Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturi furate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturi furate

4 replies to this topic

#1 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 11 February 2005 - 01:19 PM

Am inceput sa scriu si eu aici pt ca am patit o patanie mare. Mi-a fost furata geanta in care aveam acte contabile de-ale firmei, printre care facturi, atat emise de mine cat si primite de la altii, contracte si altele. Intrebarea mea este daca a mai patit si altcineva acelasi lucru si cum a procedat in acest caz. Eu am fost la Politie si am facut reclamatie, au intocmit ei un proces verbal, dar mie nu mi-au dat nimic la mana. Au spus ca trebuie sa fac o adresa din partea firmei prin care sa solicit sa imi elibereze dovada ca am facut reclamatie. OK Dar mai trebuie sa public in M Oficial furtul? Sau cum se procedeaza? Mentionez ca facturile erau completate si stampilate si nu am cum sa la declar nule, pt ca pe unele le-am si incasat.
Astept raspunsurile voastre cat mai repede
Va multumesc anticipat
Principessa



#2 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2005 - 05:35 PM

1. pentru facturile primite de la altii, trebuie sa mergi la acele firme si sa ceri copie de pe acte. Trebuie sa-ti puna stampila pe copie si sa scrie conform cu originalul.

2. pentru facturile firmei tale dar necompletate, trebuie sa le declari nule si sa le declari la MO, la Imprimeria Nationala, iar ulterior la Adm Finaciara printr-o adresa.

3. pentru facturile firmei tale dar completate, trebuie sa faci procedura de refacere factura, dar trebuie declarata la MO ca a fost pierduta factura semnata, stampilata si completata, nu se declara nula.




#3 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 11 February 2005 - 11:34 PM

Mersi pt raspuns; dar ma intreb daca refacerea facturii (emisa de mine, completata, stampilata si semnata) consta intr-o copie dupa acea factura pe care la fel sa scriu ca e conforma cu originalul(am omis sa spun ca exemplarul verde al facturii inca il mai am la cotor) si sa anexez publicarea anuntului de pierdere in Monitorul Oficial si declaratia mea in ce imprejurari s-a intamplat furtul.



#4 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2005 - 09:49 AM

Da, poti sa-i faci copie de pe exemplarul verde si sa o stampilezi si sa o semnezi conform cu originalul.

Anexezi MO prin care s-a facut publicarea in MO. Eu zic ca nu este neaparat nevoie sa expilici cum s-a intamplat furtul.

Atentie! Sa nu declari nula seria de factura pe care trebuie sa o reconstitui. Declari decat furata/pierduta factura cu exemplarul 1.



#5 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 15 February 2005 - 01:32 AM

Multumesc pt raspunsuri
Principessa






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL