Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Livrare intracomunitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Livrare intracomunitara

5 replies to this topic

#1 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2007 - 08:44 PM

Colaborez cu un furnizor din Germania. Ca urmare a achizitiilor pe care le-am facut de la acesta primesc niste bani in cont cu titlu de "comision din vanzari". Colectez TVA sau nu? Este scutit? El nu emite nici un document pentru acesti bani, nu ii pot inregistra ca o reducere pt ca nu suma nu se mentioneaza pe factura de la furnizor ca discount sau reducere. Ca atare ma vad in situatia de a emite eu un document pt justificarea inregistrarii in contabilitate a venitului.



#2 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 28 February 2007 - 09:01 AM

Am si eu un caz mai aparte.O firma din Ro platitoare de TVA a virat niste bani , pe baza unei facturi proforme, unui partener din HU tot platitor de TVA .Pana la urma afacerea n-a reusit, si firma din Ungaria a virat banii inapoi partenerului din Ro.Si acum acesta, foarte suparat, vrea neaparat sa factureze partenerului din HU toate cheltuielile pe care le-a avut datorita acestei tranzactii prin banca, adica comisioanele percepute de banca, dif de curs valutar la vanzare -cumparare valuta.
Pot factura aceste cheltuieli ?Si le facturezi fara TVA ?Unde le incadrez conform Cod Fiscal, ptr.ca la livrare nu ,nici la prestari servicii.
Va multumesc.




#3 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 28 February 2007 - 11:10 AM

Vezi postareaoti71, la Feb 28 2007, 09:01 AM, a spus:

Am si eu un caz mai aparte.O firma din Ro platitoare de TVA a virat niste bani , pe baza unei facturi proforme, unui partener din HU tot platitor de TVA .Pana la urma afacerea n-a reusit, si firma din Ungaria a virat banii inapoi partenerului din Ro.Si acum acesta, foarte suparat, vrea neaparat sa factureze partenerului din HU toate cheltuielile pe care le-a avut datorita acestei tranzactii prin banca, adica comisioanele percepute de banca, dif de curs valutar la vanzare -cumparare valuta.
Pot factura aceste cheltuieli ?Si le facturezi fara TVA ?Unde le incadrez conform Cod Fiscal, ptr.ca la livrare nu ,nici la prestari servicii.
Va multumesc.

Depinde daca tu ai incheiat un contract cu firma din Ungaria si ce prevede acesta ...
ocoleanui



#4 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 28 February 2007 - 12:42 PM

Au incheiat un contract, dar la aceasta speta nu se face referire.Au cazut de acord prin telefon, ca daca facturam aceste cheltuieli , partenerul din Hu plateste.
Va multumesc.



#5 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 March 2007 - 01:17 PM

Colaborez cu un furnizor din Germania. Ca urmare a achizitiilor pe care le-am facut de la acesta primesc niste bani in cont cu titlu de "comision din vanzari". El nu emite nici un document pentru acesti bani, nu ii pot inregistra ca o reducere pt ca suma nu se mentioneaza pe factura de la furnizor ca discount sau reducere. Ca atare ma vad in situatia de a emite eu un document pt justificarea inregistrarii in contabilitate a venitului (factura catre partenerul din Germania pe care sa mentionez, asa cum am spus mai sus "comision din vanzari")

Colectez TVA sau nu? Este scutit?



#6 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 01 March 2007 - 03:27 PM

Parerea mea.... este ca tu trebuie sa facturezi acest "comision" doar daca ai contract de comision cu el... Adica tu prestezi un serviciu acestui fz, serviciu care consta , probabil, in intermediere. Daca nu ai acest contract...facturarea unui "comision" este cam ilegala si se pedepseste cu amenda si confiscarea veniturilor respective.

Daca ai contract, atunci facturezi acest serviciu. NU COLECTEZI TVA. Este totusi un export. Si ii dai certificat de rezidenta fiscala scos de la administratia noastra financiara, ca sa eviti dubla impunere...etc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL