Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva la factura prestari externe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva la factura prestari externe

8 replies to this topic

#1 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 21 February 2007 - 10:43 AM

Buna colegi ,
Va multumesc anticipat daca puteti sa-mi spuneti parerea vostra despre urmatorul caz:
am o factura externa pentru niste analize chimice facute de o firma din UE (germania).mi-a comunicat codul VAT ....in anul trecut faceam autofactura si 4426-4427 pe regularizare in decont .... dar acum cum sa fac?mai calculez TVA ?
dupa primul impuls as zice ca e impozabil la locul prestarii (deci eu n-as face nimic ) dar.......
o zi buna , cu spor tuturor



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 02:33 PM

Pai daca locul prestarii ar fi in Germania, ei ar trebui sa-ti faca faca factura cu TVA. Atunci n-ar mai trebui sa faci nimica, ci sa-ti treci pe cheltuieli toata suma cu TVA cu tot, pentru ca TVA-ul platit afara nu este deductibil.
Cum ma gandesc ca iti fac factura fara TVA, inseamna ca locul prestarii nu este in Germania ci in Romania. Deci ar trebui sa faci taxare inversa. Deci sigur problema mai are si alte date pe care nu ni le-ai comunicat.




#3 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2007 - 02:58 PM

Dragi colegi,

Am si eu o nelamurire in legatura cu TVA-ul aferent serviciilor externe: consultanta tehnica si juridica pentru construirea unei fabrici in Romania; factura emisa in EURO, cod valid de TVA; intrebare: se face taxare inversa: 4426 = 4427 sau nu se face nimic ca in 2006.

Va multumesc anticipat.



#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 03:27 PM

Serviciile de consultanta se incadreaza la art. 133 alin 2, punctul g 5. Conform acestui articol, locul prestarii serviciului este in Romania, locul unde beneficiarul are sediul, indiferent de locul fizic in care s-au prestat serviciile respective. Daca locul prestarii serviciului este in Romania, inseamna ca trebuie sa faci taxare inversa.
Cum anul trecut nu ai facut nimic? Trebuia sa-ti faci autofactura anul trecut, taxare inversa, ba mai mult trebuia sa retii si impozit pe venitul nerezidentilor, daca nu exista cu a acea tara o conventie de evitare a dublei impuneri!



#5 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2007 - 03:38 PM

Va multumesc pt promptitudine.

Certificate de rezidenta fiscala exista, iar in ceea ce priveste autofacturarea nu prea am facut-o. Au fost 2 controale pe linie de TVA, si nu ne-a intrebat nimeni nimic.



#6 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 03:43 PM

Depinde cine-ti vine in control. Unii stiu de chesti din astea, altii nu.....



#7 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2007 - 03:39 PM

Trebuie sa emit o factura pentru prestare de servicii consultanta catre o firma care este din Austria.
Conform Codului Fiscal art 133 (g) locul prestarii este considerat Austria, deci aceste prestarii de servicii nu sunt operatiuni impozabile in Romania conform art 126 alin (1).
In acest caz pe factura ce trebuie mentionat conform art. 155 alin (5) litera n)?
"1. în cazul în care nu se datoreaza taxa, o mentiune referitoare la prevederile aplicabile din acest titlu sau din Directiva a 6-a, ori mentiunile «scutit cu drept de deducere», «scutit fara drept de deducere», «neimpozabila în România» sau, dupa caz, «neinclus în baza de impozitare»;
2. în cazul în care taxa se datoreaza de beneficiar în conditiile art. 150 alin. (1) lit. b)-d) si g) sau ale art. 160, o mentiune la prevederile prezentului titlu sau ale Directivei a 6-a ori mentiunea «taxare inversa»"

Intrebarea mea este trebuie scris pe factura mentiunea «neimpozabila în România» sau mentiunea «taxare inversa»?

Eu as zice «neimpozabila în România» deoarece art.150 este la partea de "Persoana obligata la plata taxei pentru operatiunile
taxabile din România", iar aceste opertiuni nu sunt taxabile in Romania.



#8 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 26 February 2007 - 02:48 PM

Vezi postareacitrom05, la Feb 24 2007, 03:27 PM, a spus:

Serviciile de consultanta se incadreaza la art. 133 alin 2, punctul g 5. Conform acestui articol, locul prestarii serviciului este in Romania, locul unde beneficiarul are sediul, indiferent de locul fizic in care s-au prestat serviciile respective. Daca locul prestarii serviciului este in Romania, inseamna ca trebuie sa faci taxare inversa.
Cum anul trecut nu ai facut nimic? Trebuia sa-ti faci autofactura anul trecut, taxare inversa, ba mai mult trebuia sa retii si impozit pe venitul nerezidentilor, daca nu exista cu a acea tara o conventie de evitare a dublei impuneri!

Dar la art.133, alin.2, pct.g5 se specifica "5. serviciile consultanților, inginerilor, juriștilor și avocaților, contabililor și experților contabili, ale birourilor de studii și alte servicii similare;"...sa nu se interpreteze cumva ca fiind persoane fizice autorizate sau societati membre ale unei autoritati de profil (gen experti contabili sau firme inscrise in Tabloul CECCAR, avocati sau societati de avocatura inscrise in ..ce forma de organizare or avea) ? Serviciile clasice de consultanta ale firmelor romanesti obisnuite, prestate firmelor din UE se incadreaza in acest paragraf? Pentru ca daca nu se incadreaza, atunci locul desfasurarii serviciului este in Romania, si in acest caz nu se factureaza cu TVA?



#9 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 26 February 2007 - 03:19 PM

Dar la art.133, alin.2, pct.g5 se specifica "5. serviciile consultanților, inginerilor, juriștilor și avocaților, contabililor și experților contabili, ale birourilor de studii și alte servicii similare;"...sa nu se interpreteze cumva ca fiind persoane fizice autorizate sau societati membre ale unei autoritati de profil (gen experti contabili sau firme inscrise in Tabloul CECCAR, avocati sau societati de avocatura inscrise in ..ce forma de organizare or avea) ? Serviciile clasice de consultanta ale firmelor romanesti obisnuite, prestate firmelor din UE se incadreaza in acest paragraf? Pentru ca daca nu se incadreaza, atunci locul desfasurarii serviciului este in Romania, si in acest caz nu se factureaza cu TVA?
[/quote]

In acest din urma caz in ce coloana din Jurnalul de vanzari inregistrezi factura emisa ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL