Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
extras din situatiile financiare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


extras din situatiile financiare

7 replies to this topic

#1 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2007 - 10:05 AM

Ieri am fost la Registrul Comertului sa depun bilant si la ghiseu m-am trezit cu un nou formular pe care trebuie sa il completez (ca anexa la cererea de depunere). Se numeste "Extras din situatiile financiare pe anul ..." in care trebuie inscrise inca o data valorile catorva pozitii din bilant si contul de profit si pierdere (probabil ca le e greu unora sa dea paginile si sa depisteze randul din bilant unde sunt inscrise sub semnatura). OK, pe langa faptul ca trebuie declarat acelasi lucru in n-spe mii de declaratii, acest extras trebuie semnat si stampilat, iar stampila .. era la sediu. Normal ca m-am enervat dar cucoana de la ghiseu a spus ca "s-a modificat legea 31 si asa se prevede acolo ... ca trebuie completat de toate societatile indiferent de cifra de afaceri". Fiind nervos, uzul ratiunii pierdut pentru ca faceam eforturi uriase sa nu ma reped la ea peste ghiseu ..., .. nu am intrebat-o in ce articol scrie , asa ca apelez la voi ... Stiti despre extrasul asta ? Sau poate daca va duceti la registrul comertului, puneti o intrebare sa ne lamurim cum e treaba. Ca daca nu scrie nicaieri si astia au inventat cu de la sine putere un nou mod de a isi bate joc de noi, la urmatorul drum acolo poate ii asezonez coafura cu niste dosare la cucoana aia care nu mi-a primit bilanturile si m-a pune pe drumuri?

Aveti aici modelul .. sa il aveti pregatit cand mergeti acolo, pentru orice eventualitate, pentru ca am vazut cum majoritatea persoanelor il completau pe loc ...sau luati stampila cu voi oriunde mergeti ...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de cristibotze: 22 February 2007 - 10:07 AM




#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 February 2007 - 10:14 AM

si taxa de depunere cat mai e? ca sa stim si noi de ce si pe ce dam banii?
Chiar, pentru ce dam noi banii la depunerea bilantului la registru?

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 22 February 2007 - 10:15 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2007 - 10:45 AM

Taxa e in functie de cifra de afaceri ... cifra de afaceri mica .. Taxa 12.5 lei. Anul trecut era 11 lei.

Aceasta postare a fost editata de cristibotze: 22 February 2007 - 10:45 AM




#4 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2007 - 12:02 PM

Gata ...m-am lamurit.... formularul e postat pe pagina ONRC la adresa
...http://www.onrc.ro/formulare/principale/extras_bilant.pdf,



#5 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 03:43 PM

Vezi postareacristibotze, la Feb 22 2007, 12:02 PM, a spus:

Gata ...m-am lamurit.... formularul e postat pe pagina ONRC la adresa
...http://www.onrc.ro/formulare/principale/extras_bilant.pdf,


Chiar trebuie indiferent de CA ?Eu am niste societati cu CA 0 !!!Stiam ca se face pt cele care aveau obligatia publicarii ( CA > 10.000.000 ron).
gabriela mihaela



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 05:18 PM

Pai daca n-ai situatii financiare, ce Extras din Situatii financiare sa pui?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 niculina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 23 February 2007 - 05:32 PM

dar nu au cerut si discheta la bilanul din 31.12.2006



#8 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 05:40 PM

Vezi postareafboji, la Feb 23 2007, 05:18 PM, a spus:

Pai daca n-ai situatii financiare, ce Extras din Situatii financiare sa pui?

Pai daca firma functioneaza, are salariati,are si oarece cheltuieli,cum sa nu am situatii ?
gabriela mihaela






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL