Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Chitanta catre persoane fizice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Chitanta catre persoane fizice?

3 replies to this topic

#1 Poiuy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Timis

Postat 19 February 2007 - 11:28 PM

Buna,

Acum cateva zile am aflat de la un contabil de pe acest forum ca nu pot elibera chitanta catre o persoana fizica este adevarat?

Precizez ca eu vand produse elctronice prin intermediul unui site virtual si trimit clientului PERSAONA FIZICA factura chitanta pe numele acestuia si la delegat pe factura trec POSTA este corect?


Pot sa trec pe factura separat de produse taxele postale?
(doresc sa fac acest lucru deoarece sunt platitor de tva si nu doresc sa includ in pretul produsului si taxele postale acest lucru ar inseamna sa coletez TVA si pt taxele postale.)



#2 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 February 2007 - 11:59 PM

Vezi postareaPoiuy, la Feb 19 2007, 11:28 PM, a spus:

Buna,

Acum cateva zile am aflat de la un contabil de pe acest forum ca nu pot elibera chitanta catre o persoana fizica este adevarat?

Precizez ca eu vand produse elctronice prin intermediul unui site virtual si trimit clientului PERSAONA FIZICA factura chitanta pe numele acestuia si la delegat pe factura trec POSTA este corect?


Pot sa trec pe factura separat de produse taxele postale?
(doresc sa fac acest lucru deoarece sunt platitor de tva si nu doresc sa includ in pretul produsului si taxele postale acest lucru ar inseamna sa coletez TVA si pt taxele postale.)


La transport cred ca cel mai corect ar fi sa folosesti un curier rapid cu plata taxelor de expediere la destinatie. Cred ca daca trimiti ramburs prin curier acesta va emite o chitanta catre client pentru suma incasata si tu vei emite o chitanta (pe numele clientului)in momentul in care vei primi banii




#3 Poiuy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Timis

Postat 20 February 2007 - 03:14 AM

1. Deci pot emite fara probleme chitanta catre un client persoana fizica?

2. Din pacate produsele pe care le comercializez au un pret mic intre 15 si 40 ron iar clientii prefera posta deoarece costurile sunt semnificativ mai mici decat cele practicate de firmele de curierat rapid.

Pot trece sau nu taxele postale pe factura?

mersi Puparo



#4 Poiuy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Timis

Postat 21 February 2007 - 03:35 AM

?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL