Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIUL DE ODIHNA NEEFECTUAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIUL DE ODIHNA NEEFECTUAT

20 replies to this topic

#1 mdl

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 June 2004 - 08:32 AM

Va rog sa-mi raspundeti si mie daca se poate cum se achita concediul de odihna neefectuat, care sunt inregistrarile contabile si daca poate fi achitat la cererea unui angajat care a fost deja lichidat dar nu -si luase concediul de odihna pe perioada in care a lucrat.



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 25 June 2004 - 03:09 PM

Da se poate si pentru un fost angajat. Sumele se introduc in fondul de salarii. Pt cei care au plecat se plateste numai impozit pe venit




#3 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 June 2004 - 02:06 PM

Referitor la acest subiect, imi puteti spune si un temei legal? As vrea sa caut dar nu stiu de unde sa incep! Poate in Codul Muncii?
Va multumesc!



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 06 July 2004 - 10:03 AM

Da. Codul Muncii si referitor la impozit Codul Fiscal



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2004 - 06:04 PM

Buna, Laura !

+ normele metodologice de aplicare a codului fiscal, art. 84, pct. a), liniuta 6.
DAR
* zice legea :
Text extras din: Ordonanta de urgenta nr. 150/2002 - privind organizarea ºi funcþionarea sistemului de asigurãri sociale de sãnãtate
Art. 51. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;
* zic eu : deci si asupra concediilor de odihna; daca persoana care a plecat nu se angajeaza sau nu intra in somaj imediat pierde asigurarea pe perioada respectiva; la fel si pentru CAS... pentru ca pe perioada cat nu se plateste CAS-ul , fostul salariat pierde vechimea aferenta ( sau 1/3 din ea ? ). Doar somajul sa zici ca nu pentru ca nu mai exista riscul de a fi concediat de la firma respectiva, odata ce a plecat (evident, nu in somaj)

Nu zic bine ?



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 03 September 2004 - 04:20 PM

e OK. ai dreptate dar sanatatea trebuie sa si-o plateasca singur.
zice legea(art53, alin 2 din oug 150/2002):
"Persoanele care nu sunt salariate, dar au obligaþia sã îºi asigure sãnãtatea potrivit prevederilor prezentei ordonanþe de urgenþã, sunt obligate sã comunice direct casei de asigurãri în a cãrei razã teritorialã îºi au domiciliul veniturile impozabile, în vederea stabilirii ºi achitãrii contribuþiei de 6,5%, potrivit prezentei ordonanþe de urgenþã."
cel care a plecat nu mai este salariat si trebuoie sa respecte alineatul asta.
cat priveste pensiile acolo este cu totul alta problema: persoanele care nu sunt salariate nu sunt obligate sa se asigure. citat din legea 19/200:
" ART. 5
(1) ÃŽn sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfãºoarã activitãþi pe bazã de contract individual de muncã ºi funcþionarii publici;
II. persoanele care îºi desfãºoarã activitatea în funcþii elective sau care sunt numite în cadrul autoritãþii executive, legislative ori judecãtoreºti, pe durata mandatului, precum ºi membrii cooperatori dintr-o organizaþie a cooperaþiei meºteºugãreºti, ale cãror drepturi ºi obligaþii sunt asimilate, în condiþiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la pct. I;
III. persoanele care beneficiazã de drepturi bãneºti lunare, ce se suportã din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, în condiþiile legii, denumite în continuare ºomeri;
IV. persoanele care realizeazã un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puþin 3 salarii medii brute, ºi care se aflã în una dintre situaþiile urmãtoare:
a) asociat unic, asociaþi, comanditari sau acþionari;
B) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaþiei familiale;
d) persoane autorizate sã desfãºoare activitãþi independente;
e) persoane angajate în instituþii internaþionale, dacã nu sunt asiguraþii acestora;
f) alte persoane care realizeazã venituri din activitãþi profesionale.
V. persoanele care realizeazã prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel puþin 3 salarii medii brute, ºi care se regãsesc în douã sau mai multe situaþii prevãzute la pct. IV.
(2) Se pot asigura în sistemul public, pe bazã de contract de asigurare socialã, în condiþiile prezentei legi, persoanele care nu se regãsesc în situaþiile prevãzute la alin. (1), cele care nu se aflã în plata unor prestaþii de asigurãri sociale în sistemul public, cele care nu se regãsesc în situaþiile de la art. 38 alin. (1) lit. B) ºi c), precum ºi cele care nu sunt asigurate în alte sisteme de asigurãri sociale, neintegrate în sistemul public.
(3) Salariul mediu brut este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat ºi aprobat prin legea bugetului asigurãrilor sociale de stat."

Oricum cheastia cu sanatatea nu e clara, dar explicatiile astea le-a primit un prieten de-al meu care a patit-o cu conceediile astea neefctuate



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 August 2005 - 04:05 PM

pt plata concediului neefectuat trebuie facut stat separat ?



#8 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 August 2005 - 04:08 PM

Nu.
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 August 2005 - 04:13 PM

atunci prin suma care ar fi trebuit sa o ia pe concediu (bruta) pe statul din luna in care pleaca si ii retin contributiile ? :shock:



#10 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 August 2005 - 04:25 PM

Contributiile le retii in luna cand ii dai cumulat luna lucrata si banii de concediu , iar zilele de concediu si le ia in alta perioada.
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 August 2005 - 04:38 PM

pai nu si le mai ia ca pleaca... are de luat 14 zile
fac media pe ultimele 3 luni (aici inca ma mai gandeasc daca sunt luni calendaristice - ca pleaca pe 19 august, ori sunt iulie, iunie, mai ori din 19 august scadem 3 luni) (sa nu mai zic ca are si concediu medical in august cateva zile - si aici ma chinui) si o tec la salariu realizat si sper sa-mi iasa ceva ca ma stresez :twisted:



#12 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 August 2005 - 05:22 PM

Nu te complica asa. Faci media pe mai, iunie, iulie.
Nu se face stat separat pentru CO neefectuat.



#13 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 18 August 2005 - 12:13 PM

Daca pleaca cu transfer, face dovada cu nu le-a luat si le va lua.... :smt119
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 August 2005 - 12:16 PM

societatea s-a hotarat sa-i plateasca concediu...



#15 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 18 August 2005 - 12:19 PM

:smt041
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#16 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 18 August 2005 - 01:51 PM

dorumocanu a spus:

Daca pleaca cu transfer, face dovada cu nu le-a luat si le va lua.... :smt119

nu mai exista transfer... doar lichidare si angajare.



#17 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2005 - 02:25 PM

dorumocanu a spus:

Daca pleaca cu transfer, face dovada cu nu le-a luat si le va lua.... :smt119

Cred ca nu mai exista forma asta de "plecare".



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 August 2005 - 02:35 PM

si totusi nu m-am lamuri... pt a transmite mesajul cui trebuie sa faca statul...
am concediu neefectual 14 zile calculate pe ultimele 3 luni calendaristice chiar daca angajatul pleaca pe 19 ale lunii... in acest calcul intra si concediul medical (urgenta) pe care l-a avut in ultima luna calendaristica si imi da o suma de 2.000 pt care trebuiesc retinute toate chestiile (obligatii+impozit); nedumerirea lu' yo :D este... unde o trec pe stat ? la alte venituri ? :roll: sau trebuie in casuta separata ?



#19 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2005 - 02:40 PM

Nu stiu ce posibilitati iti ofera programul.
Eu trec CO neefectuat tot la concediu de odihna. Se aduna la venitul realizat si la rezultat se calculeaza toate cele. :smt024



#20 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 18 August 2005 - 08:13 PM

daca societatea nu i-ar fi platit CO iar angajatul se transfera la societatea2 atunci prima societate era obligata sa faca virament bancar.
ITM verifica mai ales la cei plecati daca in perioada lucrata figureaza cu zile de CO.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL