Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deschidere cont trezorerie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deschidere cont trezorerie

7 replies to this topic

#1 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 27 February 2007 - 10:35 AM

stie cineva ce pasi trebuie urmati pt a deschide un cont in trezorerie si cine poate face acest lucru (doar administratorul sau poate si directorul)
multumesc



#2 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 27 February 2007 - 04:08 PM

Se ia de la trezoreria de care apartii niste formulare speciale de completat :cere de deschidere cont,imputernicire persoana care va lucra cu trezoreria,specimen semnatura;la astea se adauga copii dupa toate actele firmei:certificat de inregistrare fiscala,act de constituire firma,si alte acte privind modificarile in statutul firmei.
In mare parte este aceeasi situatie ca si in cazul deschiderii unui cont la o banca comerciala.




#3 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 February 2007 - 04:48 PM

Si as mai completa faptul ca trezoreria deschide cont unui agent economic doar daca are de incasat de la bugetari. Nu se deschide doar pentru ca asta este dorinta agentului.
iuliana



#4 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 28 February 2007 - 09:25 AM

multumesc pt ajutor, stiam iuliana am conventie cu somajul si pt aceasta vreau sa dechis cont, multuemsc inca o data



#5 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 January 2008 - 05:28 PM

buna,de ceva timp tot caut pe forum un raspuns la problema mea.va rog sa ma ajutati ca nu am reusit sa gasesc accesand butonul de cautare.avem o lucrare platita din bani publici asa ca am deschis cont la trezorerie.am incasat banii si apoi i-am transferat in contul de la brd.problema mea este ca am luat extrasul de trezoreie si nu stiu exact cum se contabilizeaza.ma gandesc sa fac un analitic la 5121.trez pentru a evidentia operatiile.functioneaza exact ca un cont de banca? pe extras in momentul in care s-a facut plata de catre institutia de stat mi-a aparut suma in credit si asta ma incurca,nu stiu exact cum sa fac.va multumesc



#6 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 January 2008 - 05:38 PM

functioneaza exact ca un ct de banca comerciala, analitic la 5121



#7 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 January 2008 - 05:42 PM

multumesc mult,dar de ce imi apare la data la care intra banii in trezorerie,suma in credit? nu ar trebui sa apara suma cand se plateste in contul trezoreriei in debit si apoi cand o transfer in cont brd sa imi apara in credit acceasi suma si sold 0 la trezorerie?



#8 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 January 2008 - 05:59 PM

incasare in cont trezo - credit
plata din cont trezo - debit
sold 0

incasare in cont brd - credit






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL