Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIE SPECIALA PRIVIND VENITURILE REALIZATE (declaratia 200) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIE SPECIALA PRIVIND VENITURILE REALIZATE (declaratia 200)

6 replies to this topic

#1 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 15 February 2007 - 05:43 PM

se da PFA, sistem real, neplatitor de TVA - care a prestat activitati in 2006.

am in format electronic atat declaratia 200 cat si normele de completare (9 pagini)
din pacate nu am putut sa fac upload.

Cine a completat declaratia 200 pt pfa, e rugat sa ma lamureasca si pe mine: ce pagini sa completez si pana la ce data sa o depun.

Cum va verifica statul ca ce am scris in declaratie e conform cu ce am in reg jurnal de incasari si plati?

multumesc



#2 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 February 2007 - 04:05 AM

statul verifica prin control fiscal, normal. completezi pentru fiecare tip de venit realizat - daca ai mai multe tipuri de venituri. daca ai doar un tip de venit - doar rubrica 1. daca ai de exemplu 3 tipuri, pentru fiecare o rubrica: 1, 2, 3. subpunctele (1A, 1B, etc) sunt pentru a completa conform tipului de venit - din activitati independente, din transferul dreptului de proprietate, etc. nu uita, declaratia 200 se refera la tine ca persoana, adica vei cumula pe 200 atit veniturile din activitati independente - ca persoana fizica autorizata, cit si cele obtinute individual, de exemplu din transferul dreptului de proprietate.




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 February 2007 - 08:14 AM

Vezi postareacgrosu, la Feb 15 2007, 03:43 PM, a spus:

se da PFA, sistem real, neplatitor de TVA - care a prestat activitati in 2006.

am in format electronic atat declaratia 200 cat si normele de completare (9 pagini)
din pacate nu am putut sa fac upload.

Cine a completat declaratia 200 pt pfa, e rugat sa ma lamureasca si pe mine: ce pagini sa completez si pana la ce data sa o depun.

Cum va verifica statul ca ce am scris in declaratie e conform cu ce am in reg jurnal de incasari si plati?

multumesc


- se depune pana pe 15 mai 2007
- nu ai spus ce fel de venit realizezi pt a te ajuta la completare(comercial , profesie libera)
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Postat 16 February 2007 - 12:20 PM

Ai putea sa-mi trimiti si mie pe email la cucubau88@post.ro declarATIA 200?
Multumesc



#5 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 February 2007 - 12:33 PM

Legat de declaratia 200, in 2006 am fost angajata o perioada, dupa aceea am avut venituri din activitati independente. In declaratie se trec si veniturile din salariu? Mai trebuie sa depun si fisa fiscala?

Mersi mult



#6 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 18 February 2007 - 07:21 PM

Vezi postareaiimro2003, la Feb 16 2007, 04:05 AM, a spus:

statul verifica prin control fiscal, normal. completezi pentru fiecare tip de venit realizat - daca ai mai multe tipuri de venituri. daca ai doar un tip de venit - doar rubrica 1. daca ai de exemplu 3 tipuri, pentru fiecare o rubrica: 1, 2, 3. subpunctele (1A, 1B, etc) sunt pentru a completa conform tipului de venit - din activitati independente, din transferul dreptului de proprietate, etc. nu uita, declaratia 200 se refera la tine ca persoana, adica vei cumula pe 200 atit veniturile din activitati independente - ca persoana fizica autorizata, cit si cele obtinute individual, de exemplu din transferul dreptului de proprietate.

pe langa venituri din activitati independente am realizat si castiguri din cump&vanzarea de actiuni (sub si peste 365 de zile). Tranzactiile cu actiunile fac si ele obiectul acestei declaratii?
multumesc



#7 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 01 March 2007 - 06:01 PM

acum am vazut ca exista pe declaratia 200 si o bifa (+ instructiunile de completare) pentru venituri din transferul titlurilor de valoare.
deci voi completa 2 capitole pe declaratia 200

si cel mai probabil voi merge la primarie sa ma asiste cineva - instructiunile de completare nu sunt foarte clare






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL