Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva despagubiri asigurari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva despagubiri asigurari

12 replies to this topic

#1 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 06 March 2007 - 07:03 PM

o societate de taximetrie - platitoare de TVA - primeste despagubiri de la societatea de asigurari in urma unui accident, pt.masina avariata. masina se caseaza si se vinde ca piese de schimb. masina a fost achizitionata in 2006, accidentul a avut loc in 2007. am doua intrebari:
1. se ajusteaza TVA-ul dedus initial?
2. pentru sumele primite de la asigurari, mai colectez TVA?



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 March 2007 - 07:35 AM

La articolul 21 alin 4 pct c, scrie:
Cheltuielile privind bunurile de natura activelor corporale constatate lipsa in gestiune ori degradate, neimputabile sunt nedeductibile la calcul impozitului pe profit numai daca nu sunt incheiate pentru ele contracte de asigurare, precum si Tva aferenta.

Cu alte cuvinte, daca asigurarea acopera valoarea neamortizata a masinii, asigurare care se inregistreaza ca si venit, automat si cheltuiala cu descarcarea din gestiune e deductibila.


Am mai gasit art. 128 alin 8 pct b
Nu constituie livrare de bunuri activele corporale casate chiar si inainte de expirarea duratei normale de folosinta.

Eu zic ca nu s-ar colecta TVA. Alte pareri?




#3 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 07 March 2007 - 10:32 PM

am aceeasi situatie si inca nu am gasit raspuns daca se colecteaza tva la suma primita de lasocietatea de asigurari!
mai ai ceva noutati? te rog! :pullhair:



#4 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 08 March 2007 - 09:38 AM

am mai citit si nu cred ca are legatura cu ajustarea tva.
cf ord17/2000 se colecta tva dar cf 345/2002 nu.
va rog parer :pullhair: i!



#5 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 09 March 2007 - 07:03 AM

Inseamna ca nu se mai colecteaza, corect?



#6 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 11 March 2007 - 07:23 PM

m-am lamurit asupra ajustarilor: fiind vorba de un bun mobil achizitionat inainte de aderare, NU se face justare. ajustarea se face doar pt.bunurile achizitionate dupa 01.01.2007 si doar pentru cele care nu fac obiectul livrarii.
cat despre colectarea TVA pentru suma de la asigurari, am ajuns la concluzia ca nu colectez. nu gasesc nici un articol care sa-mi impuna colectarea.
multumesc pentru raspunsuri.



#7 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 03:25 PM

Nu stiu daca se prevede undeva expres,dar ca logica a mecanismului :daca initial ai platit la service c/val reparatiei si ti-ai dedus tva in totalitate, in momentul in care incasezi suma de la asigurari ar trebui : 1.fie sa colectezi tva sau 2.fie sa stornezi tva -ul dedus . Suma primita de la asigurari in acest caz este un venit (din exploatare),care vine sa-ti acopere cheltuiala initiala cu reparatiile.Daca prima data ai dedus,la incasare colectezi.
Daca la factura de reparatii nu ai dedus,nici nu colectezi la incasare. Parerea mea...
gabriela mihaela



#8 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 06 December 2007 - 10:41 AM

Nu stiu daca se prevede undeva expres,dar ca logica a mecanismului :daca initial ai platit la service c/val reparatiei si ti-ai dedus tva in totalitate, in momentul in care incasezi suma de la asigurari ar trebui : 1.fie sa colectezi tva sau 2.fie sa stornezi tva -ul dedus . Suma primita de la asigurari in acest caz este un venit (din exploatare),care vine sa-ti acopere cheltuiala initiala cu reparatiile.Daca prima data ai dedus,la incasare colectezi.
Daca la factura de reparatii nu ai dedus,nici nu colectezi la incasare. Parerea mea...


Iti impartesesc opinia; mi se pare logic sa colectezi tva-ul incasat ca despagubire, daca ai dedus tva-ul la factura de reparatii, respectiv fc de inchidere leasing in cazul unei daune totale la un autoturism in leasing.



#9 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 07 December 2007 - 04:39 PM

Vezi postareacristinaX, la Mar 6 2007, 07:03 PM, a spus:

o societate de taximetrie - platitoare de TVA - primeste despagubiri de la societatea de asigurari in urma unui accident, pt.masina avariata. masina se caseaza si se vinde ca piese de schimb. masina a fost achizitionata in 2006, accidentul a avut loc in 2007. am doua intrebari:
1. se ajusteaza TVA-ul dedus initial?
2. pentru sumele primite de la asigurari, mai colectez TVA?
Vezi aici.
Au lamuriri pentru situatia ta.
http://www.mfinante....DESPAGUBIRI.htm
vivi



#10 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 19 January 2008 - 06:47 AM

"Potrivit art. 128 alin. (8) lit. a) din Codul fiscal, bunurile constate lipsa din cauze de forta majora sau din calamitati naturale nu constituie livrare de bunuri, deci societatea nu trebuie sa colecteze TVA, iar conform art. 145 alin. (3) din Codul fiscal, societatea isi pastreaza dreptul de deducere exercitat la achizitia bunului respectiv. Cu toate ca societatea in cauza incaseaza o despagubire pentru bunul constatat lipsa, aceasta nu constituie baza de impozitare pentru TVA, indiferent ca sunt bunuri de natura stocurilor sau bunuri de natura mijloacelor fixe.
Conform pct. 54 alin. (9) din normele metodologice, nu se vor face nici ajustari ale taxei in aceste situatii, indiferent daca bunurile de capital sunt bunuri imobile. "


Potrivit paragrafului de mai sus e clar ca nu se colecteaza TVA pt despagubirile incasate.
Intrebarea mea este: in cazul in care despagubirea incasata este mai mare decat valoarea mijlocului fix din balanta, la diferenta dintre cele doua valori trebuie colectata TVA???



#11 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 20 January 2008 - 09:11 AM

citeste circulara de mai sus



#12 mmariana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 February 2008 - 08:50 AM

am avut control in august si mi-a calculat TVA la niste sume incasate ca despagubiri in 2004, cu dobanzile respective (suma primita este inclusiv TVA).



#13 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 17 February 2008 - 09:04 AM

ce fel de bunuri ai avut asigurate?
dauna a fost totala sau partiala?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL