Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu medical

3 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 21 June 2004 - 04:04 PM

Am o rugaminte la dumneavoastra.
Am o colega in concediu medical din 24.05.2004.
Stiu ca primele 17 zile consecutive le plateste angajatorul, abia apoi am dreptul sa le deduc din CAS.
Este incadrata la boala simpla, si ii revine un salariu de 75% din brut.
Am calculat salariul normal pentru cele 15 zile normale de munca efectuate.
Am calculat apoi toata polologhia cu ultimele 6 luni, media zilnica, 75% din media zilnica, pentru cele 6 zile lucratoare aferente lunii mai in care ea a fost in concediu medical. Acest concediu medical este prelungit pana in prezent, deci voi ajunge sa-mi recuperez cas.
Am calculat darile aferente zilelor lucrate si apoi cele aferente celor 65 zile de concediu medical, excluzand CAS 22% si fd. acc. 0,5%.
Nu stiu unde sa le trec si daca trebuie sa le trec in Anexele 1.1 si 1.2 ale CAS-ului pe care-l depun lunar.
Am o vaga banuiala, dar va cer ajutorul ca sa fiu sigura.
Am vaga impresie ca am gresit undeva si nu stiu unde.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc!



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 25 June 2004 - 03:25 PM

Penru cele 6 zile aferente lunii mai rebuie calculata indemnizatia aferenta celor 6 zile.(6*indemnizatia zilnica). Avan din vedere ca ele sunt suportate de catre societate nu apar decat in anexa 11 la rubrica "total prestatii de asiigurari sociale"




#3 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2004 - 01:59 PM

andreea a spus:

Am calculat darile aferente zilelor lucrate si apoi cele aferente celor 65 zile de concediu medical, excluzand CAS 22% si fd. acc. 0,5%.
Multumesc!

salariile nu-s domeniul meu forte... dar stiam ca pentru concediul medical nu se calculeza nici o "dare" cu exceptia ASS 6.5% calculat ca 2 x sal minim pe ec. x zile conc med/ zile lucrat si care se scade din CAS 22% pt. perioada acceptata ... what the hell?



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 July 2004 - 09:19 AM

Asta era la concediu pentru ingrijire copil, nu la concediu de boala.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL