Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva la comision asigurare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva la comision asigurare

7 replies to this topic

#1 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 13 February 2005 - 04:35 PM

Am si eu o problema: o agentie de turism incheie asigurari medicale in numele unei societati de asigurare, urmand ca la sfarsitul lunii sa-i factureze societatii de asigurare comisionul . Pe factura, la TVA scrie scutit. Trebuie sa inregistrez TVA colectat la factura de comision sau nu?



#2 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 13 February 2005 - 08:31 PM

nu cred ca trebuie sa inregistrezi TVA la factura de comision. societatile de asigurari sunt neplatitoare de TVA.




#3 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 14 February 2005 - 03:04 PM

Binienteles ca inregistrezi TVA la comision pe care il facturezi.
Esti cumva societatea de asigurare sa ai TVA Scutit sau ai ca obiect de activitate asigurari? Mare atentie... problema se extinde si pt Bilete cumparate de la ag voiaj pt a fi revandute clientilor. E vorba de taxa unica servicii agentie. Normele cod fiscal prevad clar cum se clac TVA si includ si problema pachetului de servicii sau componente ale acestora printre care fac parte si asigurarile.
Succes!!!



#4 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2005 - 10:58 PM

cristid a spus:

Binienteles ca inregistrezi TVA la comision pe care il facturezi.
Esti cumva societatea de asigurare sa ai TVA Scutit sau ai ca obiect de activitate asigurari? Mare atentie... problema se extinde si pt Bilete cumparate de la ag voiaj pt a fi revandute clientilor. E vorba de taxa unica servicii agentie. Normele cod fiscal prevad clar cum se calc TVA si includ si problema pachetului de servicii sau componente ale acestora printre care fac parte si asigurarile.
Succes!!!

"persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, dar in contul unei alte persoane, in legatura cu o presatre de servicii, se considera ca a primit si a aprestat ea insasi acele servicii".
prin urmare, pt vanz de bilete de transport international, agentia este si ea scutita de TVA pt comision - conform prevederilor art 143 litera e) din Cod si ale alin. (4) din OMFP nr.1846/2003 - MO nr.10/2004
asigurarile sunt scutite fara drept de deducere -comisionul cedat este tot fara drept de deduc



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 31 March 2005 - 12:54 AM

moruraluca a spus:

Am si eu o problema: o agentie de turism incheie asigurari medicale in numele unei societati de asigurare, urmand ca la sfarsitul lunii sa-i factureze societatii de asigurare comisionul . Pe factura, la TVA scrie scutit. Trebuie sa inregistrez TVA colectat la factura de comision sau nu?

NU, mai ales daca ai scris "scutit" pe factura.

Cod Fiscal Art. 126:
(4) Operatiunile impozabile pot fi:
...
c) operatiuni scutite fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata si nu este permisa deducerea taxei pe valoarea adaugata datorate sau platite pentru bunurile sau serviciile achizitionate. ÃŽn prezentul titlu, aceste operatiuni sunt prevazute la art. 141;

Cod Fiscal Art. 141:
(2) Alte operatiuni scutite de taxa pe valoarea adaugata:
...
d) operatiunile de asigurare si/sau reasigurare, precum si prestarile de servicii în legatura cu operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare efectuate de persoanele care intermediaza astfel de operatiuni;

Mai corect ar fi sa scrii pe factura "scutit fara drept de deducere".



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 April 2005 - 10:43 AM

Parerea mea este ca se calculeaza TVA numai pentru comision nu si pentru aigurare care este scutita, conform legii. Eu am un leasing financiar intern pentru un autoturism si primesc lunar factura de asigurare CASCO emisa de firma de leasing (care nu este asigurator, ci doar intermediar) pe care apare rata CASCO fara TVA si comision asigurare+TVA aferent.



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2005 - 11:36 AM

e acelasi lucru cu BOTurile..se calculeaza Tva-ul la comision...



#8 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 April 2005 - 03:52 PM

nicole33 a spus:

Parerea mea este ca se calculeaza TVA numai pentru comision nu si pentru aigurare care este scutita, conform legii. Eu am un leasing financiar intern pentru un autoturism si primesc lunar factura de asigurare CASCO emisa de firma de leasing (care nu este asigurator, ci doar intermediar) pe care apare rata CASCO fara TVA si comision asigurare+TVA aferent.

dar la asigurare medicala este vorba de altceva - este comision cedat de la compania de asigurari - si este fara drept de deducere

la CASCO - probabil nu este comision cedat, ci firma care intermediaza isi calculeaza propriul comision






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL