Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Microîntreprinderi - hârțogăraia 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Microîntreprinderi - hârțogăraia 2007

3 replies to this topic

#1 Adam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 February 2007 - 05:58 PM

Din ce am auzit pana acum, in 2007 declaratiile 100 & 300 si platile la buget se fac trimestrial. Restul raman lunare? Ma refer la:

- CAS (a11.dbf & a12.dbf)
- CASS (anexa3A.dbf, anexa3B.dbf, anexa3C.dbf)
- CCI (cm_dcl_a1.dbf & cm_dcl_a2.dbf)
- ITM (IM200xyy.txt) + Stat salarii
- Somaj (cap1.dbf & cap2.dbf)

Am vrut ca de anul asta sa le depun pe toate electronic. Pana acum am facut cerere pentru Somaj & ITM. CAS, CASS/CCI & AFP se pot trimite online? Din ce am vazut, retarzii de la ITM, vor ca dupa declaratia online sa le trimiti si declaratia stampilata prin posta. Alte ore lunare de pierdut pe la cozi la posta. Si la restul e la fel?

Stiu ca termenul limita e 25 dar dracu sa-i ia cu declaratiile lor, e vorba de o microintreprindere cu doar un angajat si ala cu salariul minim si program de doua ore, cu maxim 10 incasari si 10 plati lunar.

Multumiri celor ce aduc lamuriri. Banuiesc ca nu sunt sigurul in situatia asta, dau de astfel de "camarazi de arme" lunar pe la cozile ITM-ului sau Trezoreriei (pentru a nu plati 5 RON un OP pentru a achita 1 RON somajul sau fondul de accidente).

PS: Daca nu gasesc o metoda de a reduce hartogaraia asta nenorocita a declaratiilor care-mi mananca zile bune lunar, ori trec pe PFA ori in "economia subterana".



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2007 - 06:24 PM

Hai ca mi-a placut cum le-ai zis-o ... Bravo :lostit (13): Din acelasi considerent ,nu trimit la ITM. Doar la somaj.La restul nu cred ca se poate...




#3 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2007 - 12:56 PM

Se poate si la ITM si la CASS, doar ca aici tre sa le trimiti si semnat prin posta.
La ITM de obicei iti vine confirmarea, la CASS o cam pierd asa ca va sfatuiesc sa printati si sa le duceti tot la ei in urne. Ideea este ca de fapt te deplasezi dar nu mai stai la coada.

Oricum ar fi, este o bataie de joc totala! Dau legi si nu au grija sa armonizeze legislatia/reglementarile la toate institutiile statului...adica, daca tot au decis pentru micro declararea si plata salariilor la trimestru, de ce astia de la Somaj, CASS, CAS etc. ne cer tot lunar?....eu nu prea pricep....de fapt pricep "incompetenta" care ne caracterizeaza la nivel guvernamental...
M-AM SATURAT! :lostit (13):



#4 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2007 - 01:35 PM

Si retarzii de la CAS- Pensii vor sa le duci declaratia stampilata...cica au si ei sistemul declaratiilor electronice :))
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL