Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil autorizat studii superioare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabil autorizat studii superioare


21 replies to this topic

#1 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 17 February 2007 - 10:50 PM

m-au anuntat cei de la Ceccar ca pe 31.03.2006 tb sa sustin un ex ptr trecerea la expert contabil(in UE nu sunt contabili autorizati cu studii superioare).Daca ma poate ajuta cineva cu grile si raspunsuri de expert contabil,va multumesc mult.Adresa de mail este wwwgabrined@yahoo.com



#2 newmann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Slatina

Postat 23 February 2007 - 12:22 AM

Conform ultimelor ordonante si a unor modificari de legi s-a ajuns ca, contabilii cu studii superioare sa fie in afara legii. Oare cine are de cistigat din asta? De ce am facut facultate cu diploma si licenta, daca noi nu putem sa profesam activitatea asa cum era pina acum? Chiar nimeni nu se sesiseaza de anomalia din lege? De ce doar contabilii cu studii medii au ramas? Mi se pare mie sau nimeni nu isi da cu parerea? Ce daca sunteti "expertii" sunteti fericiti? Iar acum cei de la CECCAR au ajuns sa impune niste taxe si tot felul de asigurari din greselile pe care le-am putea face, sa le incheiem in valoare de cel putin 4000 USD!!!
Ni se explica ca asa ar fi tarifele in UE. Nu comentez daca este asa, dar de ce anul trecut cind s-au dat examene pt contabilii autorizati cu studii superioare si ceilalti, ca sa nu jignesc, nu s-a specificat ca acestia din urma nu vor mai avea ce cauta in Romania europeana!!? Am ajuns deja in situatia in care mi-am dat singur dreptate cind am spus ca, facultatea este egal cu zero!
Nu toti avem tarife exorbitante si traim cu firme carora au CA de miliarde de euro si din care sa traim pe picior mare si sa platim asigurari de mii de dolari.
Vreau sa stiu parerea voastra citiind Ordonanță nr. 65 din 19/08/1994 modificata.

Fisiere atasate





#3 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 23 February 2007 - 11:17 AM

Dar tu ce parere ai de faptul ca nu mai putem semna bilanturi, noi cei autorizati? Pentru ce am mai dat examne, sa ne numim contabili? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de kimba: 01 March 2007 - 02:46 PM




#4 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2007 - 11:26 AM

am inteles bine oare? un contabil cu studii superioare nu are dreptul sa tina o evidenta contabila cap-coada? nici daca are contract de munca? offff ... chiar daca pare o intrebare banala va rog mult sa va dati cu parerea ... Ce stiu ce ca nu exista in COR ctb cu studii superioare .... :lostit (13):



#5 audi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 23 February 2007 - 01:20 PM

Pe ceccar.ro s-a afisat hotararea cu privire la rezolvarea situatiei cu contabilii autorizati cu studii superioare. Se va da un examen in 31 martie, binenteles cu taxa mare.Din cate am auzit filialele CECCAR anunta Finantele ca pentru anul 2006 contabilii autorizati cu studii superioare mai pot semna bilanturi.Ramane de vazut daca e adevarat sau nu si daca Finantele accepta.

Aceasta postare a fost editata de kimba: 01 March 2007 - 02:46 PM

audi



#6 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 01:54 PM

Aveti mare dreptate. Eu sunt in situatia de a da examen acum in 31.03.07,evident cu noi cursuri si alti cca 650 lei. De ce credeti ca m-am dus la CECCAR? Only pr. a semna bilantul. Nu voi face niciodata expertize, decat contab. de la cap la coada.
Cat despre tinut contab. : ca economist poti tine,nu te impiedica nimeni,problema e alta ca nu vei mai avea voie sa semnezi bilant.Acum poti semna daca esti angajat al firmei.
Cati dintre patroni vor sa dea alti bani pt. semnarea bilantului? Mai ales ca am auzit ca se percepe cam 4-500 lei,cand de multe ori contabilul firmei primeste pe luna mai putin de 400 lei.
Intrarea in UE ne-a adus numai complicatii pana acum...



#7 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2007 - 02:55 PM

Va multumesc pentru precizari. Asta era si problema mea semnarea bilantului. Dar ma voi inscrie si eu la ceccar si voi da caruta aceea plina cu bani despre care tot spuneti ca o dati si voi ...

Pana acum am tot amanat eceste examene tocmai pe motiv ca daca incep sa dau bani cu examenul si perioada de stagiu - ca nu stiu pe nimeni care sa-si ia "stagiar" gratis - nu ma mai opresc - si ma refer aici la cursuri periodice si contributii pe care stiu ca multi dintre voi le platesc dar pe mine nu ma plateste nimeni in plus pentru niste situatii contabile nici daca-mi scriu pe frunte expert :D

Dar anul asta o sa ma pun cu burta pe carte si sper sa reusesc ceva sa-mi iau si examenul mult iubit de expert * chiar daca nu am in plan sa fac vreo expertiza dar prefer sa fiu in regula cu toate ca prea s-au strans suruburile pentru toate. In ziua de azi nu mai poti face nimic daca nu ai o hartie la mana . Aste-as legile si tb sa le respectam. Una peste alta nici nu-i rau sa se dea niste examene de verificare dar macar de-ar fi mai ieftine.


*examenul de acces la stagiu - scuze - nu de expert.



#8 newmann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Slatina

Postat 24 February 2007 - 02:10 PM

As fi vrut sa va arat si o mostra de "atentionare" din partea mai marilor de la CECCAR (apropo daca nu mai sunt contabili autorizati de ce or mai avea in sigla si denumire CA?)

Catre, ................
Va aducem la cunostinta faptul ca, potrivit reglementarilor CECCAR, dreptul de exercitare a profesiei se obtine anual, dupa obtinerea vizei. (deci viza pe bani sau cum valizele de bani pe care unii mitocani le vor sub forma de mita)
In acest sens, CECCAR Filiala .... acorda anual viza ........ membre ale Corpului, care indeplinesc urmatoarele conditii:
- Depunerea Declaratiei anuale pt anul anterior;
- Prezentarea politei de asigurare a riscului profesional;
- Achitarea integrala a cotizatiei profesionale pe anul anterior si in urmatoarele procente pt anul in curs: 30% la data solicitarii vizei, 30% pina la data de 31 martie, diferenta urmind a se achita pina la data de 30 iunie.
Referitor la polita de asigurare a riscului profesional, aceasta trebuie incheiata pt o valoare asigurata de cel putin contravaloarea in lei a 4000 USD. Pt incheierea acestei polite in conditii avantajoase pt ...., va informam ca unele societati de asigurare preiau riscurile rezultate din activitatea profesionala si anterior incheierii politei de asigurare, pe o perioada ce nu poate depasi 36 de luni.
Va rugam sa luati masuri corespunzatoare in vederea respectarii reglementarilor CECCAR referitoare la exercitarea profesiei.

Deci stimati colegi, practic ni se pune pumnul in gura si libertatea de a ne putea profesa o meserie corecta, a ajuns sa fie pt cei care stiu doar sa dea din gura si tot felul de legi si ordonante doar dintr-un scaun si fara a se informa sau a informa corespunzator, o mediocritate.



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2007 - 06:01 PM

Nu stiu de ce ,dar nu ma mai mira nimic rau.. Oare cat o fi polita de asigurare pt. suma "modica" de 4000 $.
Asta ca sa vezi ce ma intereseaza pe mine... care tocmai ma pregatesc sa ma duc la examen pe 31.03.07
Expertii ar trebui sa stie cam cat este asigurarea ?



#10 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2007 - 10:41 AM

va doresc mult succes celor care trebuie sa mai dati o data examenul in 31 martie! :lostit (13):



#11 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2007 - 01:47 PM

Multumim din inima pt. urari ! :lostit (13):



#12 Claudia21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 February 2007 - 06:21 PM

buna,
am inteles din acest forum k poti da examenul de expert contabil chiar dak nu ai terminat facultatea este adevarat????? si nici de vechime nu se mai tine cont ???eu sunt studenta la ASE la Facultatea de Marketing in anul 3 , insa mai am un an....as putea sa dau anul acesta de expert contabil...mentionez k nu am vechime..... as dori si eu materiale pt examen in cazul acesta p iclaudia2001@yahoo.com...multumesc



#13 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 01 March 2007 - 02:00 PM

buna! stie cineva ce coduri caen trebuie sa aiba o societate de expertiza contabila?? sa poata fi membra ceccar?



#14 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 01 March 2007 - 02:42 PM

Trebuie ca macar unul dintre asociati sa fie membru ceccar, dar sa si detina 50% sau chiar 51% din actiunile societatii si cod caen 7412.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 02:06 AM




#15 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2007 - 04:56 PM

DACA SUNT IN PERIOADA DE STAGIU SI SUNT ANGAJATA LA O FIRMA NU POT SA-I SEMNEZ BILANTUL?
TREBUIE SA FACA CONTRACT SEPARAT CU UN EXPERT CONTABIL?
PAI IN CAZUL ASTA POATE SA MA DEA SI AFARA, NU? IA UN CONTABIL CU STUDII MEDII, II DA SALARIUL JUMATATE SI GATA.
E CORECT?



#16 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 02 March 2007 - 10:00 AM

Din pacate,asa e! Noi muncim, intocmim practic bilantul si raman altii sa culeaga laudele. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 02:06 AM




#17 cornelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2007 - 11:21 AM

dar pentru anul fiscal 2006 pot semna bilantul, daca sunt angajata si nu sunt expert?
sau pot sa-mi scriu demisia?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 02:06 AM

Cornelia



#18 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 March 2007 - 09:35 AM

SI DACA TOTUSI SEMNEZ BILANTUL? CE MI SE POATE INTAMPLA?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 02:07 AM




#19 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 12 March 2007 - 03:03 PM

Dupa aderarea la UE, IFAC permite accesul la profesie dupa ce absolviti scoala primara + eventual ceva gramatica...pardon, gramatika.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#20 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 March 2007 - 04:40 PM

aikido, ai vrut sa spui gramatik :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL