrie (anul trecut), se corecteaza profitul/pierderea calculata la 31.12.xx? Se depune rectificativa?



#2 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 11 February 2007 - 04:52 PM

1.in cazul in care ai calculat gresit impozitul aferent anului 2006, depui 101 rectificativa. diferenta calculata o inregistrezi in ianuarie, prin formula 1174 = 4481 (eventual 4411), in cazul in care ai inchis deja anul 2006 si ai depus bilantul. (daca nu, faci corectia in 2006). bilantul NU il rectifici.
2. facturile primite dupa inchiderea exercitiului financiar nu trebuie sa-ti influenteze rezultatul curent. prin urmare, inregistrezi 1174 = 401 si daca e cazul, 4426 = 401.




#3 danielacelesta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:LITERATURA

Postat 07 March 2007 - 05:40 PM

Stimati colegi,

Va solicit ajutorul in urmatoarea chestiune:

Am descoperit in decursul exercitiului financiar 2006 cateva erori contabile aferente anului 2005.Am facut corectiile necesare afectand rezultatul reportat.
Ca urmare,s-a modificat rezultatul contabil al anului 2005 (din profit a devenit pierdere).M-am opintit la pct.38 al declaratiei 101 pentru 2006 (Pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti).Trebuie sa recalculez rezultatul fiscal al anului 2005?Trebuie sa depun 101 rectificativa ptr 2005?

Va multumesc anticipat
DANIELA CELESTA






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL