Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii din statele UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitii din statele UE

9 replies to this topic

#1 aani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2007 - 03:22 PM

As dori cateva lamuriri cu privire la achizitionarea de bunuri cu TVA din statele UE in scopul desfasurarii activitatii economice.
S-au cumparat bunuri din Austria , cu TVA = 20%. Intrebarea mea este daca se poate deduce TVA-ul ? Cum se procedeaza cu deducerea lui si care sunt inregistralile contabile? La unele bunuri achizitionate am primit si factura, la altele doar un fel de bon fiscal.
Mentionez ca bunurile s-au platit cash, incluzand si TVA de 20%.
Multumesc.



#2 Sache

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 March 2007 - 05:35 PM

Vezi postareaaani, la Mar 5 2007, 05:22 PM, a spus:

As dori cateva lamuriri cu privire la achizitionarea de bunuri cu TVA din statele UE in scopul desfasurarii activitatii economice.
S-au cumparat bunuri din Austria , cu TVA = 20%. Intrebarea mea este daca se poate deduce TVA-ul ? Cum se procedeaza cu deducerea lui si care sunt inregistralile contabile? La unele bunuri achizitionate am primit si factura, la altele doar un fel de bon fiscal.
Mentionez ca bunurile s-au platit cash, incluzand si TVA de 20%.
Multumesc.

Salut Aani

Nu inteleg de ce ti-a facturat cu TVA. In mod normal, fiind vorba de tari UE, tu trebuia sa trimiti Certificatul de inregistrare in scopuri de TVA a firmei tale, iar firma din Austria trebuia sa-ti factureze fara TVA. La primirea facturii, o inregistrai normal, iar pentru TVA faceai 4426 = 4427.

O zi buna.




#3 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 07 March 2007 - 10:26 AM

Vezi postareaaani, la Mar 5 2007, 03:22 PM, a spus:

As dori cateva lamuriri cu privire la achizitionarea de bunuri cu TVA din statele UE in scopul desfasurarii activitatii economice.
S-au cumparat bunuri din Austria , cu TVA = 20%. Intrebarea mea este daca se poate deduce TVA-ul ? Cum se procedeaza cu deducerea lui si care sunt inregistralile contabile? La unele bunuri achizitionate am primit si factura, la altele doar un fel de bon fiscal.
Mentionez ca bunurile s-au platit cash, incluzand si TVA de 20%.
Multumesc.
NU poti. Daca ai platit in Austria cu TVA, nu ai cum sa-l deduci in Romania. TVA-ul platit intr-o tara apartine acelei tari. Acum nu stiu sa-ti spun daca acel TVA poate fi considerat cheltuiala deductibila, incluzandu-se in costul marfii, sau e nedeductibil fiscal. Ce poti sa faci insa, (depinde de suma) este sa ceri rambursarea TVA-ului in statul austriac. Au aparut saptamana trecuta parca procedurile pentru rambursare (recuperare) TVA din alte state membre. Trebuie sa vezi care e plafonul minim in Austria si care sunt regulile lor proprii.
Din pacate vei fi supus dublei taxari, intrucat trebuie sa faci taxare inversa si in Romania, chiar daca l-ai platit odata cu pretul pe cel din statul austriac.

Pe viitor, daca poti si cei de la care cumperi sunt de acord, le dai cod de TVA si iti factureaza fara TVA, scutit cu drept de deducere, iar tu vei face taxare inversa. Insa trebuie sa faci dovada ca marfa a plecat din Austria si a sosit in Romania (cf OMF 2222/2006). Conform unor pareri, ca document care face dovada transportului, s-ar accepta si foaie de parcurs (daca tu sau cineva din firma ta face transportul), si eventual contract, comanda, etc. Insa nu pot sa confirm cu certitudine.



#4 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 15 April 2007 - 02:07 PM

factura UE achitata 8000 EUR numerar , cum se inregistreaza corect plata , prin creditare , o mai trec prin registrul de casa ? :pullhair:



#5 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 April 2007 - 02:13 PM

Vezi postareaad, la Apr 15 2007, 03:07 PM, a spus:

factura UE achitata 8000 EUR numerar , cum se inregistreaza corect plata , prin creditare , o mai trec prin registrul de casa ? :pullhair:


Se face plata fie prin decont si apare 401=542 in euro. Sau se face prin reg casa 401=53141 (analitic euro) (daca exista sold la casa bineinteles).
Ioan Butariu
expert contabil



#6 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 10:45 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:



#7 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 11:22 AM

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 11:45 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:
:tongue: dupa ce am scris mi-am dat seama de greseala.Corect este 4427=4426 si atunci nu mai este nico problema legata de TVA-ul colectat.
Va multumesc oricum pentru ca daca nu v-as fi scris nu as fi inteles unde este greseala.
Sa aveti o zi buna in continuare!



#8 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 08 May 2007 - 01:07 PM

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 11:45 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:
:tongue: dupa ce am scris mi-am dat seama de greseala.Corect este 4427=4426 si atunci nu mai este nico problema legata de TVA-ul colectat.
Va multumesc oricum pentru ca daca nu v-as fi scris nu as fi inteles unde este greseala.
Sa aveti o zi buna in continuare!
Gresit...la AIC faci 4426=4427.Iar la vanzare calculezi tva 19%.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#9 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 10:52 PM

,

Vezi postareaMadalira, la May 8 2007, 02:07 PM, a spus:

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 11:45 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:
:tongue: dupa ce am scris mi-am dat seama de greseala.Corect este 4427=4426 si atunci nu mai este nico problema legata de TVA-ul colectat.
Va multumesc oricum pentru ca daca nu v-as fi scris nu as fi inteles unde este greseala.
Sa aveti o zi buna in continuare!
Gresit...la AIC faci 4426=4427.Iar la vanzare calculezi tva 19%.
Multumesc, Madalira.Asa am facut:4426=4427
Ce nu inteleg, cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?Adica 4111=%
707
4427



#10 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 09 May 2007 - 08:41 AM

Pai ,daca o sa cumperi marfa de la intern (platesti tva -ul 4426 aluia ) ,apoi nu colectezi tva la marfa vanduta ???
Chestia asta cu taxare e normala ,adica daca vrei sa deduci platesti tva ul la furnizor ,in cazul asta 4426 4427 se plateste prin decont (diferenta ) !!!
Acum in loc de 4426=5121 (5311) se inreg 4426 =4427 !
ocoleanui






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL