Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
note explicative la bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


note explicative la bilant

34 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 February 2005 - 07:10 PM

stie cineva ce este cu aceste note explicative care se fac la bilant (ceva cu OMF94/01), cine le face si cum arata?



#2 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2005 - 07:40 PM

Aceste note explicative( anexe la bilant) prevazute atat in OMF 94/2001 cat si in OMF 306/2002 , in numar de zece , aratate cu titlu exemplicativ in "Reglementarile contabile pentru agentii economici" sunt obligatorii in sensul ca administratiile finantelor nu primesc situatiile financiare fara acestea. Pentru SRL-uri ele sunt o formalitate care cade pe capul contabilului ca altcineva nu are cine sa le faca. Datele sunt usor de trecut in formulare pentru ca se gasesc , in cea mai mare parte , in situatiile financiare. La societatile mari, cu o cifra de afaceri pe masura ,cu o structura a actionariatului diversa, este clar ca aceste anexe trebuie intocmite de compartimentele financiar-contabile si cad in sarcina Managerului financiar. La aceste societati notele explicative nu se pot limita numai la cele date cu titlu de exemplu in normele amintite.

"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 February 2005 - 08:34 PM

la gasesti pe toate in "cartea verde" la pag.84



#4 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 February 2005 - 05:15 AM

le-am gasit si eu in cele 2 legi o94 si 306.
intrebarea mea este "cele 10 note sint obligatorii toate, sau facem nota pentru ceea ce consideram ca are nevoie de explicatie suplimentara?"
A depus cineva anul asta bilant cu note? (firme mici adica)



#5 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 11 February 2005 - 10:42 AM

Depinde de zelul functionarului care ti-a cazut in cale sa preia bilantul. Daca ai o pila se trece cu vederea.



#6 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 11 February 2005 - 11:41 AM

sunt obligatorii toate 10. le depui chiar daca sunt goale (nu ai date pt ele) la noi in constanta anul trecut la imm nu a primit bilantul daca nu le aveai. le numarau , erau 10 nu conta ce contineau.



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 February 2005 - 06:07 PM

am inteles ca anul asta le cere si la micro. asa o fi?



#8 AncaCer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2005 - 09:17 PM

Buna seara, am si eu o intrebare, dar nu ma bateti daca raspunsul e ceva elementar :) Am inteles ca la bilantul de la micro trebuie completate note explicative. Unde se gasesc aceste note? Cumva in prg de bilant de la MF? Si daca fac bilantul cu alt prg...? Poate cineva sa-mi trimita si mie notele explicative? Pls...



#9 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2005 - 10:26 PM

Sambata am depus cateva bilanturi la Sector 3 . nu mi-au cerut de loc
cele 10 note explicative. In schim la sect.2 si 1 le cer sigur. Poate pana la sfarsit o sa le ceara si cei de la sect.3



#10 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 01 March 2005 - 03:36 PM

La adm financiara la Galati mi s-a spus clar ca la micro nu se depun note explicative ci doar la societatile platitoare de impozit pe profit.



#11 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2005 - 05:50 PM

am intrebat la adm fin sect 1 si sect 6 si mi s-a spus ca microintreprinderile nu depun note explicative pt 2004 abia la bilantul pe 2005 se vor depune.



#12 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2005 - 10:25 PM

In atentia agentilor economici, in vederea inchiderii
exercitiului financiar al anului 2004
Referitor la preluarea si prelucrarea in bune conditii a situatiilor financiare ale agentilor economici pentru anul 2004, se va urmari respectarea prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata in Monitorul Oficial nr. 629/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
In acest sens, se vor avea in vedere urmatoarele:
Persoanele juridice vor procura discheta cu programul de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice pus la dispozitie gratuit de unitatile fiscale subordonate sau il vor descarca de pe serverul de web al Ministerului Finantelor Publice la adresa www.mfinante.ro. 1. Persoanele juridice prevazute la art. 26(4) din legea mai sus mentionata, respecta structura si formatul situatiilor financiare anuale din Reglementarile contabile simplificate, armonizate cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 306/2002.
Situatiile financiare anuale simplificate depuse la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice de catre aceste persoane juridice cuprind:
- bilant – cod 10
- cont de profit si pierdere - cod 20
- politici contabile si note explicative
- situatia fluxurilor de trezorerie, optional
Aceste situatii vor fi insotite de :
- date informative - cod 30
- situatia activelor imobilizate – cod 40
Pentru aceasta categorie de persoane juridice, la nivelul fiecarei directii generale se vor centraliza formularele cod 10, 20, 30 si 40.
2. Persoanele juridice incadrate in categoria microintreprinderilor, prevazute la art. 26(6) din legea mai sus mentionata, respecta structura si formatul situatiilor financiare anuale din Reglementarile contabile simplificate, armonizate cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 306/2002.
Situatiile financiare anuale simplificate depuse la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice de catre aceste persoane juridice cuprind:
- bilant – cod 10
- cont de profit si pierdere – cod 20
Aceste situatii vor fi insotite de :
- date informative – cod 30
Fata de formatele mentionate, microintreprinderile nu au obligatia sa mai depuna alte situatii.
Pentru aceasta categorie de persoane juridice, la nivelul fiecarei directii generale se vor centraliza formularele cod 10, 20 si 30.
3. Persoanele juridice care aplica Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, respecta si formatul si structura din aceste reglementari.
Situatiile financiare anuale depuse la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice de catre aceste persoane juridice cuprind:
- bilant – cod 10
- cont de profit si pierdere – cod 20
- situatia modificarilor capitalului propriu
- situatia fluxurilor de trezorerie
- politici contabile si note explicative
Aceste situatii vor fi insotite de :
- date informative – cod 30
- situatia activelor imobilizate – cod 40
Pentru aceasta categorie de persoane juridice, la nivelul fiecarei directii generale se vor centraliza formularele cod 10, 20, 30 si 40.



#13 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 01:57 PM

Stie cineva la Sectorul 6 pentru ,,simplificate" in afara de raportul de gestiune (acum se zice al administratorului), balanta, formulare si discheta se mai cere ceva. Am incercat sa intreb la telefon dar este imposibil asa ceva.
Multumesc



#14 pablos

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 22 March 2005 - 05:25 PM

Aveti careva ceva model pentru aceste politici contabile sau note explicative ce trebuie anexate la bilant? Sa stiu si eu cam cum ar trebui sa arate. Trimiteti-mi pe mail la pablos_lordu@yahoo.com daca aveti va rog.



#15 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 24 March 2005 - 09:32 PM

eu am depus bilanturi la firme ce aplica simplificatele si nu mi-au cerut notele explicative. :D



#16 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2005 - 10:24 PM

alinaig a spus:

eu am depus bilanturi la firme ce aplica simplificatele si nu mi-au cerut notele explicative. :D

Nu este nimeni obligat sa le verifice la depunere, asa cum probabil nu ti-a verificat nimeni bilantul intocmit. Din pacate culpa este aceeasi si numai a ta.
HoratiuHagiudotro



#17 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 24 March 2005 - 11:30 PM

si ce solutie mi-a mai ramas? ce as ma putea face acum?



#18 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 07:52 AM

La sectorul 6 se cer toate 10 note pentru simplificate. Pentru micro nu cer nimic.



#19 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2005 - 07:12 PM

La bilant pe langa note explicative se mai ataseaza si Declaratia administratorului pe proprie raspunde din Legea contabilitatii modificata.



#20 Orbis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 06 April 2005 - 03:18 PM

silvia stanciu a spus:

La bilant pe langa note explicative se mai ataseaza si Declaratia administratorului pe proprie raspunde din Legea contabilitatii modificata.

Cum trebuie sa fie aceasta decalaratie? Se depune si pentru micro?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL