Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noul contract de munca de la 01.01.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


noul contract de munca de la 01.01.2007


17 replies to this topic

#1 anca2609

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:neamt

Postat 05 January 2007 - 01:46 PM

Salutare,

Am facut rost de Contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007 - 2011.
In 2007 salariul minim pt angajare va fi 440 ron pt un muncitor necalificat iar pt restul cf indicilor de ierarhizare.

Fisiere atasate





#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 06 January 2007 - 09:01 PM

Vezi postareaanca2609, la Jan 5 2007, 02:46 PM, a spus:

Salutare,
Am facut rost de Contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007 - 2011.
In 2007 salariul minim pt angajare va fi 440 ron pt un muncitor necalificat iar pt restul cf indicilor de ierarhizare.


Deci fractiunea de norma ramane minim 2 ore/zi (art.11)

Atentie la coeficientii de ierarhizare de la art. 40 si sporurile de la art. 41, resp. ajutoarele materiale de la art. 51 + multe alte!

Spor la citit!

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 izul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 February 2007 - 04:13 PM

cine are un model de contract de munca valabil cu 01.01.2007 vreau si eu.please :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 December 2007 - 04:46 PM




#4 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 23 March 2007 - 10:32 AM

si eu vreau
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#5 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 23 March 2007 - 02:56 PM

Vezi postareaizul, la Feb 26 2007, 04:13 PM, a spus:

cine are un model de contract de munca valabil cu 01.01.2007 vreau si eu.please :pullhair:
Angajator (persoană juridică sau persoană fizică)...............................................................
Sediul..........................................................................
........................
Înregistrat la Registrul Comerțului din...............................................
sub nr.............................................................
Cod Fiscal......................................................
Telefon...........................................................
CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCĂ
Încheiat și înregistrat sub nr. ...................................................la Registrul Inspectoratului Teritorial de
Muncă din...........................................................la data de ...........................
A. Subsemnatul (a) ................................................................................
, reprezentant legal al persoanei
juridice........................................................................
........... și salariatul (a)....................................................,
domiciliat (a) în localitatea........................................str. .......................................... nr. .............bl. .................
ap ............, județul / sectorul................................., posesor al actului de identitate seria........, nr.....................,
cod numeric personal..................................., eliberat de ......................................., la data de...........................
am încheiat prezentul Contract de muncă în următoarele condiții asupra cărora am convenit:
I. Durata contractului:
a) nedeterminată, salariatul (a) .................................................................urmând să înceapă activitatea
la data de..........................
b) determinată, de................................................... pe perioada cuprinsă între data de............................
și data de.....................................
II. Felul muncii
Funcția (meseria).......................................................................
..............................................................
Salariatul (a) va presta următoarele activități:.....................................................................
.....................
................................................................................
................................................................................
.
..........
Activitatea prestată se desfășoară în condiții deosebite de muncă..........................................., grupa de
muncă...................., timpul lucrat în aceste condiții..........................................
Angajatorul poate schimba, pe durata determinată, felul muncii, în condițiile legii, cu
menținerea salariului stabilit sau cu acordarea unui salariu mai mare, convenit de comun acord cu
salariatul.
III. Condiții de angajare: o normă întreaga, o fracțiune de normă de........................................... Durata
timpului de lucru este de ............ ore/zi.
IV. Salariul lunar este de.....................................lei, din care salariul de bază de....................................
lei și următoarele sporuri....................................... Orele suplimentare prestate în afara programului normal
de lucru sau în zilele în care nu se lucrează ori în zilele de sărbători legale se plătesc cu sporuri
prevăzute în Codul Muncii sau în contractele colective de muncă. Salariatul.....................................
beneficiază în plus și de următoarele drepturi bănești.........................................................
Data la care se plătește salariul este.............................................
V. În situația în care salariatul (a).............................................................................
.....este trimis(ă) în
delegație beneficiază de următoarele drepturi:
a) transport..........................................
b) cazare..............................................
c) diurna..............................................
VI. Durata concediului de odihnă este de........................................................zile , în raport cu
vechimea
în muncă a salariatului, de................ani
VII. Drepturi specifice legate de protecția muncii:
a) echipament de protecție..........................................................
b) echipament de lucru............................................................
c) antidoturi......................................................................
.......
d) alimentație de protecție.......................................................
e) alte drepturi și obligații privind protecția muncii...............................................
VIII. Alte clauze :...............................................................................
...................
IX. Obligații generale ale părților :
Angajatorul are obligația :
a) să plătească salariatului drepturile salariale cuvenite pentru munca prestată si să îi
acorde celelalte drepturi prevăzute de lege și de contractele colective de muncă ;
b) să îi asigure salariatului condiții corespunzătoare de muncă, cu respectarea măsurilor de
protecție a muncii ;
c) să rețină și să vireze la timp contribuțiile salariatului pentru asigurările sociale, pensie
suplimentară, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de șomaj și celelalte contribuții
prevăzute de dispozițiile legale ;
d) în cazul încetării contractului să îi plătească drepturile la zi.
Salariatul are obligația:
a) să realizeze norma de muncă și celelalte sarcini ce decurg din funcția sau postul deținut și
să răspundă de îndeplinirea lor față de angajator ;
b) să respecte regulile stabilite prin regulamentul de ordine interioară al unității și normele
de protecția muncii, păstrarea secretului de stat și de serviciu.
X. Prezentul contract s-a încheiat în trei exemplare, câte unul pentru fiecare parte, iar cel de-al treilea
exemplar s-a predat și s-a înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Muncă.
Angajator, Salariat,
................................ ................................
Reprezentat legal,
.....................................
Date privind modificarea contractului individual de muncă
Semnătura Nr.
crt.
Data contractului Elementul contractual
asupra căruia s-a
convenit modificarea
Angajator, Salariat, Funcționar al Inspectoratului
Teritorial de Muncă
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
................................................................................
................................................................................
.
...........
Avizat
Funcționar al Inspectoratului Teritorial de Muncă,
Numele și prenumele........................................
Semnătura........................................................
L.S.



#6 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 23 March 2007 - 03:42 PM

se gaseste undeva sub forma de pdf? de unde l-ati luat?



#7 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 23 March 2007 - 04:22 PM

Fisier atasat  C.I.M..doc   42.5K   516 downloads

eu am incercat sa-ti dau una! Nu am putut sa sterg pagina a 4-a! Incearca tu daca poti! Sper sa-ti foloseasca!



#8 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 28 March 2007 - 09:52 AM

Imi spunea o colega ca a auzit la Tv , de vreo sapt, ca nu mai exista contracte de munca cu timp partial...
Stiti ceva de genul? a mai aparut ceva modifcare?
Multumesc



#9 anche

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 March 2007 - 11:53 AM

Nu u am auzit nimic legat de contractele de munca cu timp partial, dar daca stie cineva ceva, sa ne zica si noua!



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2007 - 01:01 PM

Are cineva sa-mi trimita si mie un CIM !!!

Multumesc !! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2007 - 12:21 PM

Chiar nimeni nu are un model de CIM ??? Please !!!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#12 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 28 May 2007 - 12:49 PM

uite un model de CIM

sau acelasi de 2 ori! :smile:

Fisiere atasate





#13 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 28 May 2007 - 01:03 PM

Este "cel nou"?......In ce consta modificarile (esentiale sau numai formale)
"2. O fractiune de norma de _____ ore/zi (cel putin 2 ore/zi), ______ ore/saptamana"

stie cineva de "reasezarea" a ceea ce e cu rosu? sau poate sa dea cineva detalii complete de la cap la coada ?????

multumim toti cei interesati. :smile:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 28 May 2007 - 01:06 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#14 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2007 - 01:15 PM

multumesc , fivefell !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#15 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 28 May 2007 - 02:50 PM

Vezi postarearobertantal, la May 28 2007, 02:03 PM, a spus:

Este "cel nou"?......In ce consta modificarile (esentiale sau numai formale)
"2. O fractiune de norma de _____ ore/zi (cel putin 2 ore/zi), ______ ore/saptamana"

stie cineva de "reasezarea" a ceea ce e cu rosu? sau poate sa dea cineva detalii complete de la cap la coada ?????

multumim toti cei interesati. :smile:

Eu am inregistrat mai multe contracte pe 1 ora si am taiat pur si simplu partea cu "cel putin 2 ore / zi".



#16 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 October 2007 - 10:03 PM

Eu am inregistrat mai multe contracte pe 1 ora si am taiat pur si simplu partea cu "cel putin 2 ore / zi".
[/quote]

maine vreau sa ma duc la ITM cu un contract de munca cu o ora. Intrebarile mele sunt:
salar de incadrare pun 110 lei? (inginer mecanic, deci 880/ 8)
zile concediu 21 zile? (a cate o ora)

e bine cum am gandit???



#17 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 January 2008 - 07:27 PM

Atasez un model de contract colectiv de munca publicat in MO.

Este vorba de "Contract colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2007-2010" publicat in ianuarie 2007

Fisiere atasate





#18 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 12 May 2008 - 11:32 AM

Ramane valabil modelul de CIM postat mai sus? daca aveti cunostinta de vreo modificare, v-as ramane recunoscator cu un post de update(celor care aveti un model mai nou de contract).

si inca o intrebare: la punctul J(sau 10, cum il am eu numerotat), se poate specifica salariul net ca salariu de baza?

adica:

"10. Salariul
10.1. Salariul de baza lunar net: *** lei."

in loc de:

"J. Salariul:
1. Salariul de baza lunar brut: __________ lei"






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL