Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 392 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie 392

21 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2007 - 06:00 PM

La o societate platitoare de tva, cu o cifra de afaceri mai mica de 33817lei...depun declaratie 392.
Problema mea este ca aceasta societatea desfasoara comert cu amanuntul...deci toti clientii ei sunt persoane fizice...trec in declaratia 392 la neplatitori de tva...???????
merci



#2 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 17 February 2007 - 06:05 PM

La o societate platitoare TVA cu cifra de afaceri 0 se mai depune decl 392 ?




#3 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2007 - 08:14 PM

Pt.Mioara: la ambele intrebati raspunsul este DA
Pt. Ahava ,eu personal voi depune si la cele cu 0, cu toate ca logic nu ar trebui..



#4 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 17 February 2007 - 09:20 PM

Pt. Ahava ,eu personal voi depune si la cele cu 0, cu toate ca logic nu ar trebui..
[/quote]

Multumesc, Doina!



#5 ngr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:buc

Postat 22 February 2007 - 01:02 PM

va cer si eu ajutorul pentru declaratia asta...
1. nu stiam ca este obligatoiu jurnal de vanzari la societatile care desfasoara comert catre populatie! gresesc?
2. ce valoare trebuie trecuta (neplatitor TVA)? in cazul meu CA=total sume 707; insa formularea lor ma baga in ceata; care baza de impozitare pentru TVA cand eu nu am TVA?



#6 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2007 - 01:30 PM

Treci veniturile din 707



#7 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 22 February 2007 - 07:09 PM

si la TVA treci 0 daca firma este neplatitoare



#8 ngr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:buc

Postat 22 February 2007 - 09:40 PM

multumesc



#9 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 26 February 2007 - 01:58 AM

Am si eu o rugaminte.
cine imi poate spune cum se inregistreaza in decl 392 o firma, neplatitoare de tva, care are o CA mai mare de 33817 RON, si care are atat prestari serv cat si vanzare marfa. Vanzarea marfii se face doar catre pers fizice. In acest caz trec toata valoarea din incasari catre neplatitori de tva? La prestarile de servicii catre firme platitoare de TVA trec val totala a fact emise de firma in coloana valoare si la tva trec 0 sau deduc din total valoare a facturilor emise de firma tva si apoi completez cele doua rubrici?



#10 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 26 February 2007 - 10:06 PM

daca esti neplatitor treci tot 0 la tva



#11 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 26 February 2007 - 11:07 PM

Declaratie informativa privind veniturile obtinute din vanzarea de bilete pentru transportul rutier international de persoane, cu locul de plecare din Romania

Se completeaza cu suma totala a veniturilor obtinute, in anul 2006, din vanzarea de bilete, pentru transportul rutier international de persoane, cu locul de plecare din Romania.

Cum interpretati urmatoarele:
O firma de transport persoane care are cursa regulata pentru transport persoane, emite bilete calatorilor.
Dar aceeasi firma face si transport ocazional de persoane dar nu emite bilete ci doar factura+chitanta.

Intrebarea este, se ia in calcul la aceasta declaratie si factura+chitanta, sau numai biletele de calatorie ???
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#12 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 27 February 2007 - 12:30 AM

Mai oameni buni. Ce tot vorbiti?
Daca deschizi decl 392 anul 2006 apar doua casute iar tu trebuie sa selectezi una dintre
[] Livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate de persoanele inregistrate ca platitori de TVA a caror cifra de afaceri, realizata la finele anului , este inferioara sumei de 33.817 lei
[] Livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate de persoanele impozabile neinregistrate ca platitori de TVA a caror cifra de afaceri, realizata la finele anului , este intre 33.817lei si 200.000 lei

CONCLUZIE
Nu trebuie sa depui declaratie daca:

- esti platitor de TVA si ai o CA mai mare de 33.187 lei
- nu esti platitor de TVA si ai o CA mai mica de 33.817 sau mai mare de 200.000 lei

Voi de ce interpretati altfel si "cica " depuneti declaratii cu zero
Lamuriti-ma si pe mine ca poate gresesc eu
este omenesc sa gresesti
XXXXXXXXXX



#13 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 27 February 2007 - 11:04 AM

Nu tine nimeni evidenta contabila la firme de transport persoane ? :lostit (13):
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#14 Biz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 March 2007 - 08:43 AM

Pentru o firma care face intermedieri in asigurari, deci este scutita de
TVA care a realizat o cifra de afaceri de 150.000 ron trebuie sa depun declaratia 392????



#15 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 01 March 2007 - 08:57 AM

Vezi postareaBiz, la Mar 1 2007, 08:43 AM, a spus:

Pentru o firma care face intermedieri in asigurari, deci este scutita de
TVA care a realizat o cifra de afaceri de 150.000 ron trebuie sa depun declaratia 392????


neplatitorii de tva cu ca cuprinsa intre 33817-200000 lei depun 392



#16 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2007 - 07:58 AM

neplatitorii de tva cu ca cuprinsa intre 33817-200000 lei depun 392
[/quote]

Cf. OMFP 86/25.01.2007 decl 392 se depune de catre persoanele impozabile care la data de 31.12.2006 se aflau in regimul special de scutire in conditiile art.152 din L 571/2003. Prin urmare nu toti neplatitorii de TVA trebuie sa depuna aceasta declaratie. Daca o societate desfasoara activitate care e scutita de TVA nu are nici o treaba cu aceasta declaratie.



#17 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 24 March 2007 - 11:40 AM

buna ziua!
spuneti-mi si mie va rog decl392 se depune lunar?
va multumesc!



#18 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 24 March 2007 - 01:05 PM

anual daca or mai cere-o si la anul
n-am macheta acum in fata dar spune clar livrarile in cursul anului 2006



#19 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 26 March 2007 - 07:46 PM

pai asa stiam si eu , dar am intrebat la adm si mia zis ca ea nu stie dar in principiu se depune lunar. si ma derutat complet.



#20 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 26 March 2007 - 11:32 PM

Dupa cum se vede,persoana de la finante care ti-a dat aceasta informatie,nu s-a obosit nici macar sa citeasca legislatia
Iti trimit atasat un extras din OMFP.86/25.01.07,care aproba modelul si continutul declaratiei 392.Este limpede ca lumina zilei ca aceasta declaratie se refera numai la anul 2006 si a avut termen 1 martie 2007. Exista program pe care l-am descarcat de pe site-ul MF.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de GAMA: 26 March 2007 - 11:32 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL