Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa mediu pentru aparatura electronica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxa mediu pentru aparatura electronica

3 replies to this topic

#1 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2007 - 05:32 PM

Help !

Poate cineva sa ma indrume unde sa caut si ce sa citesc ca sa ma lamuresc cine ,cum , pentru ce , si cat se plateste aceasta taxa ?
Am scormonit pe site-ul agentiei fondului de mediu si nu am gasit nimic.
Sunt intr-o mare ceata.
Multumesc.



#2 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 02 March 2007 - 08:25 AM

Vezi postareafloringunea, la Feb 28 2007, 05:32 PM, a spus:

Help !

Poate cineva sa ma indrume unde sa caut si ce sa citesc ca sa ma lamuresc cine ,cum , pentru ce , si cat se plateste aceasta taxa ?
Am scormonit pe site-ul agentiei fondului de mediu si nu am gasit nimic.
Sunt intr-o mare ceata.
Multumesc.

De platit platesc toti cei care produc sau comercializeaza aparatura electronica. Nu stiu nici eu ce si cat e taxa, dar ma intereseaza si pe mine. De principiu ar trebui sa poata sa-ti spuna cei de la mediu. oricum, trebuia sa te inregistrezi la mediu in Bucuresti pentru a primi numar de comercializare de astfel de echipamente.




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 02 March 2007 - 11:44 AM

Vezi postareasisgog, la Mar 2 2007, 06:25 AM, a spus:

Vezi postareafloringunea, la Feb 28 2007, 05:32 PM, a spus:

Help !

Poate cineva sa ma indrume unde sa caut si ce sa citesc ca sa ma lamuresc cine ,cum , pentru ce , si cat se plateste aceasta taxa ?
Am scormonit pe site-ul agentiei fondului de mediu si nu am gasit nimic.
Sunt intr-o mare ceata.
Multumesc.

De platit platesc toti cei care produc sau comercializeaza aparatura electronica. Nu stiu nici eu ce si cat e taxa, dar ma intereseaza si pe mine. De principiu ar trebui sa poata sa-ti spuna cei de la mediu. oricum, trebuia sa te inregistrezi la mediu in Bucuresti pentru a primi numar de comercializare de astfel de echipamente.


din cate stiu eu, nu este o taxa de platit, ci doar trebuie sa te inregistrezi in registrul EEE.
dar vorbim de un dosar foarte stufos cu proiecte si planuri de reciclare si a.m.d.
daca este cineva pe acest forum sa ne dea si noua mai multe detalii



#4 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 02 March 2007 - 02:04 PM

Vezi postareatony, la Mar 2 2007, 11:44 AM, a spus:

din cate stiu eu, nu este o taxa de platit, ci doar trebuie sa te inregistrezi in registrul EEE.
dar vorbim de un dosar foarte stufos cu proiecte si planuri de reciclare si a.m.d.
daca este cineva pe acest forum sa ne dea si noua mai multe detalii
sa stii ca din 2007 este si ceva taxa, insa chiar nu stiu detalii. juristul incearca sa-i dea de capat si sa afle exact ce si cum, insa pana acum nu a aflat prea multe, asa ca nici eu nu stiu exact.

In ceea ce priveste dosarul, daca transferi responsabilitatea reciclarii catre o organizarie de profil (si, sincer, nu stiu cati comercianti sunt dispusi sa deschida puncte de reciclare in fiecare oras, pentru ca asta trebuie, pana la urma, daca nu te afiliezi sau nu colaborezi cu vreo organizatie specializata), nu mai trebuie proiecte si planuri de reciclare. Trimiti doar cererea si anexa 2 - aia cu chestionarul, unde la punctul 3 specifici ca te afiliezi, la 4 dai datele firmei si gata (ma rog, ceea de e pana la 3 se completeaza). Cel putin noi asat am facut anul trecut si intr-un final glorios am primit numar.

Trebuie sa vezi insa cine se ocupa exact cu asta pe sectorul tau de activitate. La un moment dat erau trei organizatii la nivel national care s-au constituit pentru preluarea responsabilitatilor de reciclare ... Dupa o suta de mii de telefoane am ajuns si eu la cei care sunt pe domeniul meu. Si cu toate ca s-au infiintat de un an, inca nu au toate autorizatiile si poate doar peste vreo o luna se poate vorbi despre incheierea unui contract. La mediu am prezentat corespondenta scrisa purtata cu ei, din care rezulta clar intentia noastra de colaborare precum si raspunsul lor ca se poate incheia efectiv un contract cu ei doar dupa ce sunt legal infiintati si autorizati. Asa ca acum astept.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL