Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incetare temporara a activitatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incetare temporara a activitatii

3 replies to this topic

#1 andrei_dlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 12 February 2005 - 10:43 PM

De curand am fost rugat de administrator sã depun la Admin.Fin. o cerere de aprobare a incetarii temporare a activitatii unei microintreprinderi neplatitoare de TVA... au primit-o.... dar eu ma intreb ce se va intampla cu angajatii (are 4)? Am inteles de la Admin.Fin. ca Decl.100 se depune cu valori "0" trimestrial... e corect asa? Deci oamenii nu mai lucreaza, nu mai platesc contributii, nici firma nu mai plateste.... Se suspenda CIM? Inca nu am citit Codul Muncii... Pot sa intre in somaj? Ce alte obligatii mai are firma ?

Va multumesc!



#2 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 12 February 2005 - 11:06 PM

Din moment ce a anuntat incetarea temporara a activitatii ,firma nu mai justifica existenta angajatilor.Pot intra in somaj datorita restrangerii activitatii.Exista si posibilitatea sa fie suspendat CIM-ul.
Intr-o situatie similara,nu mi-au primit o cerere simpla de incetare a activitatii la Adm.Fin. ci a trebuit sa depun declaratia 010,care are rubrica unde bifezi incetarea activitatii pe perioada determinata sau nedeterminata.In plus m-au trimis si la Registrul Comertului sa fac operatiunea de incetare temporara a act.Acolo a costat vreo 2700000 toata tarasenia.
Mai intereseaza-te daca e suficient ca ai depus acea cerere.




#3 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 03 March 2005 - 04:07 PM

Si eu ma intrebam astayi despre cum sta treaba cu incetarea temporara a activitatii. De la Finante m+au trimis la Registrul Comertului unde mi+au spus ca se poater face pe baza hoatararii asociatilor o suspendare a activitatii pe maxim 3 ani. Pe mine ma intereseaza insa un lucru:
in momentul in care activitatea este suspendata, dupa cate am inteles se mai depun situatii financiare si alte declaratii. dar contabilul cum este platit?Si cum se mai inregistreaza in contabilitate incasarile pe care le face firma pentru unele facturi emise anterior suspendarii?Sau , respectiv, platile?Va rog frumos daca stie cineva sa imi spuna, astept cu mult interes!
Multumesc anticipat
Principessa



#4 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 25 September 2007 - 05:06 PM

Vezi postareapricipessa, la Mar 3 2005, 05:07 PM, a spus:

Si eu ma intrebam astayi despre cum sta treaba cu incetarea temporara a activitatii. De la Finante m+au trimis la Registrul Comertului unde mi+au spus ca se poater face pe baza hoatararii asociatilor o suspendare a activitatii pe maxim 3 ani. Pe mine ma intereseaza insa un lucru:
in momentul in care activitatea este suspendata, dupa cate am inteles se mai depun situatii financiare si alte declaratii. dar contabilul cum este platit?Si cum se mai inregistreaza in contabilitate incasarile pe care le face firma pentru unele facturi emise anterior suspendarii?Sau , respectiv, platile?Va rog frumos daca stie cineva sa imi spuna, astept cu mult interes!
Multumesc anticipat
Principessa


Reiau acest topic, fiind in aceeasi situatie: microintrepr. care isi suspenda activitatea pe durata nedeterminata. Am inteles: depun 010 si fac declaratia la REG COM. Pentru a nu mai depune decl. la somaj, pensii, etc e necesar sa fac vreo adresa?; mai depuin situatii financiare?; ce se intampla cu dobanda aferenta capitalului social din banca?; presupun ca decl.100 nu o mai depun.

Daca este cineva trecut prin asta si s-a lamurit astept un raspuns.

Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL