Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
HG 105/2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


HG 105/2007

15 replies to this topic

#1 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 14 February 2007 - 09:59 PM

GUVERNUL ROMÂNIEI

HOTĂRÂRE

privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe



În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.



Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1.800 lei.

(2) Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei şi 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcţionare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare.

(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se aplică în mod corespunzător şi instituţiilor publice şi persoanelor juridice fără scop patrimonial.



Art. 2. - Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă art. 6 din Hotărârea Guvernului nr. 1.553/2003 privind reevaluarea imobilizărilor corporale şi stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 21 din 12 ianuarie 2004.




Aparut in M.O. 103/12.02.2007

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 14 February 2007 - 10:00 PM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 15 February 2007 - 10:27 PM

Totu-i simplu si clar....1800 roni. Intrebarea e urmatoare: de cand intra in vigoare prezenta hotarare? De la jumatatea lunii februarie?




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 February 2007 - 10:40 PM

amortizare se face in fiecare zi su o data pe luna ?



#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 16 February 2007 - 07:13 AM

Unde scrie ca amortizarea este lunara? Eu am gasit doar ca mijloacele fixe se amotizeaza incepand cu luna urmatoare punerii lor in functiune.



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 February 2007 - 08:52 AM

Da cum ai invatat la conta finacira sa faci planul de amortizare si sa inchizi conturile de cheltuieli? Parca se face prin anul 2;Si la liceu se face chestia asta.



#6 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 16 February 2007 - 10:14 AM

Ma interesa legea unde scrie chestia asta, cu totii am invatat la scoala cu amortizarea lunara.



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 10:22 AM

Vezi postareacitrom05, la Feb 16 2007, 10:14 AM, a spus:

Ma interesa legea unde scrie chestia asta, cu totii am invatat la scoala cu amortizarea lunara.
Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994...........
Art. 2. - Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă art. 6 din Hotărârea Guvernului nr. 1.553/2003 privind reevaluarea imobilizărilor corporale și stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 21 din 12 ianuarie 2004.

citeste ce e cu rosu :lostit (13):
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 16 February 2007 - 10:25 AM

buna tuturor!

eu nu inteleg un lucru! Fraza de mai jos! Ajutati-ma va rog!

" Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei și 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcționare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare."

:lostit (13):



#9 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 16 February 2007 - 10:36 AM

Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;


Incepand cu data de 1 ianuarie 2004 valoarea de intrare a mijloacelor fixe, stabilita in conditiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 15.000.000 lei.Valoarea neamortizata a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsa intre 8.000.000 lei si 15.000.000 lei, existente in patrimoniul agentilor economici la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, se va recupera conform prevederilor legale in vigoare.Prevederile se aplica in mod corespunzator si institutiilor publice si persoanelor juridice fara scop patrimonial

Cam asta e la articolele cu rosu de care ai amintit robertantal. In niciun caz nu scrie aici ca amortizarea se inregistreaza lunar.

Pentru ics21: Vrea sa zica: pentru bunurile cu valoarea de intrare intre 1500 si 1800, valoarea neamortizate, fie le treci pe cheltuieli cu amortizarea integral in luna februarie 2007, fie le amortizezi mai departe ca si pana acum.



#10 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 February 2007 - 11:23 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 15 2007, 08:40 PM, a spus:

amortizare se face in fiecare zi su o data pe luna ?


amortizarea se face o data pe luna cf fisei mf unde este inregistrata rata lunara de amortizare
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#11 ovim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2007 - 11:40 AM

Asta inseamna ca pretul unitar fara tva al mijlocului fix sa fie 1800 lei?



#12 mihast1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:piatra neamt
  • Interests:info

Postat 20 February 2007 - 08:41 AM

Vezi postareacitrom05, la Feb 16 2007, 10:36 AM, a spus:

Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;


Incepand cu data de 1 ianuarie 2004 valoarea de intrare a mijloacelor fixe, stabilita in conditiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 15.000.000 lei.Valoarea neamortizata a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsa intre 8.000.000 lei si 15.000.000 lei, existente in patrimoniul agentilor economici la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, se va recupera conform prevederilor legale in vigoare.Prevederile se aplica in mod corespunzator si institutiilor publice si persoanelor juridice fara scop patrimonial

Cam asta e la articolele cu rosu de care ai amintit robertantal. In niciun caz nu scrie aici ca amortizarea se inregistreaza lunar.

Pentru ics21: Vrea sa zica: pentru bunurile cu valoarea de intrare intre 1500 si 1800, valoarea neamortizate, fie le treci pe cheltuieli cu amortizarea integral in luna februarie 2007, fie le amortizezi mai departe ca si pana acum.



Cumva si la data de 01.01.2004 trebuia facut acelasi lucru cu diferenta neamortizata aferenta mijloacelor fixe cuprinse inre 800 si 1500 ron , adica putea fi trecuta pe cheltuieli cu amortizarea integral ? :lostit (13): Eu le-am amortizat treptat in continuare .



#13 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 08:50 AM

Conform HG909/1997:
"12.... Ca urmare a actualizarii valorii de intrare a mijloacelor fixe în baza prevederilor art. 3 alin. 2 lit. a) din lege, mijloacele fixe a caror valoare de intrare este mai mica decât limita stabilita prin hotarâre a Guvernului vor fi mentinute în evidenta contabila ca mijloace fixe de natura obiectelor de inventar. Valoarea ramasa neamortizata se va recupera prin includerea în cheltuielile de exploatare într-o perioada de maximum 3 ani, cu aprobarea consiliului de administratie, respectiv a responsabilului cu gestiunea patrimoniului.
Dupa amortizarea completa, aceste mijloace fixe se scot din evidenta mijloacelor fixe si se trec la categoria de obiecte de inventar.
La scoaterea din folosinta se vor aplica regulile de casare a obiectelor de inventar.
Nu se trec la categoria de obiecte de inventar mijloacele fixe care nu au însusiri comune obiectelor de inventar, cum ar fi: cladirile, constructiile, mijloacele de transport etc.
Acestea ramân în evidenta ca mijloace fixe de natura obiectelor de inventar si urmeaza regimul de scoatere din folosinta si de casare a mijloacelor fixe".



#14 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 21 February 2007 - 12:59 AM

[size="2"]Incepand cu ce data valoarea mj. fix este de 1800??
canu mi s-a parut clar ...
[/size]



#15 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 21 February 2007 - 01:57 PM

Vezi postareaDEEA, la Feb 21 2007, 12:59 AM, a spus:

[size="2"]Incepand cu ce data valoarea mj. fix este de 1800??
canu mi s-a parut clar ...
[/size]

Incepand cu data intrarii in vigoare. Daca nu se specifica in mod clar intr-un act, data intrarii in vigoare e data publicarii in MO. Asa e parca, nu? Deci, incepand cu 12.02.2007. Altfel spus, incepand cu amortizarea calculata pentru luna februarie (ca aceea se calculeaza la finele lunii, deci dupa 12.02)



#16 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 03:07 PM

Un act normativ intra in vigoare la data publicarii in MO sau la trei zile de la publicarea? Ca nu mai retin.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL