Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA taxare inversa si import marfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA taxare inversa si import marfa

3 replies to this topic

#1 FAM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2007 - 12:34 PM

Va cer ajutor in rezolvarea a doua probleme pe care le-am intampinat



1.De la furnizor eu cumpar cherestea cu TVA taxare inversa.

Eu prelucrez lemnul (scari, usi, ferestre).

Cand vand aceste produse finite catre alte persoane juridice sau fizice aplic taxare

inversa ?



2.Aduc multa marfa din import (imbracaminte Second Hand) si nu pot sa o receptionez pe toata in luna respectiva. Cum fac inregistrarea in contabilitate?

Aceasta marfa a fost adusa din Germania. Am primit factura de la furnizorul german fara TVA, unde trebuie platit acest TVA deoarece am ajuns cu marfa la firma din tara (Romania)?



#2 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2007 - 10:08 AM

1. Parerea mea e ca nu aplici taxare inversa la vanzarea de produse finite. Materialul lemnos pt care se aplica taxare inversa este mentionat la art. 2 din HG 427/2004.

2. TVA aferent facturilor primite din statele membre UE sau din import il inregistrezi prin taxare inversa 4426=4427. Nu se mai face plata TVA in vama. Pentru mai multe detalii cauta pe forum.




#3 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 February 2007 - 10:33 AM

Vanzarea de produse finite din material lemnos este purtatoare de TVA (vezi cand cumperi mobilieri, usi...etc).
Marfa din import trebuie sa provina dintr-o tara din UE pt a face taxare inversa si in concluzie sa nu platesti TVA. Atentie: pt avansuri nu platesti TVA. In instructiunile de la decontul de TVA gasesti cateva exemple legate de facturile in avans si faptul generator de TVA. Iti dau aici un mic citat

"Exista o relatie clara intre faptul generator in cazul unei livrari intracomunitare de bunuri si faptul generator in cazul unei achizitii intracomunitare de bunuri, care intervine in acelasi moment, respectiv in momentul livrarii de bunuri.
Pentru a evita orice neconcordanta intre livrarile intracomunitare de bunuri, scutite de TVA, care se includ in decontul de TVA si declaratia recapitulativa pentru astfel de livrari in statul membru de origine si achizitiile intracomunitare, evidentiate in decontul de TVA si in declaratia recapitulativa pentru achizitii intracomunitare, in statul membru de destinatie, momentul exigibilitatii taxei intervine:
- in a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a avut loc faptul generator, respectiv a livrarii; sau
- daca a fost emisa o factura pentru livrarea respectiva catre persoana care cumpara bunurile, cu exceptia facturilor pentru incasarea de avansuri partiale, inainte de data de 15 a lunii urmatoare lunii in care a intervenit faptul generator, respectiv livrarea, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii acestei facturi, atat pentru livrari intracomunitare, cat si pentru achizitiile intracomunitare.

Prin urmatoarele doua exemple se face un rezumat al acestor reguli.

a) Factura este emisa ulterior datei de 15 a lunii urmatoare celei in care se efectueaza livrarea.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Alt Stat Membru Romania
-------------------------------------------------------------------------------------------
Livrare intracomunitara, scutita de TVA Achizitie intracomunitara, supusa TVA
Data livrarii : 25/06/2007 Data achizitiei intracomunitare: 25/06/2007
Data facturii 20/07/2007
Faptul generator: 25/06/2007 Faptul generator: 25/06/2007
Exigibilitatea: 15/07/2007 Exigibilitatea: 15/07/2007
-------------------------------------------------------------------------------------------
*Livrarea este inclusa in decontul de TVA pentru perioada fiscala respectiva si, dupa caz,
in declaratia recapitulativa aferenta trimestrului III al anului 2007
*Achizitia intracomunitara se evidentiaza in decontul de TVA pentru luna iulie 2007
sau pentru trimestrul III al anului 2007, precum si in declaratia recapitulativa aferenta
trimestrului III al anului 2007"


ma rog, forma tabelului nu s-a pastrat ca in textul initial asa ca nu stiu cat poti intelege de aici...



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2007 - 02:12 PM

Vezi postarearamona_banica, la Feb 26 2007, 10:33 AM, a spus:

Vanzarea de produse finite din material lemnos este purtatoare de TVA (vezi cand cumperi mobilieri, usi...etc).
Marfa din import trebuie sa provina dintr-o tara din UE pt a face taxare inversa si in concluzie sa nu platesti TVA. Atentie: pt avansuri nu platesti TVA. In instructiunile de la decontul de TVA gasesti cateva exemple legate de facturile in avans si faptul generator de TVA. Iti dau aici un mic citat

"Exista o relatie clara intre faptul generator in cazul unei livrari intracomunitare de bunuri si faptul generator in cazul unei achizitii intracomunitare de bunuri, care intervine in acelasi moment, respectiv in momentul livrarii de bunuri.
Pentru a evita orice neconcordanta intre livrarile intracomunitare de bunuri, scutite de TVA, care se includ in decontul de TVA si declaratia recapitulativa pentru astfel de livrari in statul membru de origine si achizitiile intracomunitare, evidentiate in decontul de TVA si in declaratia recapitulativa pentru achizitii intracomunitare, in statul membru de destinatie, momentul exigibilitatii taxei intervine:
- in a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a avut loc faptul generator, respectiv a livrarii; sau
- daca a fost emisa o factura pentru livrarea respectiva catre persoana care cumpara bunurile, cu exceptia facturilor pentru incasarea de avansuri partiale, inainte de data de 15 a lunii urmatoare lunii in care a intervenit faptul generator, respectiv livrarea, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii acestei facturi, atat pentru livrari intracomunitare, cat si pentru achizitiile intracomunitare.

Prin urmatoarele doua exemple se face un rezumat al acestor reguli.

a) Factura este emisa ulterior datei de 15 a lunii urmatoare celei in care se efectueaza livrarea.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Alt Stat Membru Romania
-------------------------------------------------------------------------------------------
Livrare intracomunitara, scutita de TVA Achizitie intracomunitara, supusa TVA
Data livrarii : 25/06/2007 Data achizitiei intracomunitare: 25/06/2007
Data facturii 20/07/2007
Faptul generator: 25/06/2007 Faptul generator: 25/06/2007
Exigibilitatea: 15/07/2007 Exigibilitatea: 15/07/2007
-------------------------------------------------------------------------------------------
*Livrarea este inclusa in decontul de TVA pentru perioada fiscala respectiva si, dupa caz,
in declaratia recapitulativa aferenta trimestrului III al anului 2007
*Achizitia intracomunitara se evidentiaza in decontul de TVA pentru luna iulie 2007
sau pentru trimestrul III al anului 2007, precum si in declaratia recapitulativa aferenta
trimestrului III al anului 2007"


ma rog, forma tabelului nu s-a pastrat ca in textul initial asa ca nu stiu cat poti intelege de aici...

Si daca marfa provine dintr-o tara din afara UE nu aplici taxare inversa? Unde platesti TVA, ca in vama nu-ti mai ia nimeni banii? :P






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL