Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi

11 replies to this topic

#1 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 07 March 2007 - 04:45 PM

Pe site-ul IMI este un anunt
Anunt



Pentru facturile emise conform OMF 2226/2006, toti agentii economici sunt obligati sa transmita:

- situatia formularelor cu regim special (facturi fiscale), in original, semnata, stampilata de conducerea unitatii, completand seriile si plajele de numere stabilite prin decizia interna

- copie dupa decizia interna



In acest caz nu se mai completeaza informatiile privind documentul prin care s-a achizitionat factura fiscala



Pentru facturile preplatite, inseriate si numerotate sub supravegherea Companiei Nationale “Imprimeria Nationala” SA Bucuresti sau editate cu ajutorul tehnicii de calcul se procedeaza conform vechilor instructiuni, pana la epuizarea stocului.


Stiti ceva despre el?
Mai trebuie sa facem o declaratie?
vivi



#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 March 2007 - 08:36 PM

E vorba de cei care raportau si pana acum la IMI. Nu se refera la toti agenti economici. Eu cel putin asta deduc din el. Daca cineva are alta interpretare........

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2007 - 01:06 AM

Numai ca eu stiu ca la IMI trebuiau sa raporteze toti agentii economici care aveau facturi cu termenul de plata depasit cu mai mult de 30 zile.
Deci? Alta parere?



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 March 2007 - 08:03 AM

Vezi postareacristalex, la Mar 8 2007, 01:06 AM, a spus:

Numai ca eu stiu ca la IMI trebuiau sa raporteze toti agentii economici care aveau facturi cu termenul de plata depasit cu mai mult de 30 zile.
Deci? Alta parere?
Exista o ordonanata de prin 1999 in care se spune acest lucru. Eu am vrut sa depun aceste situatii la IMI acum cativa ani si la vremea respectiva mi s-a spus ca aceasta lista o depun agentii economici care inchid circuite de compensare, cei care au compensari cu energie, ceva de genul asta. Am abandonat povestea, am considerat ca nu e treaba lor sa monitorizeze creantele agentilor privati, rau am facut. Se pare ca ordonanta nu e abrogata si recent am aflat de la cineva(tot pe conta.ro) ca a primit amenda de la Garda pentru asta. Presupun ca este iarasi una din acele scapari legislative, a caror nerespectare acceptata tacit este exploatata de Garda pentru a-si rotunji la sigur veniturile.
iuliana



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2007 - 03:37 PM

daca aflati mai multe, sa ne spune-ti si noua ! PLEASE !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2007 - 01:40 PM

este cineva care a raportat la IMI?



#7 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 09 March 2007 - 03:41 PM

Vezi postareacristalex, la Mar 9 2007, 01:40 PM, a spus:

este cineva care a raportat la IMI?
Eu am raportat la IMI facturile mai mari de 100 milioane si scadenta mai mare de 30 zile.
vivi



#8 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2007 - 01:02 PM

Te rog spune-ne si noua, cum se procedeaza?



#9 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 12 March 2007 - 11:28 AM

Vezi postareacristalex, la Mar 10 2007, 01:02 PM, a spus:

Te rog spune-ne si noua, cum se procedeaza?
In Constanta este o firma care se ocupa cu raportari la IMI.
Fac adresa catre ei , un borderou cu serie , nr.factura ,beneficiar si suma .
Ei imi taie factura si mai departe fac ei raportarea catre IMI.
In bucuresti cred ca este mai simplu ca puteti raporta direct la sediu.
Poti sa suni la ei si sa intrebi cum procedezi.
vivi



#10 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2007 - 10:57 PM

Vezi postareavrinceanu, la Mar 12 2007, 11:28 AM, a spus:

Ei imi taie factura si mai departe fac ei raportarea catre IMI.

De curiozitate, cat platesti pentru o compensare?

Eu nu am facut niciodata compensarile prin IMI. Am incercat dar era atat de greoaie procedura incat sefii si-au asumat amenzile posibile. Oricum, avem niste parteneri atat de dificili, incat, cred ca si daca nu am fi renuntat la idee tot nu am fi reusit sa-i convingem.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#11 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 13 March 2007 - 06:55 AM

am incercat eu. trebuie sa cumperi ordine de compensare. sa dai telefon la ei sa iei parola si utilizator. apoi poti trimite de pe internet direct si nu platesti nimic. apoi listezi confirmarea de pe internet.
obs. nu e la alegerea ta daca trimiti la IMI, esti obligat si amenda pt netrimitere e piperata. in Constanta e unul din primele lucruri pe care le verifica GF.
in plus, trebuie sa raportezi si obligatiile catre buget neachitate, tot peste 30 zile de la termenul scadent.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 13 March 2007 - 06:56 AM




#12 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 13 March 2007 - 09:02 AM

In norme scrie:

Fișierele de date descrise la pct. 2 lit. A și B pot fi transmise la Institutul de Management și Informatică în următoarele moduri:
a) prin e-mail la adresa: compensare@alfa.imi.ro;
b) pe dischetă prin poștă;
c) pe dischetă predată la sediul Institutului de Management și Informatică.
Recomandăm ca transmiterea inițială a datelor să se facă sub formă de fișiere prin e-mail, urmând ca actualizările să fie făcute prin lucru direct pe INTERNET.


A trimis cineva prin mail fisierele la ei? Noi n-am trimis niciodata date, dar nici control pe tema asta n-am avut. Stiti cumva cat e amenda?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL