Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
jurnal de vanzari/ cumparari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


jurnal de vanzari/ cumparari

18 replies to this topic

#1 junnior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 February 2007 - 02:28 PM

Salutari tuturor,

Ma regasesc in situatia in care trebuie sa fac jurnalele de vanzari/ cumparari pentru ultimul trimestru din anul 2006 (oct-dec). Stiu ca jurnalul de cumparari reprezinta documentul de stabilire a TVA deductibil, motiv pentru care datele din jurnalul meu trebuie sa coincida cu datele din decontul de TVA depus pe acest interval. Scutirile le calculez conform codului fiscal.

Marea nelamurire este: in jurnal apar DOAR facturile? Bonurile fiscale, care dovedesc achizitii deductibile, nu se includ in jurnalul de cumparari?

Multu!



#2 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 17 February 2007 - 08:46 PM

Vezi postareajunnior, la Feb 17 2007, 02:28 PM, a spus:

Salutari tuturor,

Ma regasesc in situatia in care trebuie sa fac jurnalele de vanzari/ cumparari pentru ultimul trimestru din anul 2006 (oct-dec). Stiu ca jurnalul de cumparari reprezinta documentul de stabilire a TVA deductibil, motiv pentru care datele din jurnalul meu trebuie sa coincida cu datele din decontul de TVA depus pe acest interval. Scutirile le calculez conform codului fiscal.

Marea nelamurire este: in jurnal apar DOAR facturile? Bonurile fiscale, care dovedesc achizitii deductibile, nu se includ in jurnalul de cumparari?

Multu!


Eu am trecut si dedus tva la bonurile de benzina precum si chitantele de la posta in 2006 si am trecut si facturile ce nu contin tva




#3 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2007 - 08:48 PM

Jurnalul trebuie sa bata cu ce ai in contab si evident in decont .Daca ai bonuri(benzina) la care ai dedus TVA ,evident ca le inregistrezi in jurnal



#4 junnior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2007 - 03:27 PM

Vezi postareaDoina P, la Feb 17 2007, 10:48 PM, a spus:

Jurnalul trebuie sa bata cu ce ai in contab si evident in decont .Daca ai bonuri(benzina) la care ai dedus TVA ,evident ca le inregistrezi in jurnal

Evident ca bonurile de benzina au un regim special, se deduce tva de pe ele si in consecinta apar in jurnal. Sunt de acord. Eu ma refeream la orice alte bonuri fiscale care dovedesc cumparari deductibile dar de pe care nu deducem tva...si cred ca acestea din urma nu sunt incluse in jurnalul de cumparari.
Ramane situatia unor facturi splitate:
de exemplu o factura de 5000 eur inregistrata ca si
> 3361 eur cheltuiala deductibila si tva aferent 638 eur
> 1001 cheltuiala nedeductibila.
Intrebarea este urmatoarea: partea de cheltuiala nedeductibila o trec pe coloana de scutite pentru a respecta "total document" din jurnal? Nu incalc prevederile codului fiscal cu privire la operatiunile scutite de tva?

Multumesc frumos pentru raspunsuri,

J



#5 junnior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 February 2007 - 09:22 AM

Sunt de acord. Bonurile de benzina au un regim special, se poate deduce TVA de pe ele si apar in jurnal.
De fapt, regula ar fi: un bon fiscal apare in jurnalul de cumparari in masura in care se poate deduce TVA de pe el, nu?

Ramane problema facturilor splituite. Daca o parte din valoarea facturii este cheltuiala nedeductibila, pot sa trec acea parte pe coloana de scutite? Codul prevede anumite categorii de operatiuni scutite si mi-e teama ca e gresit sa trec partea de nedeductibil a facturii pe aceasta coloana.

Va multumesc mult pentru raspunsuri,

J



#6 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2007 - 12:12 PM

Vezi postareajunnior, la Feb 19 2007, 09:22 AM, a spus:

Ramane problema facturilor splituite. Daca o parte din valoarea facturii este cheltuiala nedeductibila, pot sa trec acea parte pe coloana de scutite? Codul prevede anumite categorii de operatiuni scutite si mi-e teama ca e gresit sa trec partea de nedeductibil a facturii pe aceasta coloana.

Am intalnit persoane care treceau absolut toate bonurile si bonuletele fara TVA in jurnal, la achizitii scutite. Nu stiu daca e gresit intr-un fel sau altul. Eu trec doar bonurile cu TVA (asta e clar) si facturile - toate. Indiferent ca sunt cu TVA sau fara, ca sunt sau nu deductibile - integral sau partial. Si cum nu ai alta alternativa decat ca e cu TVA sau scutita, apoi daca e nedeductibila si nu ai TVA, o includ la scutite. Nu vad de ce ar fi o problema.



#7 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 April 2007 - 08:16 AM

Mie mi se pare normal si firesc ca in "jurnalul de cumparari" sa apara toate achizitiile pt firma, indiferent de doc cu care s-au luat (factura, bon fiscal). Dupa ce am citit toata ziua diverse postari pe formum, ma zapacisem de tot, ca parerile sunt impartite, asa c am sunat si la finante si am intrebat si mi-au dat acelasi raspuns: ORICE achizitie se trece in jurnal !
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#8 LePrintemps

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 May 2007 - 02:37 PM

Am nevoie de o cheie de control,ma ajutati,va rog?Iaca pt ce:

In cazul in care fac o factura, pentru servicii in constructii, cu retinere de garantie 10% . Cum trebuie sa imi apara sumele in jurnalul de vanzari?

EX:
VAL TVA
lucrari constr 100 taxare inversa
retinere garantie -10
TOTAL 90

Multam



#9 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 May 2007 - 08:57 PM

Pai da, se trec toate achizitiile,indiferent daca au/nu tva. In plus, ai si controlul cu contul de furnizori, nu??

Cel putin, eu asa ma verific : TOTAL DOCUMENT din REG.CUMPARARI (col.5) = TOTAL CREDIT FURNIZORI (CONT 401)

sau Cumparari scutite de TVA (col.6), deci aici pun suma care nu este purtatoare de tva +
Baza de impozitare (col.7) +
Valoarea tva (col.8)
---------------------------------------
= TOTAL DOCUMENT (col.5 Reg Cumparari), respectiv Total credit furnizori

ex.: am o factura care are tva 0%, val 350 ron:
tot doc (col.5 reg.cump) 350
Cumparari scutite (col.6) 350
Baza impozitare (col 7) 0
val tva (col.8) 0

Astfel, in analiticul lui 401 ai 350 pe credit pe furnizorul respectiv,

in decont vei avea trecut la scutiri 350

Cam asa procedez eu.....

In ceea ce priv reg Vanzari, cu garantie in rosu, nu am avut pana acum, si chiar nu stiu cum ar fi bine, ma mai documentez si revin.........



#10 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 July 2007 - 11:50 AM

[quote name='CLEO' date='May 8 2007, 06:57 PM' post='130656']
Pai da, se trec toate achizitiile,indiferent daca au/nu tva. In plus, ai si controlul cu contul de furnizori, nu??

Va rog sa ma lamuriti si pe mine: asa cum v-am zis, cei de la finante mi-au zis ca absolut orice se trece in jurnalul de cumparari, insa de ex o chit de asigurare auto o trec? sau plata intretinere asoc de proprietari (tot chit) ??????
merci frumos
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 July 2007 - 03:55 PM

in jurnalul de cump sau vanzari NU se trec chitantele
chitantele sunt pt reg de casa
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 July 2007 - 08:45 AM

Am o nelamurire, si as avea nevoie de opinia voastra.

Am note contabile de genul :

635.nedeductibil=4426 -in cazul pro-ratei sau

4428=4426 -in cazul garantiei de buna executie.

Cum se evidentiaza aceste operatiuni in Jurnalul de cumparari? Total/ Baza/ TVA cu SEMNUL MINUS???

La fel, nota: 4427=4428, tot in cazul garantiei de buna executie.
Se trece in Jurnalul de Vanzari cu minus?

Va multumesc.



#13 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 25 July 2007 - 10:13 AM

Nici o parere? :lostit (13):



#14 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 25 July 2007 - 10:31 AM

ca sa nu mai deschid un topic nou, pun si eu o intrebare aici:

In jurnalul de cumparari se trec si facturile de livrari care sunt cu taxare inversa sau nu? Ma refer doar la partea cu TVA. Daca in 4426 imi apare suma cand fac inregistrarea 4426 = 4427 (de la o factura de livrari) nu ar trebui sa imi apara si in JC?
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#15 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 July 2007 - 11:24 AM

Vezi postareapestesa, la Jul 25 2007, 11:31 AM, a spus:

ca sa nu mai deschid un topic nou, pun si eu o intrebare aici:

In jurnalul de cumparari se trec si facturile de livrari care sunt cu taxare inversa sau nu? Ma refer doar la partea cu TVA. Daca in 4426 imi apare suma cand fac inregistrarea 4426 = 4427 (de la o factura de livrari) nu ar trebui sa imi apara si in JC?

Incepand cu 01.01.2007, la livrari cu taxare inversa nu se face 4426=4427. O face beneficiarul.

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 25 July 2007 - 11:24 AM




#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 July 2007 - 12:01 PM

Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal prevad la pct.82:
(6) Inregistrarea contabila 4426 = 4427 la cumparator este denumita autolichidarea taxei pe valoarea adaugata, colectarea taxei pe valoarea adaugata la nivelul taxei deductibile este asimilata cu plata taxei catre furnizor/prestator. Prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situatii in care se aplica taxare inversa.



#17 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 25 July 2007 - 03:03 PM

Vezi postareaana c, la Jul 18 2007, 09:45 AM, a spus:

Am o nelamurire, si as avea nevoie de opinia voastra.

Am note contabile de genul :

635.nedeductibil=4426 -in cazul pro-ratei sau

4428=4426 -in cazul garantiei de buna executie.

Cum se evidentiaza aceste operatiuni in Jurnalul de cumparari? Total/ Baza/ TVA cu SEMNUL MINUS???

La fel, nota: 4427=4428, tot in cazul garantiei de buna executie.
Se trece in Jurnalul de Vanzari cu minus?

Va multumesc.

635 in cazul proratei este cheltuiala deductibila cf. codului fiscal



#18 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2007 - 05:08 PM

Vezi postareajunnior, la Feb 17 2007, 03:28 PM, a spus:

Salutari tuturor,

Ma regasesc in situatia in care trebuie sa fac jurnalele de vanzari/ cumparari pentru ultimul trimestru din anul 2006 (oct-dec). Stiu ca jurnalul de cumparari reprezinta documentul de stabilire a TVA deductibil, motiv pentru care datele din jurnalul meu trebuie sa coincida cu datele din decontul de TVA depus pe acest interval. Scutirile le calculez conform codului fiscal.

Marea nelamurire este: in jurnal apar DOAR facturile? Bonurile fiscale, care dovedesc achizitii deductibile, nu se includ in jurnalul de cumparari?

Multu!

Numai cele de combustibil se vor cuprinde in jurmal intrucat numai la ele poti deduce TVA



#19 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 31 July 2007 - 12:40 PM

635 in cazul proratei este cheltuiala deductibila cf. codului fiscal
[/quote]

asa este, n-am fost atenta.
Dar intrebarea mea a ramas fara raspuns:

Cum apar operatiunile mentionate in Jurnale?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL