Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOUA DECL. 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


NOUA DECL. 010

239 replies to this topic

#221 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 04 April 2007 - 08:54 PM

In cazul unor iregistrari eronate in declaratia 010 , cum se pot corecta?



#222 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2007 - 09:14 PM

Ai cumva un pasaj din lege?

Vezi postareatony, la Apr 4 2007, 04:49 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Apr 3 2007, 05:28 PM, a spus:

Asociatiile de proprietari merg impreuna cu ONG (non-profit) la declaratia 100 anual ? Cineva ma stresa ca s-ar depune lunar, ca asa au depus ei la bloc :pullhair:


asociatiile de proprietari depun anual daca au salariati cu contracte de munca si nu au venituri suplimentare din chirii, etc
daca au conventii civile pentru salariati, atunci depun trimestrial

e testata si verificata la toate sectoarele, chiar si cele de mai sus bifate corespunzator in decl 010

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 04 April 2007 - 09:15 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#223 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 April 2007 - 04:12 PM

De la asistenta contrib. anaf am primit urm. raspuns:
ONG-urile si Asoc.de proprietari (bloc) declara obligatiile legate de salarii anual.
Blocul plateste si declara lunar "Imp.pentru conventii civile" (poz.31 din nomenclatorul decl.100).
Pentru conventiile civile (venituri ce nu sunt de natura salariala) , blocul nu mai plateste altceva (sanatate,somaj, etc).
Cel cu care blocul face conventia civila trebuie sa faca contract cu casa de sanatate si sa-si plateasca el san.6,5%.
Conventiile civile, din cate stiu eu, se incheie insa numai cu persoane autorizate.

Dar cu titlu neoficial, cica sa mai ne mai interesam...si la sectorul de care apartinem... :pullhair:
:pullhair:

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 06 April 2007 - 04:21 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#224 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 12 April 2007 - 10:44 PM

3 intrebari:
- care e diferenta intre imputernicit/reprezentant legal/reprezentant fiscal?;
- vectorul cuprins in 010 contine numai darile "permanente" (ex. 010 nu are rubrica cu "imp. dividende pf/pj"), deci e numai vectorul
"permanent"?;
- care e adresa unde fiecare firma isi poate vedea vectorul?
multumesc.



#225 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2007 - 12:58 AM

maine ma duc la sec 3 pt 101 si ma gandesc sa depun si 010. pentru o firma inregistrata pe impozit pe profit, fara nici un angajat de la infiintare, am descoperit acum ca pe mfinante.ro nu sunt inregistrata nici ca fiind platitoare de imp pe profit nici pe altceva. doar platitoare de tva. ...care o fi problema? eram pe impozit pe profit, ce i-a deranjat la mine de m-au scos? :-s



#226 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 April 2007 - 09:03 AM

Este o problema generala referitoare la impozitul pe profit (la firmele mai vechi de 2000 sau 2001 - anul de introducere a vectorului fiscal)) fiindca nu s-au depus niciodata confirmari (prin vector fiscal) la acesta. Doar cei care au avut trecerea la micro la un moment dat (cand s-a inventat chestia cu microintreprinderile) apar cu impozit pe profit fiindca au completat vectorul fiscal ulterior cu scoatere micro si resp. luare in evidenta imp. profit! Dar este greseala lor in opinia mea. :pullhair:

Vezi postareaDexter11, la Apr 12 2007, 11:44 PM, a spus:

3 intrebari:
- care e diferenta intre imputernicit/reprezentant legal/reprezentant fiscal?;
- vectorul cuprins in 010 contine numai darile "permanente" (ex. 010 nu are rubrica cu "imp. dividende pf/pj"), deci e numai vectorul
"permanent"?;
- care e adresa unde fiecare firma isi poate vedea vectorul?
multumesc.
adresa de verificare :
http://www.mfinante.ro/contribuabili/link..../agenti_cod.jsp

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 16 April 2007 - 09:08 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#227 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 17 April 2007 - 08:17 AM

Eu nu mai inteleg nimic... Firma pe care am preluat-o s-a infiintat in iulie 2006 si mi s-a spus ca atunci s-au declarat la finante ca platitori de impozit pe profit (de altfel am verificat atunci pe mfinate.ro si apareau ca fiind luati in evidenta ca platitori de impozit pe profit din iulie 06).
Nu s-a depus nici o declratie 010, firma nu a avut activitate.
Abia din ianuarie am inceput sa prind cheltuielile pe firma, iar din aprilie am un angajat.
Intrebarea mea e cum este corect sa completez 010? si de ce oare nu mai apare firma pe site-ul mfinate ca platitoare de impozit pe profit? si in acest caz....cum sa completez rubrica referitoare la acest impozit din 010 :pullhair:



#228 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 April 2007 - 10:09 AM

010, trebuia imediat dupa infiintare dus la Administratie. "Imediat" e cam vag, in termen de 30 zile, dus oricum. Altfel, Administratia considera ca nu existi pentru ei, 010 e ca un certificat de nastere pentru ei;
Faci un 010 si iti bifezi tot ce trebuie de la inceput si il duci. Declararea sa fie facuta incepand cu cu data infiintarii, chiar daca te ameninta cu amenda. Sau, daca faci cu data recenta dar trebuie sa te asiguri ca in urma ai declaratii catre ei ca nu ai avut activitate.



#229 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 12:08 PM

Vezi postarealore14, la Apr 17 2007, 09:17 AM, a spus:

Eu nu mai inteleg nimic... Firma pe care am preluat-o s-a infiintat in iulie 2006 si mi s-a spus ca atunci s-au declarat la finante ca platitori de impozit pe profit (de altfel am verificat atunci pe mfinate.ro si apareau ca fiind luati in evidenta ca platitori de impozit pe profit din iulie 06).
Nu s-a depus nici o declratie 010, firma nu a avut activitate.
Abia din ianuarie am inceput sa prind cheltuielile pe firma, iar din aprilie am un angajat.
Intrebarea mea e cum este corect sa completez 010? si de ce oare nu mai apare firma pe site-ul mfinate ca platitoare de impozit pe profit? si in acest caz....cum sa completez rubrica referitoare la acest impozit din 010 :pullhair:

am crezut ca numai eu am patit asa ceva .... anul trecut o firma noua aparea pe site cu impozit pe profit. Am fost pe pierdere, anul asta am vrut sa trecem la micro, fiind indeplinite conditiile. Cand am facut decl 010 am vazut ca pe site apar cu micro de anul trecut :pullhair: nu stiu ce s-a intamplat, o sa refac tot anul 2006 cu micro, ce naiba sa fac ????
:lostit (13):



#230 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 April 2007 - 01:36 PM

Vezi postareamihavesa, la Apr 17 2007, 01:08 PM, a spus:

Vezi postarealore14, la Apr 17 2007, 09:17 AM, a spus:

Eu nu mai inteleg nimic... Firma pe care am preluat-o s-a infiintat in iulie 2006 si mi s-a spus ca atunci s-au declarat la finante ca platitori de impozit pe profit (de altfel am verificat atunci pe mfinate.ro si apareau ca fiind luati in evidenta ca platitori de impozit pe profit din iulie 06).
Nu s-a depus nici o declratie 010, firma nu a avut activitate.
Abia din ianuarie am inceput sa prind cheltuielile pe firma, iar din aprilie am un angajat.
Intrebarea mea e cum este corect sa completez 010? si de ce oare nu mai apare firma pe site-ul mfinate ca platitoare de impozit pe profit? si in acest caz....cum sa completez rubrica referitoare la acest impozit din 010 :pullhair:

am crezut ca numai eu am patit asa ceva .... anul trecut o firma noua aparea pe site cu impozit pe profit. Am fost pe pierdere, anul asta am vrut sa trecem la micro, fiind indeplinite conditiile. Cand am facut decl 010 am vazut ca pe site apar cu micro de anul trecut :pullhair: nu stiu ce s-a intamplat, o sa refac tot anul 2006 cu micro, ce naiba sa fac ????
:lostit (13):
nu cred ca e bine sa refaci ceva. Faci 010, bifezi ca devii micro (se poate si invers???adica de la profit sa treci pe micro??) si te duci la administratia de care apartii cu ea. Ce ai in fisa de platitor conteaza, aia e fisa ta "medicala".



#231 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 18 April 2007 - 01:06 AM

Dragi colegi stresati ,sau nu, REVENITI-VA! Pe site-ul min de finante declaratiile 010 nu sunt actualizate! Poate sunt cateva firme din fiecare sector la care corespude vectorul fiscal cu declaratiile depuse.In general nu au fost actualizate iar noi mergem >sarut mana< sa demonstram ca am muncit si le-am depus la timp.
Senior



#232 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 18 April 2007 - 01:45 PM

Pai problema sta in felul urmator: firma s-a infiintat in iulie 2006. Pentru sept si dec 2006 am depus declaratia 100 in 0 la impozit pe profit si 101 cu 0 + declaratie ca nu am avut activitate. Mentionez ca pana in decembrie apaream pe site-ul de la mfinate ca platitor de impozit pe profit luat in evidenta din iulie 2006.
Acum in aprilie cand am primul angajat m-am gandit ca e normal sa depun declaratia 010 cu datele luarii in evidenta din 1.04.2007 pentru obligatiile la stat. Dilema mea este ce sa completez la impozitul pe profit? ce data a luarii in evidenta??? (acum pe mfinate nu mai apar ca platitor de impozit pe profit)...nu e ciudat? :pullhair:



#233 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 18 April 2007 - 03:07 PM

Vezi postarealore14, la Apr 18 2007, 02:45 PM, a spus:

Pai problema sta in felul urmator: firma s-a infiintat in iulie 2006. Pentru sept si dec 2006 am depus declaratia 100 in 0 la impozit pe profit si 101 cu 0 + declaratie ca nu am avut activitate. Mentionez ca pana in decembrie apaream pe site-ul de la mfinate ca platitor de impozit pe profit luat in evidenta din iulie 2006.
Acum in aprilie cand am primul angajat m-am gandit ca e normal sa depun declaratia 010 cu datele luarii in evidenta din 1.04.2007 pentru obligatiile la stat. Dilema mea este ce sa completez la impozitul pe profit? ce data a luarii in evidenta??? (acum pe mfinate nu mai apar ca platitor de impozit pe profit)...nu e ciudat? :pullhair:
Lasa dom'le site-ul. Conteaza cum apari la administratie, du-te si verifica, vorbeste cu inspectoarea care se ocupa de firma ta, nu mai fi asa de sperioasa!



#234 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 19 April 2007 - 08:11 AM

Nu-i vorba de speriat aici...Am intrebat la finante dar de cate ori am intrebat am primit alte variante de raspuns. Motivul pentru care am intrat in discutie cu voi era in ideea ca mai sint si alte persoane in situatia mea care au depus deja decl 010 si li s-a spus ca e ok.
Chiar nu am timp sa ma tot plimb si sa refac declaratiile in functie de persoana care e la ghiseu sa o preia...



#235 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2007 - 08:54 AM

E adevarat pe site, multe firme platitoare de impozit pe profit nu apar cu obligatia asta, cel putin cele de care ma ocup eu. M-am dus la administratii am intrebat, si ele erau inregistrate ca platitoare de impozit pe profit. Au fost cateva saptamani cand n-am aparut cu ele nici ca platitoare de TVA, si e vorba de firme vechi, ca sa vedeti cat de actualizat e site-ul lor. Eu am impresia ca lucreaza la baza de date. Ca observatie, depinde de administratie. De exemplu, si asta mi s-a intamplat mie, la sectorul 4, m-au obligat sa depun 010, desi nu aveam nici o modificare, firma noua platitoare de impozit pe profit si TVA, care aparea ok in sistem, dar mi-a zis tanti aia intepata ca toata lumea depune 010, o aeriana probabil. Cand am auzit am facut pentru toata lumea, la sectorul 5 si sectorul 6, ca la sectoarele astea mai am firme, nu mi-au luat pentru firmele care nu aveau modificari (firme fara salariati, la care nu se schimbase nimic). Sincer nu stiu ce naiba sa mai zic. M-am enervat, legea nu e la fel la toata administratiile, dar am preferat sa mai fac un drum decat sa am vreo surpriza mai tarziu. Nu vreau sa speri pe nimeni, dar m-am gandit ca poate vreti sa stiti.



#236 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 April 2007 - 09:41 AM

Dar in schimb au tupeul si nesimtirea de a ne ameninta cu amenzi pentru acest 010 pe care de fapt ei nu sunt in stare sa-l gestioneze responsabil!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#237 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 01:02 PM

Am cateva nelamuriri in completarea declaratiei 010 si as vrea sa va cer ajutorul:
Im primul rand, este declaratie de inregistrare.
La B - pct.1 cod de identificare fiscala: in instructiuni scrie ca nu se completeaza la inregistrarea initiala, dar eu pe cine am mai intrebat a zis ca se completeaza !?

La C pct. 5 si 6 - eu am dedus ca nu se completeaza decat daca esti sucursala, dar "altii" ziceau ca se completeaza pt orice societate.

La E pct 1.14 Incepand cu data de... Se completeaza cumva numai pentru Scoaterea din evidenta? Sau si pt luarea in evidenta?

La E pct. 2.1 Luare in evidenta ... Incepand cu data de... Ce data se trece? Societatea a fost infiintata la 22.02.2007

Cam atat.
Multumesc.



#238 andluci888

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 01:28 PM

am o firma care are sediul social in bucuresti si cateva puncte de lucru in provincie; doresc sa vand aceasta firma catre o alta societate si acestia ma intreaba daca codurile fiscale ale acestor puncte de lucru pot fi pastrate cand sunt preluate de aceasta societate sau trebuie sa le reinregistreze din nou.

Parerea mea este ca trebuie radiate fiscal initial de la societatea mea urmand ca acestia sa le reinregistreze dpdv fiscal.



#239 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 May 2007 - 07:07 PM

Asta trebuie sa intrebi un avocat...sau la camera de comert :)

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 08 May 2007 - 07:08 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#240 andreea diana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 13 May 2007 - 12:53 PM

Am si eu o problema asemanatoare....am o firma infiintata din februarie 2007 platitoare de impozit pe profit si TVA trimestrial fara angajati.
Cand am fost la finante dupa ce s-a infiintat firma sa depun 010 mi-a spus functionara ca nu trebuie daca nu s-a schimbat nimic de la data infiintarii pentru ca se preiau datele de la RC. Cand am depus pe 25 aprilie decl 100 si 300, m-a intrebat o alta functionara de ce nu am depus decl 010, desi situatia nu s-a schimbat de la data infiintarii. Ce sa fac?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL