Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
392 Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


392 Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii

52 replies to this topic

#21 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 February 2007 - 10:04 AM

mai am si eu inca o nelamurire:
daca declaratia 392 se refera la "livrarile de bunuri si prestarile de servicii" atunci de ce sumele se iau din jurnalul de vanzari unde avem cuprinse si avansurile?Avansul presupune ca bunul nu a fost livrat si serviciul nu a fost prestat....



#22 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 26 February 2007 - 10:23 AM

Vezi postareacontasoft, la Feb 26 2007, 09:52 AM, a spus:

in instructiuni zice ca se completeaza conform cu jurnalul de vanzari din 2006.
NU ma refer la modul de completare, am scris in primul rand ca e vorba despre vanzarile din 2006.
Ma refer la indeplinirea conditiei privind cifra de afaceri - care?! ca nu scrie anuala sau pe 2006!




#23 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 February 2007 - 11:22 AM

Vezi postareaioana.d, la Feb 23 2007, 10:08 PM, a spus:

extras din OMF 86/2007:
"Persoanele impozabile neinregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, a caror cifra de afaceri este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei, inscriu cifra de afaceri realizata, in lei, la finele anului 2006, constituita din suma, fara taxa pe valoarea adaugata, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile..."
cum adica suma fara TVA din moment ce nu sunt platitor de TVA?! :lostit (13):


Ioana, ai aflat pana la urma logica la ce ai postat aici? Si eu mi-am pus aceesi intrebare si nu am gasit inca raspunsul



#24 dany g 2007

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 February 2007 - 03:37 PM

ioana.d intreba pe 22.02 cum poti diferentia pers(catre care ai livrat bunuri si serv.)-platitori de TVA de cei neplatitori?
este o interbare f pertinenta
nu stie nimeni raspunsul?



#25 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2007 - 03:46 PM

Vezi postareaIrina007, la Feb 26 2007, 12:23 PM, a spus:

Ma refer la indeplinirea conditiei privind cifra de afaceri - care?! ca nu scrie anuala sau pe 2006!
Irina m-ai bagat in ceata si nu stiu ce sa-ti spun. Poate gaseste alcineva un raspuns.



#26 dany g 2007

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 February 2007 - 04:14 PM

Vezi postareaioana.d, la Feb 22 2007, 09:11 AM, a spus:

si cum separ eu facturile emise catre platitori de TVA fata de cele emise catre neplatitori de TVA? ma apuc sa le iau pe fiecare in parte si sa verific CUI ? nu e cam aberant?
:lostit (13):


poti sa mai adresezi o data aceasta intrebare? eu sunt noua pe forum si nu reusesc s-o postez
dar este foarte imp. intrebarea ta!!!!!! multumesc



#27 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 26 February 2007 - 04:32 PM

Vezi postareavrinceanu, la Feb 24 2007, 12:29 PM, a spus:

Eu am o firma platitoare de TVA care pe anul trecut nu a avut activitate in schimb a vindut un autoturism.
Deci la cifra de afaceri am suma O, iar la livrari catre persoane platitoare de TVA am 2000+TVA.
Intrebare >>Trebuie sa depun 392?
Am facut declaratia 392 cu cifra de afaceri 0 si livrari 2000 cu tva aferent si nu mi-a primit-o.
A dat eroare , asa ca nu o mai depun.
vivi



#28 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 February 2007 - 08:18 PM

Ioana, ai aflat pana la urma logica la ce ai postat aici? Si eu mi-am pus aceesi intrebare si nu am gasit inca raspunsul
[/quote]

eu am mers pe logica ca daca esti neplatitor de TVA nu ai cum in cifra de afaceri sa ai TVA. pus si simplu nu iti apare nicaieri TVA-ul, de unde il scoti atunci?! asa ca am pus cifra de afaceri fara sa scad nimic...



#29 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 26 February 2007 - 08:52 PM

[/quote]

eu am mers pe logica ca daca esti neplatitor de TVA nu ai cum in cifra de afaceri sa ai TVA. pus si simplu nu iti apare nicaieri TVA-ul, de unde il scoti atunci?! asa ca am pus cifra de afaceri fara sa scad nimic...
[/quote]
Si totusi instructiunile spun clar altceva...E o tampenie si inca ma mai gandesc cum sa depun.Unde mai pui ca ,cu ocazia asta,am aflat ca trebuia tinut jurnal de vanzari si la firmele neplatitoare de TVA!? Nu inteleg nimic si cred ca nici cei de la finante.Am vorbit cu diverse persoane pe la randurile de la CAS,somaj,etc. si toti se mirau.Deci nu numai eu n-am stiut ca trebuia tinut jurnal de vanzari,lucru scris,de altfel,clar in legea 571/2003.



#30 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 26 February 2007 - 09:06 PM

Si inca ceva: la noi nu primesc decat de maine decl.392 si pana pe 1 martie,ca in ordin!????Cel putin asa au zis azi,dar probabil ca vor amana,ca n-au cum sa primeasca tot doar in 3 zile.Mai ales ca de 1 martie vor avea toti un chef de munca...



#31 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 February 2007 - 08:41 AM

Vezi postareadany g 2007, la Feb 26 2007, 04:14 PM, a spus:

Vezi postareaioana.d, la Feb 22 2007, 09:11 AM, a spus:

si cum separ eu facturile emise catre platitori de TVA fata de cele emise catre neplatitori de TVA? ma apuc sa le iau pe fiecare in parte si sa verific CUI ? nu e cam aberant?
:lostit (13):


poti sa mai adresezi o data aceasta intrebare? eu sunt noua pe forum si nu reusesc s-o postez
dar este foarte imp. intrebarea ta!!!!!! multumesc


Vezi postareaIULIANA1207, la Feb 27 2007, 08:39 AM, a spus:

Vezi postareadany g 2007, la Feb 26 2007, 04:14 PM, a spus:

Vezi postareaioana.d, la Feb 22 2007, 09:11 AM, a spus:

si cum separ eu facturile emise catre platitori de TVA fata de cele emise catre neplatitori de TVA? ma apuc sa le iau pe fiecare in parte si sa verific CUI ? nu e cam aberant?
:pullhair:


poti sa mai adresezi o data aceasta intrebare? eu sunt noua pe forum si nu reusesc s-o postez
dar este foarte imp. intrebarea ta!!!!!! multumesc
In primul rand, scuze pt postarea gresita mai sus! In al doilea rand, in jurnalul de vanzari ar fitrebuit sa treci la rubrici separate livrarile catre platitori sau neplatitori de TVA. Daca n-ai facut asa nu ai alta solutie decat sa iei la mana toate facturile si sa verifici R-ul clientului.
iuliana



#32 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 27 February 2007 - 01:39 PM

NU VA MAI AGITATI


CICA PRIN PERSOANE IMPOZABILE SE INTELEGE = PERSOANELE FIZICE, NU SOCIETATILE COMERCIALE
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#33 AugustaC.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2007 - 01:46 PM

Vezi postareanaiman_a, la Feb 27 2007, 01:39 PM, a spus:

NU VA MAI AGITATI


CICA PRIN PERSOANE IMPOZABILE SE INTELEGE = PERSOANELE FIZICE, NU SOCIETATILE COMERCIALE


Nu mai inteleg nimic! La sectorul 1 in Bucuresti mi s-a spus la ghiseu ca numai platitorii de tva depun declaratia 392! Cum este pana la urma? Cine depune?



#34 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 27 February 2007 - 01:49 PM

Vezi postareanaiman_a, la Feb 27 2007, 01:39 PM, a spus:

NU VA MAI AGITATI


CICA PRIN PERSOANE IMPOZABILE SE INTELEGE = PERSOANELE FIZICE, NU SOCIETATILE COMERCIALE


Gresit!!!!
Prin persoane impozabile se intelege si soc.comerciale, si pers fizice etc , Vezi citat din intstructiunile de completare a decl 392:

"SECTIUNEA "DATE DE IDENTIFICARE A PERSOANEI IMPOZABILE"
Caseta "Denumire/Nume prenume" se completeaza cu denumirea persoanei juridice, asociatiei sau a entitatii fara personalitate juridica, ori cu numele si prenumele persoanei fizice, dupa caz."

Nu induce oamenii in eroare, ca si asa avem destule!!



#35 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 27 February 2007 - 05:15 PM

Am o firma infiintata in dec.2006,fara activitate.Ce fac?depun decl.392?multumesc



#36 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 27 February 2007 - 05:44 PM

La fel k tine...firma infiintata in dec.2006 fara activitate propriu-zisa. Am depus-o pe zero (sector 2) pt k nu se spune ca daca nu am avut activitate nu trebuie sa o depun. Eu zic k e mai bine sa o depui.
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#37 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 February 2007 - 07:16 PM

Am completetat declaratia 392 pe 0 pentru o firma. Cand sa o listez, surpriza - mi-a listat-o pe jumatate pana la titlul "Livrari de bunuri si prestari de servicii"
In jos nu se mai vede nimic pe foaie.
DE ce ??? :lostit (13):



#38 monica antonaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 February 2007 - 08:21 PM

Vezi postareaSimina, la Feb 27 2007, 07:16 PM, a spus:

Am completetat declaratia 392 pe 0 pentru o firma. Cand sa o listez, surpriza - mi-a listat-o pe jumatate pana la titlul "Livrari de bunuri si prestari de servicii"
In jos nu se mai vede nimic pe foaie.
DE ce ??? :lostit (13):



si eu am patit la fel!insa am listat acasa la o imprimanta mai noua un hp si a iesit normal!



#39 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 February 2007 - 08:29 PM

Vezi postareamonica antonaru, la Feb 27 2007, 10:21 PM, a spus:

Vezi postareaSimina, la Feb 27 2007, 07:16 PM, a spus:

Am completetat declaratia 392 pe 0 pentru o firma. Cand sa o listez, surpriza - mi-a listat-o pe jumatate pana la titlul "Livrari de bunuri si prestari de servicii"
In jos nu se mai vede nimic pe foaie.
DE ce ??? :lostit (13):



si eu am patit la fel!insa am listat acasa la o imprimanta mai noua un hp si a iesit normal!

De 5 minute am incercat sa listez declaratia acasa, la o imprimanta Minolta. E ok.
La servici am listat-o pe un HP 1020 si a listat pe jumatate. :pullhair:
_______________________________________
As mai avea o intrebare.
Am tot rasfoit internetul de o ora incoace si n-am gasit daca Casa de asigurari de sanatate BH este sau nu platitoare de TVA. Stie cineva?



#40 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 28 February 2007 - 09:50 AM

Ce tip de windows aveti???

Eu am incercat la Win 98 si a listat pe jumatate! La Win XP a listat normal! :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL