Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obligatiile angajatorului pt.concediul de sarcina si lauzie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


obligatiile angajatorului pt.concediul de sarcina si lauzie

12 replies to this topic

#1 paula21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 February 2007 - 09:04 PM

Salutare tuturor,

Am de calculat un concediu de sarcina si lauzie si m-am impotmolit la obligatiile angajatorului.

Am calculat indemnizatia din care am retinut 9.5%*390 lei(are concediu toata luna ianuarie). Aceasta este singura retinere din indemnizatie din cate am citit eu.
Dupa ultima modificare a OUG 158/2005 conform art.45 alin.3 "Cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate cuvenite asiguratilor se aplica asupra valorii reprezentand un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator nr. zilelor lucratoare din concediul medical" - se intelege ca angajatorul are obligatia de a vira 19.50%*390 lei. Asa sa fie? Nu prea mi se pare corect.
Mai se vireaza si altceva de catre angajator cu toate aceste modificari legislative care au avut loc in ultima perioada?

Va multumesc!



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2007 - 12:41 PM

Vezi postareapaula21, la Feb 26 2007, 09:04 PM, a spus:

Am calculat indemnizatia din care am retinut 9.5%*390 lei(are concediu toata luna ianuarie). .....
.... angajatorul are obligatia de a vira 19.50%*390 lei.

Din cate stiu eu si dupa cum calculeaza programul pe care il folosesc, se calculeaza doar cele doua de mai sus, adica atat angajatul cat si angajatorul platesc doar la CAS.




#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2007 - 11:20 PM

Nu excelez la capitolul salarii dar din cunostintele mele stiu ca se retine si comisionul ITM. Deasemnea parerile sunt impartite asupra retinerii fondului de somaj 1% aferent primelor 30 de zile de concediu din cele 126.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 March 2007 - 08:08 AM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 8 2007, 11:20 PM, a spus:

Nu excelez la capitolul salarii dar din cunostintele mele stiu ca se retine si comisionul ITM. Deasemnea parerile sunt impartite asupra retinerii fondului de somaj 1% aferent primelor 30 de zile de concediu din cele 126.
Comisionul ITM se plateste.
30zile de concediu medical consecutive - nu se retine 1%.
iuliana



#5 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 09 March 2007 - 11:35 AM

Buna! Am si eu o intrebare. Pentru o femeie aflata in concediu de ingrijire crestere copil al carei contract de munca l-am suspendat la sfarsitul celor 126 de zile de concediu de sarcina si lehuzie, se mai plateste ceva? Intreb pt ca am vazut in declaratia 100 o pozitie cu contributia la asig de sanatate pentru persoanele aflate in CIC. Sunt total nedumerita. Eu stiam ca se suspenda contractul si nu se mai depune si nu se mai plateste nimic. Va multumesc anticipat!



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 March 2007 - 02:23 PM

Se refera la concediile pentru ingrijirea copilului bolnav.
iuliana



#7 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 12 March 2007 - 07:21 PM

Iti multumesc mult, IULIANA1207!



#8 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 March 2007 - 01:45 PM

Vezi postareapaula21, la Feb 26 2007, 09:04 PM, a spus:

Salutare tuturor,

Am de calculat un concediu de sarcina si lauzie si m-am impotmolit la obligatiile angajatorului.

Am calculat indemnizatia din care am retinut 9.5%*390 lei(are concediu toata luna ianuarie). Aceasta este singura retinere din indemnizatie din cate am citit eu.
Dupa ultima modificare a OUG 158/2005 conform art.45 alin.3 "Cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate cuvenite asiguratilor se aplica asupra valorii reprezentand un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator nr. zilelor lucratoare din concediul medical" - se intelege ca angajatorul are obligatia de a vira 19.50%*390 lei. Asa sa fie? Nu prea mi se pare corect.
Mai se vireaza si altceva de catre angajator cu toate aceste modificari legislative care au avut loc in ultima perioada?

Va multumesc!

Concediul medical pentru sarcina si lauzie este suportat integral din FNUASS, drept pentru care obligatiile de plata ale angajatorului sunt 0...
Cit priveste calcului cotei de contributie CAS, (fie individuala, fie a unitatii) ea se calculeaza asupra valorii reprezentand un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator nr. zilelor lucratoare din concediul medical" - , adica:

salariul minim pe economie/ nr de zile lucratoare din luna in care se acorda CM x nr de zile de CM

Exemplu:
CM 10 zile = 500 lei., se acorda in luna februarie ( 20 zile lucratoare)

CAS = 390/20*10*9.5%= 18,5


NU 390*9.5% = 37 !!!!!!!

Acelasi calcul pentru contributia angajatorului, respectiv 19.5%

La CM suportate de unitate, angajatorul plateste :

2% la fond de somaj
0.85 contributie la fond concedii si indemnizatii
19.5 % calculat dupa formula de mai sus
contributia pe fondul de risc si accidente in functie de codul CAEN
0.25% fondul de garantare
6% contributia angajatorului la fondul de sanatate

Retinerile angajatului:

9.5% dupa calculul de mai sus
impozit
1% pentru CM care nu depasesc 30 zile

Aceasta postare a fost editata de georgi30: 13 March 2007 - 01:47 PM

georgi30



#9 paula21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 March 2007 - 01:00 PM

Salutare tuturor,

Care sunt inregistrarile contabile in cazul concediului pentru sarcina si lauzie?


Va multumesc!



#10 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 22 March 2007 - 02:20 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 9 2007, 08:08 AM, a spus:

Comisionul ITM se plateste.
Nu mai induceti oamenii in eroare. Comisionul ITM nu se plateste pentru concediile medicale suportate din FNUASS. Am mai explicat-o si in alt topic. Cititi Ordinul 100/2006 privind modul de completare al declaratiei fiscale privind calculul si plata comisionului ITM



#11 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 30 April 2007 - 11:31 AM

Citeaza

CM suportat de unitate:

2% la fond de somaj
0.85 contributie la fond concedii si indemnizatii
19.5 % calculat dupa formula de mai sus
contributia pe fondul de risc si accidente in functie de codul CAEN
0.25% fondul de garantare
6% contributia angajatorului la fondul de sanatate

Retinerile angajatului:

9.5% dupa calculul de mai sus
impozit
1% pentru CM care nu depasesc 30 zile

Oare 6.5% nu se retine la CM din fondurile proprii? Impozitul pe salarii nu se calculeaza?
Anna



#12 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 01 May 2007 - 09:41 AM

Vezi postareaSoftyca, la Apr 30 2007, 12:31 PM, a spus:

Oare 6.5% nu se retine la CM din fondurile proprii? Impozitul pe salarii nu se calculeaza?

Legea 95/2006. Art.257, alin(6):Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăților compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.

Codul Fiscal. Art. 42. - În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice, precum și cele de aceeași natură primite de la alte persoane, cu excepția indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;



#13 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 14 June 2007 - 03:53 PM

Am inteles bine?
- cas 9.5% conform foemulei si atat se plateste pt concediu sarcina si lauzie?

In registrul in format electronic cu ce articol se trece suspendarea activitatii in dupa expirarea concediului?

Lunar se recalculeaza media ultimelor 6 luni?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL