Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cand pot sa casez? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cand pot sa casez?

7 replies to this topic

#1 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 11 February 2005 - 09:37 AM

Pentru obiectele de inventar, care este perioada dupa care pot sa le casez (daca se poate si o baza legala)? Multumesc



#2 Ionel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 February 2005 - 11:53 AM

Conform legislatiei in vigoare, la achizitia d eobiecte de inventar notele contabile care se fac sunt urmatoarele: 303 = 401 si concomitent 603 = 303.
In aceste conditii, pe balanta de verificare sold este 0, insa evidenta lor -conform OMFP 1850/2004 se tine cu ajutorul Fisei obiectelor de inventar in folosinta.
Daca s edoreste casarea unora dintre ele, se face PV de casare iar respectivul proces verbal se opereaza doar pe Fisa ob de inventar, aceaasta deoarece in contabilitate ele apar deja ca scazute.
E-mail: ionel.balutoiu@ibcontab.ro

IB CONSULTANTA SI CONTABILITATE SRL
Ionel Balutoiu - Managing Partner
E-mail: ionel.balutoiu@ibcontab.ro



#3 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 11 February 2005 - 03:18 PM

Eu le evidentiez si extrabilantier:
in debitul lui 8039, la intrare
in creditul contului 8039 la iesire (casare, in general/ donatie/ vanzare)



#4 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 11 February 2005 - 04:16 PM

Si la mine apar evidentiate in 8039, dar ma intreb daca trebuie sa le tin aici trei ani sau pot sa le casez. Mersi mult



#5 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 11 February 2005 - 04:26 PM

cum le treceti in 8039 ? pe mine programul(ciel) nu ma lasa cu 1 inregistrare , ar trebui nota contab: 8039=?



#6 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 11 February 2005 - 04:50 PM

Programul genereaza concomitent cu nota de consum (603=303) trecerea pe 8039.



#7 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 11 February 2005 - 07:39 PM

In programul meu exista contul 9999, care nu apare la listarea notelor contabile si a balantei. N-am lucrat cu ciel-ul.
Nu stiu daca il poti adauga in planul de conturi din programul tau.



#8 gabitaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 20 October 2005 - 11:18 AM

:shock:






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL