Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sediu firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sediu firma

3 replies to this topic

#1 Ionut

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 February 2005 - 03:57 PM

Buna ziua

Am urmatoarea situatie: :(

Mutat sediu in apartamentul locuit de asociatul unic -admin (proprietar sotia - angajata la firma);
Contract de inchiriere (cu specificatia procentuala - X % din suprafata)inregistrat la finante si declaratie de venit pt. calcul impozit;

Intrebare: Firma poate contribui la cheltuielile comune + telefon. etc. in procentul X stabilit in contractul de inchiriere?

Mai trebuie facut ceva act intre firma si proprietar ? :?:

Nota: am cautat pe forum dar nu am gasit ceva explicit :oops:

Multumesc :)



#2 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2005 - 05:06 PM

1. da
2. nu




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 February 2005 - 06:48 PM

:lol: rau/rea esti sogardro!

da, poti sa contribui, scrie chiar si in codul fiscal! poate era bine sa scrie si in contractul de inchriere

tva, insa nu poti sa deduci!

daca e micro nu te intereseaza altceva, daca e platitoare de impozit pe profit am intalnit pareri si pro si contra cum ca aceste cheltuieli sunt deductibile.

poate relansam discutia! :P



#4 Ionut

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 February 2005 - 10:59 PM

Este vorba de micro scutita de TVA, deci nu se pune problema TVA-ului.
Am inteles ca daca este trecut in contract procentul, cu acel procent se poate contribui si la cheltuieli, fara alt act ! (?)

Multumesc mult pentru raspuns danae






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL