Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tip asigurat in programul DECLASOM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tip asigurat in programul DECLASOM

8 replies to this topic

#1 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 16 February 2007 - 12:41 PM

Nu pot sa iau ordinul de la DECLSOM, iar in program a aparut o rubrica noua cu Tip asigurat. Ce inseamna si cum se completeaza? Eu am doar 1 angajat pe post de secretara.
Mersi



#2 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 16 February 2007 - 06:44 PM

Conform MO 67/2007 se plateste 2 % somaj in program somaj cod tip asigurat=1 si 0,25% la fond garantare
Cine nu plateste fond garantare cf lege 200/2006 art 7 alin 2 plateste totul la somaj adica cod tip asigurat 2=2,25%



Mo 67/2007
Art. V. - (1) Începând cu anul 2007, cotele de contribuții de asigurări sociale stabilite prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2007 nr. 487/2006 nu mai cuprind cota de contribuție pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate prevăzută de legislația în vigoare.
(2) Cota de 2% prevăzută de art. 23 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 487/2006 reprezintă cota contribuției datorate de angajatori la bugetul asigurărilor pentru șomaj, diminuată conform art. 7 alin. (2) din Legea nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările ulterioare, și nu include cota contribuției de 0,25% datorată de angajatori la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale.
(3) În anul 2007, contribuția la bugetul asigurărilor pentru șomaj datorată de angajatorii care nu beneficiază de prevederile art. 7 alin. (2) din Legea nr. 200/2006, cu modificările ulterioare, este de 2,25%.
Art. VI. - În aplicarea prezentei ordonanțe, pot fi elaborate instrucțiuni care se aprobă prin ordin comun al ministrului muncii, solidarității sociale și familiei și al ministrului administrației și internelor.
Art. VII. - Prezenta ordonanță intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

PRIM-MINISTRU
CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU




#3 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2007 - 11:07 PM

Adica daca vreau platesc Fondul de garantare al creantelor salariale si daca nu, nu??si platesc 2.25% la somaj?? Ce implicatii are asta pana la urma??A aparut on ordin : 103/2007 (cel putin asa scrie in decl somaj) eu nu l-am gasit nici pe cdep.ro; daca il are cineva, va rog frumos sa-l postati.



#4 savic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 February 2007 - 01:23 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Feb 16 2007, 11:07 PM, a spus:

Adica daca vreau platesc Fondul de garantare al creantelor salariale si daca nu, nu??si platesc 2.25% la somaj?? Ce implicatii are asta pana la urma??A aparut on ordin : 103/2007 (cel putin asa scrie in decl somaj) eu nu l-am gasit nici pe cdep.ro; daca il are cineva, va rog frumos sa-l postati.

Fisiere atasate





#5 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2007 - 02:43 PM

Multumesc pentru ordin.
Eu am inteles asa: cf Art. 7. - (1) : "Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la Fondul de garantare, in cota de 0,25%, aplicata asupra fondului total de salarii brute lunare realizate de salariati.(2) La data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei legi cota contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj de angajatorii prevazuti la alin. (1), stabilita potrivit legislatiei in vigoare, se diminueaza cu 0,25 puncte procentuale.
iar in norme se specifica ca acest fond de garantare nu se plateste pentru angajatii "asigurati cf legii" :
(1) Diminuarea cotei de contribuție, prevăzută la art. 7 alin. (2) din lege, nu se aplică contribuției datorate de angajatori la bugetul asigurărilor pentru șomaj, aferentă următoarelor categorii de persoane asigurate obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul asigurărilor pentru șomaj:
a) funcționari publici și alte categorii persoane care desfășoară activități pe baza actului administrativ de numire;
b) persoane care își desfășoară activitatea în funcții elective sau care sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești, pe durata mandatului;
c) soldați și gradați voluntari;
d) persoane care au raport de muncă în calitate de membru cooperator;
e) alte persoane care realizează venituri din activități desfășurate potrivit legii și care nu se regăsesc în una dintre situațiile prevăzute la lit. a)-d) sau la art. 1 alin. (1).

Din asta rezulta ca , practic toti angajatorii trebuie sa platim pentru angajatii cu contract de munca, indiferent daca e de 8h sau fractiune de norma.
Corectati-ma va rog daca gresesc!



#6 savic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 February 2007 - 07:30 PM

asa ma inteles si eu :lostit (13):



#7 Iordachescu cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 21 February 2007 - 02:30 PM

Coorect! :pullhair: :lostit (13):



#8 Iordachescu cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 21 February 2007 - 02:37 PM

Coorect! :pullhair: :lostit (13):



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 03:58 PM

Va intreb (doar din curiozitate): cum plateste un angajator pentru categoriile de persoane citate cf. legii. 2.25% fond somaj si nu mai plateste fd. garantare? Ca, in final, este cam acelasi lucru pentru angajator.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL