Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
100 Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat general consolidat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


100 Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat general consolidat

41 replies to this topic

#1 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 07:04 PM

100 Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat general consolidat (OMFP 1521/2005)

Se completează de plătitorii de impozite, taxe și contribuții sociale cărora le revin obligațiile de plată la bugetul general consolidat. Declarația include date referitoare la obligații ca, de exemplu: impozit pe profit; accize; impozit privind venitul persoanelor fizice; taxa de timbru social asupra jocurilor de noroc; contribuții sociale; impozit pe veniturile microîntreprinderilor; taxa din veniturile instituțiilor de învățământ superior și altele. Declarația se depune în format electronic sau pe hârtie prin codificarea informațiilor sub formă de cod de bare (vezi OMFP 409/2006 cu modificările ulterioare). Se folosesc programele respective, puse la dispoziție gratuit de Ministerul Finanțelor Publice.


PROGRAM



#2 Guest_handa1_*

  • Guests

Postat 22 February 2007 - 06:12 PM

nou!
Nu depun lunar decat cei ce indeplinesc condiitiile:
au peste 9 angajati (cf bilant 2006)
au cifra de afaceri peste 2 milioane de euro, sau active la fel

restul depun trimestrial!




#3 DanielD67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 February 2007 - 05:18 AM

Conform OMFP nr.80/ 16.01.2007, Anexa nr.2, INSTRUCTIUNI de completare a formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", termenul de depunere a declaratiei este :
1.2 Trimestrial pentru :
g) impozitul si contributiile aferente veniturilor din salarii datorate de catre contribuabilii care au statut de microintreprindere, in conditiile Legii nr.346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si de catre persoanele fizice care desfasoara activitati independente;
1.3. Anual pentru :
a) pana la data de 25 inclusiv a lunii ianuarie a anului urmator, pentru impozitul si contributiile aferente veniturilor din salarii datorate de catre asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice;



#4 Didy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:arad

Postat 23 February 2007 - 02:40 PM

Vezi postareahanda1, la Feb 22 2007, 06:12 PM, a spus:

nou!
Nu depun lunar decat cei ce indeplinesc condiitiile:
au peste 9 angajati (cf bilant 2006)
au cifra de afaceri peste 2 milioane de euro, sau active la fel

restul depun trimestrial!

si mai trebuie depus ceva declaratie ... 010, sau ceva, ca nu se depune lunar ?



#5 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 05:42 PM

Vezi postareaDidy, la Feb 23 2007, 02:40 PM, a spus:

Vezi postareahanda1, la Feb 22 2007, 06:12 PM, a spus:

nou!
Nu depun lunar decat cei ce indeplinesc condiitiile:
au peste 9 angajati (cf bilant 2006)
au cifra de afaceri peste 2 milioane de euro, sau active la fel

restul depun trimestrial!

si mai trebuie depus ceva declaratie ... 010, sau ceva, ca nu se depune lunar ?

010 este pentru modificari la Vectorul Fiscal...parca.
Eu am auzit ceva de genul ca ar trebui depusa de toata lumea pentru ca a aparut acest "Fond de garantare"...
Este adevarat? Eu cred ca am citit ceva cum ca de fapt acest vector se modifica automat pentru ca Fondul de garantare a aparut pentru toti (ceea ce mi se pare normal).
Am spus "cred" pentru ca asa multe acte am citit zilele astea ca am ametit :lostit (13):

Poate cineva cu mintea mai limpede sa ne spuna ce trebuie sa facem? :biggrin:



#6 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2007 - 05:43 PM

am intrebat la administratie de 010, pentru ca initial depuneam salariile lunar, dar fima e noua si mult prea mica. mi-a spus doamna ca trebuie sa depun 010 pentru ca am intre 1 -9 angajati si CA mai mica de 200 000 e, firma fiind macro, si in urma acestei 010 voi depune la 3 luni.



#7 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 25 February 2007 - 09:02 PM

NU UITATI SA DEPUNETI MAINE LA FONDUL DE MEDIU ANEXELE CONFORM ORDIN 927/06.10.2005
de ce oare nu ne schimbam meseria?



#8 Babiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2007 - 08:44 AM

Eu tot nu inteleg !
Eu am fost la adm. sector 3 si mi s-a spus ca se depun trimestrial fara sa depui 010, "prin efectul legii ".
Si nu le-am depus sper sa nu am nici o problema.
Dar nu stiu inca sigur daca sa platesc contributiile lunar sau nu; ca ma sfatuiti?
Multumesc anticipat ! :lostit (13):



#9 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2007 - 02:04 PM

Vezi postareamedal, la Feb 25 2007, 09:02 PM, a spus:

NU UITATI SA DEPUNETI MAINE LA FONDUL DE MEDIU ANEXELE CONFORM ORDIN 927/06.10.2005

Este vorba de "Ordinul nr.927/2005 privind procedura de raportare a datelor referitoare la ambalaje și deșeuri de ambalaje."
Deci doar cei vizati ar trebui sa se alarmeze :biggrin:

Vezi postareaBabiela, la Feb 26 2007, 08:44 AM, a spus:

Eu tot nu inteleg !
Eu am fost la adm. sector 3 si mi s-a spus ca se depun trimestrial fara sa depui 010, "prin efectul legii ".
Si nu le-am depus sper sa nu am nici o problema.
Dar nu stiu inca sigur daca sa platesc contributiile lunar sau nu; ca ma sfatuiti?
Multumesc anticipat ! :lostit (13):

Stie cineva unde putem gasi formular de 010 pe net? La mfinante.ro eu nu am gasit nimic...



#10 claudia_0218

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 February 2007 - 10:21 PM

Vezi postareahanda1, la Feb 22 2007, 04:12 PM, a spus:

nou!
Nu depun lunar decat cei ce indeplinesc condiitiile:
au peste 9 angajati (cf bilant 2006)
au cifra de afaceri peste 2 milioane de euro, sau active la fel

restul depun trimestrial!

eu am depus in februarie declaratia pe ianuarie desi am 6 salariati si sub 2 mil euro CA si la financiar mi-a primit declaratia. acum eu ce fac. depun in continuare lunar sau in aprilie depun pe lunile feb si mar



#11 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2007 - 11:16 PM

Normal ca ti-a primit-o ,nici ei nu stiu ce sa faca deocamdata.In unele judete au primit ,in altele nu.



#12 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 01:17 AM

Dragii mei,

Eu va pot spune ce am aflat astazi de la "Asistenta Contribuabili", Bucuresti, Sector 2: "Declaratia 010 nu a fost publicata inca (banuiesc ca in MO...), dar se va depune...nu stiu cand..., deci daca va incadrati in conditiile depunerii trimestriale (conform legii) trebuie sa depuneti trimestrial"
Ceea ce banuiesc eu este ca, pana la termenul de depunere a decl. 100 trimestrial (pentru Micro), ei vor publica in MO declaratia 010 si o vom depune atunci, dar se aplica oricum de la 01.01.07.

La un moment dat, vorbind cu respectiva doamna, intelesese sa am depus 100 pe ianuarie 07 ("A, ati depus la luna?"), ceea ce mi-a dat impresia (dar nu sunt sigura) ca s-ar fi schimbat situatia...Eu intrabasem daca trebuia sa depun Decl 100 in conditiile in care nu am depus 010 pentru ultimele modificari din Vectorul Fiscal, desi ma incadrez conform legii la trimestru...

Sfatul meu pentru cei ce au depus 100 pe luna ianuarie 07 si trebuiau sa depuna la trimestru este sa mearga si sa intrebe la Administratii exact cum sa procedeze in continuare...
Am bolduit cuvantul "Trebuie" de mai sus, insa nu sunt convinsa ca legea spune "Trebuie", ci mai degraba "Pot sa", ceea ce inseamna ca este la alegerea noastra daca declaram lunar sau trimestrial (evident, a celor cu MICRO). Nu?

Oricum, personal mi se pare o mare corvoada pentru o Micro sa plateasca toate (imp venit micro, TVA si salarii) la trimestru...(lasand la o parte facilitarea declararii, care este buna ea, dar te cam ameteste, unele sunt lunare, altele sunt trim, altele semestriale etc., ca le uiti pana la urma...).

Trebuie sa fi un manager bun, sa te asiguri ca la trimestru ai toate lichiditatile disponibile, sa nu te ia valul si sa-i cheltui pe chestii nedeductibile...si cum se mai intampla... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de DanaF: 28 February 2007 - 01:23 AM




#13 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 28 February 2007 - 10:50 AM

INSA TOT MAI RAMANE O PROBLEMA.

La Finante declari/ implicit platesti trimestrial. OK. Insa la Somaj, Sanatate, si alte cele, ni s-a spus foarte clar ca pe ei nu i-a anuntat nimeni ca platile se accepta si trimestrial, asa ca vor calcula majorari pana la data platii pentru primele doua luni ale trimestrului. Ca sa nu mai vorbim ca cele ale salariatilor sunt cu retinere la sursa, si ei considera ca depasesti termenul de 30 zile in conditiile in care platesti trimestrial.

Pana nu se armonizeaza legislatia si pentru acestia, va asumati riscul de a plati trimestrial si apoi sa vina astia sa amendeze? Ca ei nu te verifica in baza Codului Fiscal sau a legilor emise de Finante, ci a legislatiei proprii. Si degeaba faci ca si in CF, daca incalci legile Caselor de asigurari si tot tacamul.

Deci?



#14 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 28 February 2007 - 11:07 AM

Bun, hai sa zicem ca declari trimestrial si platesti lunar, ca pina acum. E k relatia cu casele alea, dar ce te faci cu fisa platitorului de la finante?! Apar suprasolviri sau iti creeaza fata de la calculator debitele automat ca sa-ti acopere platile in plus (asta e ultima duda care s-a auzit pe aici)? Si daca intrebi primesti niste raspunsuri atit de aiuritoare :lostit (13): :lostit (13): :pullhair: :mf_sleep: :frusty:
Nu se stie numic sigur, da' dobanzile curg ...
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#15 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 28 February 2007 - 11:17 AM

M-am consultat si cu juristul din firma si am mers pe principiul prudentei - asa ca am platit lunar. Daca am platit lunar am si declarat lunar. Si au primit declaratii lunare - asta in Oradea.

Pana nu se clarifica si la casele de asigurari cum stau lucrurile, mergem pe sistemul asta. Si apoi om vedea.



#16 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 28 February 2007 - 11:25 AM

Vezi postareasisgog, la Feb 28 2007, 10:50 AM, a spus:

INSA TOT MAI RAMANE O PROBLEMA.

La Finante declari/ implicit platesti trimestrial. OK. Insa la Somaj, Sanatate, si alte cele, ni s-a spus foarte clar ca pe ei nu i-a anuntat nimeni ca platile se accepta si trimestrial, asa ca vor calcula majorari pana la data platii pentru primele doua luni ale trimestrului. Ca sa nu mai vorbim ca cele ale salariatilor sunt cu retinere la sursa, si ei considera ca depasesti termenul de 30 zile in conditiile in care platesti trimestrial.

Pana nu se armonizeaza legislatia si pentru acestia, va asumati riscul de a plati trimestrial si apoi sa vina astia sa amendeze? Ca ei nu te verifica in baza Codului Fiscal sau a legilor emise de Finante, ci a legislatiei proprii. Si degeaba faci ca si in CF, daca incalci legile Caselor de asigurari si tot tacamul.

Deci?
Ce mai,e de groaza! Intr-adevar,articolele din legile care prevad declararea si plata lunara a contributiilor de CAS,CASS,somaj,nu sunt abrogate.Deci ei vor declaratii lunar in continuare,cei amintiti mai sus.Normal ar fi fost,cred eu,ca in noul CF sa se specifice la urma ceva de genul ca orice articole care contravin reglementarilor cuprinse in el sa fie abrogate.In ceea ce priveste platile, inspectoarea mea de la finante a spus ca,daca platesc lunar,vor aparea plati fara declaratii,care se regleaza FARA nicio problema la 3 luni.Ca nici noi nu ne permitem sa adunam atatia bani odata.
Eu am facut deja plati la ianuarie pentru 3 micro.



#17 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 01:40 PM

Vezi postareasisgog, la Feb 28 2007, 10:50 AM, a spus:

INSA TOT MAI RAMANE O PROBLEMA.

La Finante declari/ implicit platesti trimestrial. OK. Insa la Somaj, Sanatate, si alte cele, ni s-a spus foarte clar ca pe ei nu i-a anuntat nimeni ca platile se accepta si trimestrial, asa ca vor calcula majorari pana la data platii
Taare curios! Deci daca nu plateam anul trecut la termen, mi se calculau majorari in fisa platitorului si trebuia sa le achit la finante pentru reglarea fisei. Si mi le calculau si cei de la... Somaj, Sanatate, scl ... ! :lostit (13):
Adica, pentru aceleasi sume, datoram in doua parti plata?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 February 2007 - 02:36 PM

sumele sunt datorate doar catre ministerul de finante
cand vin in control ceilalti doar pot sa te alerge prin birouri ca nu ai depus la timp declaratia sau nu ai calculat un concediu cum trebuie



#19 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 03:16 PM

Vezi postareasisgog, la Feb 28 2007, 10:50 AM, a spus:

INSA TOT MAI RAMANE O PROBLEMA.

La Finante declari/ implicit platesti trimestrial. OK. Insa la Somaj, Sanatate, si alte cele, ni s-a spus foarte clar ca pe ei nu i-a anuntat nimeni ca platile se accepta si trimestrial, asa ca vor calcula majorari pana la data platii pentru primele doua luni ale trimestrului. Ca sa nu mai vorbim ca cele ale salariatilor sunt cu retinere la sursa, si ei considera ca depasesti termenul de 30 zile in conditiile in care platesti trimestrial.

Pana nu se armonizeaza legislatia si pentru acestia, va asumati riscul de a plati trimestrial si apoi sa vina astia sa amendeze? Ca ei nu te verifica in baza Codului Fiscal sau a legilor emise de Finante, ci a legislatiei proprii. Si degeaba faci ca si in CF, daca incalci legile Caselor de asigurari si tot tacamul.

Deci?

Da, si eu am platit lunar pentru a nu incalca prevederile de la fiecare institutie (care nu s-au armonizat inca), dar de declarat 100 voi declara trimestrial. Practic vor apare plati achitate in avans care nu cred ca genereaza nici o dobanda sau penalitate, nu? :biggrin: ar fi culmea sa ma penalizeze a le platesc in avans!

Delaratiile la somaj, cas etc. le-am depus lunar, cum vor ei.

Deci, dragii mei, halal "inlesniri" ne-au aplicat guvernantii nostri, care gandesc cu c....! Niste INCOMPETENTI! :lostit (13):



#20 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2007 - 03:20 PM

Vezi postareaDanaF, la Feb 28 2007, 01:17 AM, a spus:

Dragii mei,

Eu va pot spune ce am aflat astazi de la "Asistenta Contribuabili", Bucuresti, Sector 2: "Declaratia 010 nu a fost publicata inca (banuiesc ca in MO...), dar se va depune...nu stiu cand..., deci daca va incadrati in conditiile depunerii trimestriale (conform legii) trebuie sa depuneti trimestrial"
Ceea ce banuiesc eu este ca, pana la termenul de depunere a decl. 100 trimestrial (pentru Micro), ei vor publica in MO declaratia 010 si o vom depune atunci, dar se aplica oricum de la 01.01.07.

La un moment dat, vorbind cu respectiva doamna, intelesese sa am depus 100 pe ianuarie 07 ("A, ati depus la luna?"), ceea ce mi-a dat impresia (dar nu sunt sigura) ca s-ar fi schimbat situatia...Eu intrabasem daca trebuia sa depun Decl 100 in conditiile in care nu am depus 010 pentru ultimele modificari din Vectorul Fiscal, desi ma incadrez conform legii la trimestru...

Sfatul meu pentru cei ce au depus 100 pe luna ianuarie 07 si trebuiau sa depuna la trimestru este sa mearga si sa intrebe la Administratii exact cum sa procedeze in continuare...
Am bolduit cuvantul "Trebuie" de mai sus, insa nu sunt convinsa ca legea spune "Trebuie", ci mai degraba "Pot sa", ceea ce inseamna ca este la alegerea noastra daca declaram lunar sau trimestrial (evident, a celor cu MICRO). Nu?

Oricum, personal mi se pare o mare corvoada pentru o Micro sa plateasca toate (imp venit micro, TVA si salarii) la trimestru...(lasand la o parte facilitarea declararii, care este buna ea, dar te cam ameteste, unele sunt lunare, altele sunt trim, altele semestriale etc., ca le uiti pana la urma...).

Trebuie sa fi un manager bun, sa te asiguri ca la trimestru ai toate lichiditatile disponibile, sa nu te ia valul si sa-i cheltui pe chestii nedeductibile...si cum se mai intampla... :lostit (13):

Dupa cum vad eu, legea nu spune "pot sa".

ORDONANTA nr. 92 din 24 decembrie 2003 (**republicată**)(*actualizată*)
privind Codul de procedura fiscală
(actualizată pana la data de 1 ianuarie 2007*)
EMITENT: GUVERNUL

ART. 109
Termenele de plata

(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plata, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii se plătesc astfel:
a) trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice care au statut de microintreprindere, în condițiile Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, precum și de către persoanele fizice care desfășoară activități independente;
b) anual, pana la data de 25 inclusiv a lunii ianuarie a anului următor, de către asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice.
(8) Contribuabilii prevăzuți la alin. (7) au obligația sa declare impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii pana la termenul de plata.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL