Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nelamuriri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nelamuriri

1 reply to this topic

#1 laura_feelings

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 March 2007 - 09:53 PM

Sunt noua in domeniu si am cateva nelamuriri

1. Unei persoane fizice autorizate ii trebuie contabil ?
2. Contractele de comodat ( pentru un autoturism) intre o P.F.A. si o persoana fizica se inregistreaza undeva ?
3. Daca mi-am schimbat domiciliul trebuie sa anunt acest lucru la finante ?



#2 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 March 2007 - 05:08 PM

Iti raspund din ceea ce am aflat si eu pina acum:
1. Nu esti obligata sa-ti angajezi un contabil. Contabilitatea primara poti sa o tii chiar tu.
2. Eu am facut contractul de comodat pentru casa la notar (atentie, costa destul de mult!). Am vazut pareri pe forum cum ca nu ar fi obligatoriu, ca poti sa inchei pur si simplu un contract cu persoana respectiva. Eu am fost totusi la notariat ca sa fiu mai sigura, sa n-am probleme dupa aceea cu fiscul.
3. Parerea mea e ca trebuie sa te inregistrezi la administratia fiscala de care apartii acum, daca vrei sa-ti continui activitatea. Oricum, daca pe perioada unui an, ai desfasurat activitate in ambele locuri, va trebui sa depui declaratii la ambele administratii.

Sper sa te ajute!







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL