Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical 6 luni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Concediu medical 6 luni

23 replies to this topic

#21 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 May 2007 - 01:29 PM

Vezi postareanicoleta_c, la May 17 2007, 12:32 PM, a spus:

Buna tuturor,
daca unei persoane aflata in concediu medical ,i s au platit mai multi bani decat trebuia (deoarece nu au fost impozitati la timp si s a facut o recalculare) i se pot retine din urmatoarele salarii sau concedii medicale sumele necuvenite?
Multumesc anticipat.


Inca o scurta nelamurire:angajatul concediat din motive care nu tin de el,(adica postul nu este rentabil si presupune costuri prea ridicate in raport cu rezultatele obtinute),articolul 65,are dreptul sa beneficieze de salarii compensatorii,prin lege?

in ambele cazuri, raspunsul este DA.
in primul, daca este justificat recalculul prin proceduri si instrumente legale, plusul platit este suma necuvenita si deci restituibila. cel mult este sanctionat cu avertisment cel care a facut calculele gresit.

in cel de-al doilea, legea prevede 1 salariu compensator lunar pe langa drepturile ce i se cuvin (i se aplica legea mai favorabila, adica CCM, art.78 alin.1)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 17 May 2007 - 01:34 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#22 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 02:30 PM

Multumesc mult de raspuns.




#23 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 03:40 PM

Ma iertati,tot eu cu intrebarile mele...
Exista o baza legala in care se prevede k ,in cazul in care i se acorda din greseala o suma necuvenita unui salariat,i se poate opri din salariile/concediile medicale viitoare?



#24 stoica daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 October 2007 - 02:38 PM

Buna ziua,va rog sa ma ascultati si pe mine si totodata poate ma si ajutati in urmat problema.
Am avut o salariata din 2 mai 2007 pina pe 1 oct 2007 in concediu medical(boala obisnuita),vrea sa se pensioneze.Ce documente treb sa duc la ITM sa-i incheie cartea de munca cu art 56 lit d)(numai decizia de pensionare?), cineva mi-a spus ca treb sa scrie inspectorul in cartea de munca fiecare luna in care a avut medical.

Si pt casa de pensii persoanei care se pensioneaza trebuie sa-i dau adeverinta de incetare a platii indemnizatiei pt incap temporara de munca,adev stagiu de cotizare?

Daca stie cineva ,un amanunt cit de mic,mi-ar fi de mare folos, e prima data cind am un dosar de pensionare( si pe caz de boala),si nu vreau sa gresesc ceva sa o intirzii pe femeie in a-si lua pensia.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL