Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri suplimentare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deduceri suplimentare

7 replies to this topic

#1 claudia-rodica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2005 - 09:54 AM

O persoana care nu mai beneficiaza de deducere de baza, depaseste salariul brut conform tabel, mai are dreptul la deduceri suplimentare?
Pentru cine si in ce suma?
Multumesc



#2 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2005 - 10:16 AM

Nu mai exista deduceri suplimetare!
Ded personala si cea suplimentara au fost cumulate in deduceri personale lunare care se calculeaza cfm Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 19/2005, in functie de venitul brut realizat lunar.




#3 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2005 - 10:24 AM

Conform O.nr.19/07.01.05 al Ministerului Finantelor publice ,unde apare un calculator pentru deducerile personale lunare ,pentru un venit lunar de peste 29.999.999 lei nu se mai acorda nici o deducere .



#4 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 09 February 2005 - 02:06 PM

Este vorba de deducerea (suplimentara) ce provine din contributia sindicala retinuta pe statul de plata?



#5 Aurora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 March 2005 - 11:38 AM

Oare care este in 2005 limita venitului pe care il poate avea o persoana aflata in intretinere pentru a-i considera angajatului meu ca are persoane aflate in intretinere?

pana in 2004 venitul obtinut de persoanele aflate in intretinere trebuia sa fie sub 2.000.000 * 0.5 =1.000.000 lei!

:?:



#6 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 March 2005 - 01:09 PM

A mai aparut in una din sectiunile forumului .
Cod Fiscal Art.56

(3) Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 2.500.000 lei lunar.
(4) In cazul in care o persoana este intretinuta de mai multi contribuabili, suma reprezentand deducerea personala se atribuie unui singur contribuabil, conform intelegerii intre parti.
(5) Copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti.



#7 Aurora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 March 2005 - 01:14 PM

Multumesc frumos



#8 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2005 - 08:01 AM

Cu multa placere.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL