Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli transport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli transport

6 replies to this topic

#1 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 08:58 AM

Daca o societate are ca obiect de activitate "consultanta si management" si prin contractele care le are trebuie sa se deplaseze frecvent in interiorul localitatii se poate considera cheltuiala cu abonamentele(sau biletele de transport) ale salariatilor cheltuieli deductibile, daca nu exista factura, ci o cerere aprobata de director si atasat abonamentul?
Daca in interiorul localitatilor unde se deplaseaza se fac cheltuieli cu taxiul...de la hotel la societatea unde se acorda consultanta...si inapoi ....se considera cheltuiala deductibila?



#2 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2007 - 09:23 AM

Vezi postareaMary, la Mar 7 2007, 10:58 AM, a spus:

Daca o societate are ca obiect de activitate "consultanta si management" si prin contractele care le are trebuie sa se deplaseze frecvent in interiorul localitatii se poate considera cheltuiala cu abonamentele(sau biletele de transport) ale salariatilor cheltuieli deductibile, daca nu exista factura, ci o cerere aprobata de director si atasat abonamentul?
Daca in interiorul localitatilor unde se deplaseaza se fac cheltuieli cu taxiul...de la hotel la societatea unde se acorda consultanta...si inapoi ....se considera cheltuiala deductibila?

bonurile de taxi sunt cheltuieli deductibile - atentie nu se deduce TVA decat daca este factura - dar pentru abonamente/bilete trebuie musai factura. Daca s-a modificat m-as bucura sa ma contraziceti :D




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 07 March 2007 - 09:48 AM

Vezi postareacontasoft, la Mar 7 2007, 07:23 AM, a spus:

Vezi postareaMary, la Mar 7 2007, 10:58 AM, a spus:

Daca o societate are ca obiect de activitate "consultanta si management" si prin contractele care le are trebuie sa se deplaseze frecvent in interiorul localitatii se poate considera cheltuiala cu abonamentele(sau biletele de transport) ale salariatilor cheltuieli deductibile, daca nu exista factura, ci o cerere aprobata de director si atasat abonamentul?
Daca in interiorul localitatilor unde se deplaseaza se fac cheltuieli cu taxiul...de la hotel la societatea unde se acorda consultanta...si inapoi ....se considera cheltuiala deductibila?

bonurile de taxi sunt cheltuieli deductibile - atentie nu se deduce TVA decat daca este factura - dar pentru abonamente/bilete trebuie musai factura. Daca s-a modificat m-as bucura sa ma contraziceti :D


asa este, dar legea da o derogare si spune ca se deconteaza bilete si abonamente de calatorie daca in fisa postului a pers respective se prevad deplasari dese in interes de serviciu.

Aceasta postare a fost editata de andreea: 07 March 2007 - 09:53 AM




#4 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 11:02 AM

Facturile la ratb nu le dau pe firma , decat daca platesti abonamente pt agentii economici.Altfel dau facturi pe persoana fizica, din acest motiv m-am gandit la varianta cu cerere si abonament personal.Este mai eficient pt firma chiar daca nu deduce nici un fel de tva....



#5 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 March 2007 - 11:31 AM

CAPITOLUL VI
Cheltuieli de transport în cadrul localității



Art. 36. - Personalul autorităților, instituțiilor publice, precum și unităților aflate în subordinea, coordonarea sau sub autoritatea acestora, încadrat pe funcții pentru care, prin fișa postului, are stabilite sarcini care necesită deplasări frecvente cu mijloace de transport în comun, inclusiv cu metroul, are dreptul la decontarea cheltuielilor de transport efectuate pentru îndeplinirea sarcinilor de serviciu în cadrul localității în care își desfășoară activitatea.

Art. 37. - Decontarea cheltuielilor de transport menționate la art. 36 se efectuează de regulă lunar, pe baza unei note justificative aprobate de ordonatorul de credite sau de o altă persoană desemnată de către acesta, în care trebuie să se specifice mijloacele de transport utilizate și cheltuielile efectuate, însoțită de actele doveditoare, sau, în cazul metroului, de o declarație pe propria răspundere.

Art. 38. - Decontarea cheltuielilor de transport efectuate pe bază de abonament se poate face numai cu aprobarea și pe răspunderea conducătorului unității din care face parte persoana și a conducătorului compartimentului financiar-contabil al acesteia și numai în cazul când din calcul rezultă că acest sistem este mai economic decât utilizarea biletelor de călătorie individuale.

.....

Art. 41. - Decontarea cheltuielilor pentru transportul efectuat în condițiile prezentului capitol este permisă numai pentru transportul în interesul serviciului, nu și pentru deplasările personalului de la domiciliu la locul de muncă și de la locul de muncă la domiciliu.



#6 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2007 - 09:18 AM

Mai nou cei de la RATB dau bonuri fiscale la achizitionarea abonamentului....?! Este necesara si o justificare in acest sens?Oare si la taxi ar trebui sa faci justificari de acest gen???



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 12 March 2007 - 07:09 PM

Orice chelt este ded. fiscal daca e facuta in scopul obtierii de venitui impozabile( nu asa zice CF?)
Deci daca pt a realiza an ven ,in functie de specificul act ,tb sa te deplasezi cu trenul,autobuzul sau alte mijloace de transport at ac chelt sunt ded.Nu vad de ce tb factura in sensul asta.Poate imi indicati si mie unde scrie.De ce nu este suficient biletul de troleu sau de tren pt ca oricum sunt tipizate nu?
Si oricum nu dedeuc TVA-ul.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL