Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fact. > 50 mil. lei, URGENT !!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fact. > 50 mil. lei, URGENT !!!

20 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2005 - 03:11 PM

Dragilor, va rog mult sa-mi spuneti ce credeti despre plata integrala unei fact. > 50 mil. lei, facuta prin depunerea de nr. direct in contul firmei furnizoare: este asimilata platilor in numerar sau celor bancare ?
Mai clar, daca o pers. se duce la banca si plateste integral o fact. de ~ 80 mil. lei direct in contul firmei furnizoare, se considera plata numerar sau virament bancar ?
Nefiind virament intre 2 conturi bancare tare mi-e teama ca se considera plata numerar... parerea mea... Voi ce ziceti ? Va rog, urgent de tot ca arde rau ! Nu ma lasati ca si asa nu mai am aceleasi facilitati cu net-ul si nu mai pot intra pe forum asa des cum puteam !

Va multumesc si numai bine !



#2 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2005 - 03:18 PM

Pai, avand in vedere ca cei>50 mil. ies din casa platitorului si intra in contul furnizorului ca o incasare de numerar si nu din cont bancar cred ca teama iti e indreptatita.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2005 - 03:22 PM

Asa m-am gandit si eu. Multumesc din suflet.



#4 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 11 February 2005 - 03:39 PM

:D :D :D Otilia, daca nu se plateste cu OP =iesiredin caserie,deci plata pt fct cu val>50.000.000lei,deci.....consecinte! :twisted: Ma bucur ca ai putut reveni printre noi :D :D :D



#5

  • Guests

Postat 11 February 2005 - 05:34 PM

SI EU, DESI PT. F. SCURT TIMP ! TRAIASCA PRIETENII IUBITORI, RABDATORI SI CU INTERNET ACASA!

NUMAI BINE.



#6

  • Guests

Postat 11 February 2005 - 06:53 PM

Normele Metodologice pentru aplicarea art.5 si 6 din OG 15/1996 prevad clar: " De la prevederile art. 5 al. 2 lit.c) din ordonanta sunt exceptate depunerile de numerar facute de persoane juridice in conturile furnizorilor de bunur si servicii, in baza documentelor justificative legal intocmite"



#7

  • Guests

Postat 13 February 2005 - 03:18 PM

Nu este plata in numerar.



#8 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 13 February 2005 - 04:32 PM

eu zic ca e plata numerar!



laura



#9 adrian nistor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 February 2005 - 08:16 PM

Niciodata depunerea de numerar in contul unui furnizor n-a fost asimilata unei plati in numerar.



#10 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 February 2005 - 12:43 AM

Subscriu si eu parerii lui vizitator: nu este asimilata unei plati cu numerar pt. fzori de bunuri si servicii. Operatiunea redusa la esenta este de depunere de numerar in banca (chiar daca intr-un cont al unui fzor).



#11 Cristina Florea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2005 - 12:40 PM

Parerea mea este ca atata timp cat bani depusi la banca pt a fi virati in contul furnizorului ies din casa sau din decont si se primeste in schimbul lor o chitanta/foaie de varsamant ei sunt numerar.



#12 CORNESEC

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 23 February 2005 - 04:42 PM

parerea mea este urmatoarea : daca un client achita factura direct in contul bancar al furnizorului, acei bani care se depun in cont nu sunt incasati cu chitanta prin casa deci clientul poate sa-si insuseasca foaia de varsamant iar furnizorul ,in momentul operarii extrasului va tine cont de faptul ca au fost incasati de la client nu vor trece prin contul 581 ci prin contul 411, asadar nu este numerar.Eu nu stiu nici o lege care sa interzica plata unei facturi direct la ghiseul bancar al clientului. Daca exista ceva puneti-ma si pe mine in tema va rog pt ca subiectul acesta ma intereseaza mult.



#13 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 25 February 2005 - 02:32 PM

Se face import de marfa si se distribuie la magazine . Preturile in programul de gestiune sunt introduse in euro. Faptul ca in fiecare zi este alt curs la euro preturile in lei sunt in fiecare zi altele. Eu la magazin cum afisez preturile? Este o nebunie sa schimb etichetele cu preturile in lei in fiecare zi.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat , am probleme cu cei de la Garda Financiara. :(
Multumesc



#14 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 25 February 2005 - 04:23 PM

Ia drept exemplu lista de preturi de la o firma care vinde calculatoare.
Pretul este exprimat in USD sau EUR iar mai jos se face referirea la modul de plata:
"plata se face in lei la cursul BNR din ziua platii + 2%." (2% reprez acoperirea diferentei nefav la schimbul lei in EURO la banca.

Deci mai bine faci o lista de preturi pe care o afisezi in vazul tuturor decat sa incepi sa tai etichete cu preturile in valuta - nu e uzual asa ceva
Sper ca iti este de folos
O zi buna



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2005 - 05:17 PM

[quote name='Anonim]Normele Metodologice pentru aplicarea art.5 si 6 din OG 15/1996 prevad clar: " De la prevederile art. 5 al. 2 lit.c) din ordonanta sunt exceptate depunerile de numerar facute de persoane juridice in conturile furnizorilor de bunur si servicii' date=' in baza documentelor justificative legal intocmite"

Asa e! M-am lamurit a doua zi dupa ce am pus problema, insa nu am mai putut intra pe forum. Va multumesc mult.



#16 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 March 2005 - 12:24 PM

daca am o factura de 70 milioane si clientul(firma) o achita cash.cum fac chitanta.ii dau banii inapoi si ii spun sa plateasca prin banca ca asa-i legal?



#17 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 11 March 2005 - 12:39 PM

Daca vrea sa plateasca cu banii cash treaba lui ,el va avea de suportat consecintele la un control.


asta-i parerea mea :o ,vezi si altele :?:
LAURA JUNC



#18 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2005 - 01:43 PM

laura, vezi ca nu-i chiar asa!

nici eu NU AM VOIE SA INCASEZ >50 mil

vezi pct 6 alin 2 din norme!



#19 AYVLIS

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:profesionale

Postat 11 March 2005 - 02:04 PM

CORNESEC a spus:

parerea mea este urmatoarea : daca un client achita factura direct in contul bancar al furnizorului, acei bani care se depun in cont nu sunt incasati cu chitanta prin casa deci clientul poate sa-si insuseasca foaia de varsamant iar furnizorul ,in momentul operarii extrasului va tine cont de faptul ca au fost incasati de la client nu vor trece prin contul 581 ci prin contul 411, asadar  nu este numerar.Eu nu stiu nici o lege care sa interzica plata unei facturi direct la ghiseul bancar al clientului. Daca exista ceva puneti-ma si pe mine in tema va rog pt ca subiectul acesta ma intereseaza mult.
DACA SUNT DEPUSI IN BANCA SI NU TREC PRIN CT.581 EI SUNT TRECUTI PRIN CT.455 DEPUNERE PRIN CREDITARE FIRMA NU SUNT PRIN CASERIE NU?
allexx



#20 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 11 March 2005 - 11:18 PM

vezi pct 6 alin 2 din norme![/quote] :?: Nu la-m gasit :? as vrea sa-l citesc si eu.
LAURA JUNC






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL